كدخبر: ۲۵۵۲
تاريخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کیوسک نظرآنلاین/چهارشنبه 1391/11/25
من هیچوقت شاگرد سیحون نبوده ام/نماینده آقای ناطق نوری آمد و برای نمای ساختمان جدید مجلس با من مشورت کرد/تاخير در افتتاح‌ها به نفع دولت تمام شد يا به نفع مردم؟/اکسیژن در خانه هنرمندان/هیچ تحقیق و تفحصی در خصوص تونل توحید انجام نشد
فرهنگ،هنر،معماری و شهرسازی،موضوعاتی است که به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه ی آن در جامعه،همیشه مورد توجه مطبوعات قرار می گیرد.انتخاب و بازنشر روزانه این مطالب در قالب یک گزارش،خالی از لطف نیست.آنچه در ادامه می خوانید،گزیده ای است از مطالب امروز مطبوعات کشور
نظرآنلاین:

من هیچوقت شاگرد سیحون نبوده ام/شریف امامی گفت: «پول ندارم. به شاه بگویید یک فانتوم کمتر بخرند و بدهند به این کار!»/نماینده آقای ناطق نوری آمد و برای نمای ساختمان جدید مجلس با من مشورت کرد

روزنامه "شرق" در شماره امروز،گفت و گویی داشته با «علی سردار‌افخمی»،طراح و معمار "تئاترشهر تهران"
سردار افخمی درخصوص معماری بنای تئاتر شهر می گوید:نکته مهم در ساخت این بنا این بود که از همان ابتدا مخالف کاربرد شیشه و تراورتن بودم، به دلیل اینکه این مصالح مناسب آب و هوا و فضای ایران نیست. یادم می‌آید وقتی برای بار دوم از فرانسه به ایران آمدم و می‌خواستم این بنا را اجرا کنم، دیدم بسیاری از ساختمان‌های آن زمان تهران که معمارانی چون حیدرعلی غیایی، هوشنگ سیحون و عبدالعزیز فرمانفرمائیان ساخته بودند از تراورتن و شیشه و آهن بود. این مصالح به نظر من بسیار برای ایران نامناسب هستند. این است که به شخصه در پروژه‌هایم همیشه به دنبال آجر رفتم.

وی در پاسخ به سئوالی درخصوص ارتباطش با هوشنگ سیحون و نسبتی که رسانه ها به وی داده اند، می گوید:اینکه می‌گویند من از سیحون و هرکس دیگری اقتباس کرده‌ام، حرف درستی نیست. آن زمان من دکترا داشتم. رفتم دانشگاه تهران و به عنوان استاد شروع به کار کردم. از اول هم میانه من و سیحون خیلی‌خوب نبود. دریافت نسل ما از معماری ایرانی واقع‌بینانه‌تر از دریافت سیحون و هم‌دوره‌ای‌هایش بود که با معماری ارتباطی حسی برقرار کرده بودند. من تعجب کردم که در اینترنت شاگرد سیحون معرفی شده‌ام! همان‌طور که گفتم، من سیحون را وقتی به پاریس برگشتم شناختم و هیچ وقت شاگرد ایشان نبودم و کارهای ما به هم شباهت ندارد.

سردار افخمی درخصوص طراحی ساختمان فعلی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بعد از انقلاب از من خواستند که برای اجرای این ساختمان به تهران بیایم؛ چون طرحش را من داده بودم. خواستند که بیایم ولی من با آن شرایط قبول نکردم؛ چون خودم در فرانسه زندگی و کار داشتم و می‌ترسیدم بروم ایران و نتوانم هر موقع که خواستم برگردم. اوایل دهه 70 شمسی وزیر جوانی به نام «آخوندی» پیش من در پاریس آمد.او از من خواست که به ایران بیایم. به من گفت: به شما قول می‌دهم هر وقت خواستید ترتیبی بدهم که به فرانسه برگردید. به هر صورت نرفتم. بعد یک‌دفعه دیگر هم که مجلس جدید را ساخته بودند، سراغم آمدند. نمای مجلس از شیشه بود؛ با این حال می‌ترسیدند شیشه‌اش کنند. یک نفر دیگر از طرف آقای «ناطق نوری» پیشم آمد که پرورش اسب هم می‌کند. آمد و گفت که شما فکر می‌کنید شیشه می‌شود یا نمی‌شود؟ بردمش موزه «لوور» و آن هرمی را که «‌ای‌ام‌پی» معمار آمریکایی - چینی ساخته، نشانش دادم. این هرم چند سال بعد از آن طرحی که من داده بودم، ساخته شد. به او گفتم این شیشه است و برقش به چشم کسی نمی‌خورد. اول خواستند نما را کاشی بکنند ولی بعد تراورتن کردند؛ در حالی که من دشمن تراورتن هستم.به کارهای دیگران علاقه داشتم؛ ولی هیچ‌وقت از کارهای دیگران اقتباس نمی‌کردم. طرح یک مسجد را در دست داشتم که قرار بود در تهران اجرا شود و البته مکانش بارها تغییر کرد. با مشکل بودجه مواجه شدیم. «شریف امامی» گفت: «پول ندارم. به شاه بگویید یک فانتوم کمتر بخرند و بدهند به این کار!»

تاخير در افتتاح‌ها به نفع دولت تمام شد يا به نفع مردم؟ /تاکنون 5/17 درصد از كل مسكن‌مهر تهران تحويل صاحبانش شده است

روزنامه "دنیای اقتصاد" به تحلیل افتتاح مسکن مهر استان تهران پرداخته است:ديروز در كمال نااميدي ناظران مسكن‌مهر، وزارت راه‌وشهرسازي سرانجام موفق شد «تهران» را براي حضور ریيس‌جمهور در سلسله مراسم افتتاح واحدهاي مسكوني‌مهر، آماده كند تا بخشي از 200 هزار واحدي كه سه‌سال است در تهران در مراحل احداث قرار دارد، بهره‌برداري شود.مسوولان مسكن‌مهر چندماهي مي‌شود كه در تكاپوي آماده‌سازي پروژه‌هاي مسكن‌مهر تهران براي واگذاري رسمي هستند تا بتوانند تهران را از كف جدول افتتاح‌هاي مسكن‌مهر لااقل به ميانه جدول سوق دهند.
در تهران به رغم ساخت بيشترين حجم مسكن‌مهر و همچنين بيشترين نياز بازار به اين واحدها براي بازگشت آرامش به قيمت مسكن، تاكنون كمترين افتتاح رقم خورده و هنوز ساخت بخش زيادي از اين واحدها به اتمام نرسيده است به طوري كه تا اين لحظه نزديك به 700 هزار واحد مسكوني‌مهر در كل كشور به متقاضيان واگذار شده اما در تهران تا ديروز فقط 15 هزار واحد افتتاح شده بود.

ميانگين قيمت تمام‌شده واحدهايي كه روز گذشته در شهر تهران، شهر جديد پرديس، اسلامشهر و شهريار تحويل متقاضيان شد، 40 ميليون تومان است كه از اين رقم، 25 ميليون تومان وام بانكي است و متقاضيان عملا با 15 ميليون تومان آورده‌‌نقدي، صاحب اين خانه‌ها شده‌اند.
مزه این قیمت، با توجه به نرخ‌های بادکرده آپارتمان‌های بازار مسکن تهران، تا حدودی طعم تلخ تاخیر در افتتاح را برای متقاضیان مسکن‌مهر از بین برده است واز این منظر افتتاح روز گذشته می‌تواند برای دولت یک امتیاز محسوب شود.
آنچه این فرضیه را تقویت می‌کند استقبالی است که در هفته‌های اخیر از طرف جامعه تقاضا برای ثبت‌نام جدید مسکن‌مهر در شهرهایی که پیش‌تر مازاد مسکن ‌مهر در آنها وجود داشت، ایجاد شده است که نشان می‌دهد فاصله حداقل 100 میلیون تومانی بین قیمت یک واحد مسکونی مهر در اطراف تهران با قیمت یک واحد معمولی در داخل تهران، مسکن‌مهر را این روزها جذاب کرده است.

حرکت و زمان در منظرشهری

روزنامه "آرمان روابط عمومی" به تحلیل جایگاه حرکت و زمان در منظر شهری پرداخته است: منظرشهری به دلیل ماهیت عینی وملموس خود توسط حواس انسان قابل ادراک است. مهم‌ترین حس از میان حواس پنج گانه درفهم و ادراک منظر شهری، حس بینایی است. تغییر تدریجی مناظر شهری در بازه‌های زمانی بر چگونگی ونحوه این ادراک تاثیر می‌گذارد.علاوه بر آن، میزان و کیفیت تاثیرپذیری از منظر شهری به نوع حرکت اعم از پیاده یا سواره (انواع وسایط نقلیه)، وابسته است. بنابراین دو عامل زمان وحرکت بر کیفیت ادراک منظرشهری موثرند. با این حساب کارشناسان شهری لزوم توجه عمیق به شناخت این تاثیرات بر منظر شهری در طراحی و منظرسازی را اکیدا توصیه می‌کنند. یافته‌ها بر این امر دلالت دارد که از طریق بررسی چگونگی ومیزان تاثیرات دو عامل زمان و حرکت بر ادراک منظر شهری، می‌توان به اصول واستنتاجات کاربردی طراحی درزمینه منظر‌سازی دست یافت. از این رهگذر ابتدا باید برخی مفاهیم منظر شهری ونحوه ادراک آن مورد بررسی قرار گیرد و در ادامه برخی از مهم‌ترین انگاره‌های مطرح در این خصوص از سوی متخصصین و صاحبنظران منظر شهری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا در نهایت چک لیستی از اصول مورد توجه در طراحی منظر شهری قابل تبیین باشد.

شهر باید ظرفیت گفت‌وگوی فرهنگی داشته باشد

روزنامه "بهار" به تحلیل جایگاه فرهنگ در شهر پرداخته است:«شهر بنیان و بنیاد فرهنگی دارد و محل بروز و ظهور فرهنگ‌هاست. امروزه شهرهای مختلف با نمایش ظرفیت‌ها و توانایی‌های اجتماعی و فرهنگی به دنبال مطرح‌شدن و جایگاه جهانی خود هستند. براساس گزارش ‌هزاره انجمن بین‌المللی برنامه‌ریزان شهری و منطقه‌ای (ایزوکارپ) ثمره کنگره‌های سال 1965 تا 1999 در چند سند مهم خلاصه شده است.» احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، با اعلام این مطلب در همایشی که در فرهنگسرای اندیشه با عنوان همایش علمی مدیریت استراتژیک فرهنگی شهر تهران برگزار شد، گفت: براساس این گزارش 200 تغییر عمده در حوزه رویکرد برنامه‌ریزی شهری رخ داده است که چند محور اساسی آن عبارتند از: 1- تبدیل برنامه‌ریزی بالا به پایین به سمت مشارکت و شراکت‌جویی 2- گرایش از سیستم مرکزی به تمرکززدایی 3- حرکت از افزایش و رشد جمعیت و شغل به سمت توسعه پایدار با توجه به الگوی مصرف و محیط ‌زیست4- حرکت از روش‌های رایانه‌ای و کمی به طرف برنامه‌ریزی با توجه به کیفیت زندگی 5- حرکت از کنترل محیط به پذیرش کنترل تنوع اجتماعی و محیطی 6- تغییر جایگاه شهرداری از حوزه سلامت به حوزه کارگشای مدنی.»مسجدجامعی به نکات دیگری هم اشاره کرد: «در این نگاه مهم‌ترین وظیفه شهرداری‌ها مدیریت مدنی برای حل تعارض‌ها و تناقض‌ها بین خواسته‌های مردم و دستگاه‌های اجرایی است. در این میان شهرداری به‌عنوان نهاد میانجی و به حمایت از مردم و صیانت از حقوق آن‌ها اقدام می‌کند و شرایط تحقق خواسته‌های مردم را فراهم می‌کند.»

مردم به فضاي سبز شهر احتياج دارند/بر اساس طرح جامع شهر تهران قرار بر اين بود كه تا پايان سال 1395، هيچ يك از فضاهاي سبز شهر تهران، دست نخورد و جمع آوري نشود

روزنامه "اعتماد" به نقل از حمزه شکیب،به معضل تخریب فضاهای سبز شهر تهران پرداخته است:بنابر اعلام رييس كميسيون عمران شوراي شهر، بسياري از بوستان هاي شهر در حال جمع شدن هستند و مردم به اين موضوع انتقاد دارند.شكيب اين موضوع را به عنوان يكي از راهكارهاي كسب درآمد شهرداري معرفي كرده است.من اين موضوع را مطرح كردم زيرا تبصره يي ناخوشايند، بدون هماهنگي با شوراي شهر توسط بخش دولتي در طرح تفصيلي شهر تهران تصويب شده كه فضاهاي سبز زير 200 متر اگر مالك خصوصي داشته باشند، مي توانند مجوز ساخت مسكوني بگيرند. بر اساس اين مصوبه در حال حاضر تعدادي از اين بوستان ها در حال از بين رفتن هستند. حال آنكه بر اساس طرح جامع شهر تهران قرار بر اين بود كه تا پايان سال 1395، هيچ يك از فضاهاي سبز شهر تهران، دست نخورد و جمع آوري نشود.

اکسیژن در خانه هنرمندان

روزنامه "همشهری"،به توضیحاتی درخصوص افتتاح یک نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران پرداخته است:نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با موضوع آلودگی هوای تهران و با عنوان "اکسیژن" از سه شنبه 24 بهمن به مدت یک هفته در خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.این نمایشگاه با آثاری از 70 هنرمند عرصه هنرهای تجسمی میزبان علاقمندان خواهد بود.آثار هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه "اکسیژن" در نگارخانه های پاییز، زمستان، استاد میرمیران و استاد نامی خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد.آیین افتتاح این نمایشگاه ساعت 17 روز سه شنبه 24 بهمن برگزار شد و بازدید از آن تا 30 بهمن از ساعت 14 تا 20 خواهد بود.

تحقیق و تفحص از شهرداری تهران آغاز شود/هیچ تحقیق و تفحصی در خصوص تونل توحید انجام نشد/شهرداری حدود 50 کیلومتر در ساخت خطوط مترو عقب مانده است

روزنامه "ایران" در یادداشتی به تحلیل جایگاه نظارتی شورای شهر تهران پرداخته است:تخلفات شهرداری تهران در برخی اوقات بسیار موشکافانه توسط شورای اسلامی شهر تهران بیان و بررسی می‌شود، به طور مثال تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی شهرداری تهران به دلیل تخلف در نوسازی بافت‌های فرسوده و فروش متری زمین.اشکالات مالی و مهندسی شهرداری تهران در ساخت تونل توحید نیز با اعتراض شورای اسلامی شهر تهران مواجه شد، براین اساس پروژه‌ای که قرار بود 180 میلیارد تومان هزینه به دنبال داشته باشد، در پایان پروژه به گفته پیمانکار آن، هزینه هزار میلیارد تومانی برجا گذاشت، که با ذکاوت برخی اعضای شورای اسلامی شهر هزینه‌کرد 750 میلیارد تومانی شهرداری تهران محرز شد، اما واقعیت این است که هیچ تحقیق و تفحصی در این‌باره انجام نشد و شورای شهر از ظرفیت‌های قانونی خود برای برخورد با شهرداری تهران استفاده نکرد.
عملکرد شهرداری تهران در ساخت مترو در ماه گذشته توسط شورای اسلامی شهر تهران زیر سوال رفت و مشخص شد، شهرداری در این بخش حدود 50 کیلومتر در ساخت خطوط مترو عقب مانده است، این در حالی است که چندی پیش در دو زمان مختلف شورای شهر تهران اعتراض خود را بر شیوه ساخت مترو که چندین مرتبه گزارش آبگرفتگی به دنبال داشته است به شهرداری اعلام کرده بود و شهرداری تهران از سوی اعضای شورا مقصر این حوادث معرفی شد.
به هر ترتیب این‌ها فقط چند نمونه از تخلفاتی است که شورای شهر تهران به آن اذعان دارد. اما چه دست‌هایی در این میان وجود داشته است که این تخلفات در سکوت باقی مانده و هیچ سرانجامی نداشته است، این موضوعی است که اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان نمایندگان مردم در نظارت بر عملکرد مدیریت شهر باید درباره آن پاسخگو باشند.
* نام:
ايميل:
* نظر: