كدخبر: ۲۵۵۷
تاريخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
چه عاملی مانع دریافت مالیات خانه‌های خالی و کنترل بازار اجاره می‌شود؟
فارس::مالیات در همه اقتصادهای پیشرفته جهان یک بازیگر اصلی‌ و بی‌بدیل در تامین هزینه‌های دولت، کنترل بازار، کاهش اختلاف طبقاتی، شفاف‌سازی و جهت‌دهی به حرکت کلی اقتصاد و حتی حفظ محیط زیست محسوب می‌شود.با این وجود مالیات در کشور ما تنها به عنوان یک منبع درآمد برای دولت شناخته و معرفی می‌شود و دولت نیز به دلیل اتکا بر درآمدهای نفتی تلاش چندانی برای اخذ مالیات نمی‌کند. به همین دلیل بسیاری از طرح های اقتصادی کلان با چالش‌های عمده‌ای در زمان اجرا مواجه می‌شوند.

علاوه بر آن استفاده نکردن از انواع پایه‌های مالیاتی در دسترس باعث سودآوری کلان فعالیت‌های سوداگرانه و دلالی و غیراقتصادی شدن فعالیت‌های تولیدی و به تبع آن ایجاد فشار روی تولید‌کننده و مصرف کننده نهایی می‌شود.حوزه ملک و مسکن یکی از حوزه‌هایی است که در همه جهان انواع پایه‌های مالیاتی عمده‌ترین نقش را در کنترل آن بازی می‌کنند. با این وجود و علیرغم امکان پذیر بودن وضع و اخذ انواع پایه‌های مالیاتی در این حوزه در کشورمان، عملا هیچ پایه مالیاتی قابل ملاحظه‌ای در این حوزه وضع نشده است و دولت و مجلس تلاش نمی‌کنند از بهترین شیوه کنترل بازار مسکن یعنی مالیات بهره ببرند.

به همین دلیل است که گفته می‌شود علیرغم فاصله عمیق اقتصاد و تولید ثروت در ایران و کشورهای پیشرفته، قیمت ملک در کلانشهر تهران قابل مقایسه با کلانشهرهای جهانی اقتصاد یعنی نیویورک، لندن و فرانکفورت است.
* نام:
ايميل:
* نظر: