كدخبر: ۲۵۶۷
تاريخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کیوسک نظرآنلاین/شنبه 1391/11/28
صدر– نیایش، نصف بودجه پایتخت را می‌بلعد/ رشوه‌گيري در شهرداري نزولي شده است/ شورای شهر، رعد و برق بدون باران نباشد/ اجازه تراكم غير‏مجاز در شهر تهران داده نمي‌شود/ باید برای تهران 22 فرمانداری تشکیل دهیم/ دهمین جشن تصویر سال از 5 اسفند آغاز می‌شود
فرهنگ،هنر،معماری و شهرسازی،موضوعاتی است که به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه ی آن در جامعه،همیشه مورد توجه مطبوعات قرار می گیرد.انتخاب و بازنشر روزانه این مطالب در قالب یک گزارش،خالی از لطف نیست.آنچه در ادامه می خوانید،گزیده ای است از مطالب امروز مطبوعات کشور
نظرآنلاین:

رشوه‌گيري در شهرداري نزولي شده است/ افزايش 22درصدي تعداد خانه‌هاي خالي در پايتخت در مدت كمتر از يكسال

روزنامه "دنیای اقتصاد" به اظهارات شهردار تهران پرداخته است.قالیباف گفت: نمی‌خواهم بگویم که در شهرداری رشوه‌گیری وجود ندارد اما مدعی این امر هستم که بر اساس وجود دستگاه‌های نظارتی رشوه گیری در این نهاد سیر نزولی خودش را پیدا کرده است.محمدباقر قاليباف روزگذشته در مراسم بهره‌برداري از يك پروژه شهري در جنوب تهران، در واكنش به آنچه چند روزپيش در شوراي‌شهر هنگام تصويب بودجه سال92 شهرداري مطرح شد، اعلام كرد: با اسراف به صورت قاطع مخالفم و اسراف حتما کار بدی است و من در برخی موارد که این موضوع را دیده‌ام، با آن برخورد کرده‌ام.

دنیای اقتصاد در یادداشت دیگری به اظهارات نیکزاد درخصوص خانه های خالی پرداخته است.زير راه‌وشهرسازي بعد از 5 ماه رايزني بي‌نتيجه با نمايندگان مجلس برسر گشايش مسير قانوني براي اخذ ماليات از خانه‌هاي‌خالي، روزگذشته آمار تازه‌اي از تعداد واحدهاي مسكوني بدون‌سكنه رو كرد تا نشان دهد غفلت از مهار ابعاد اين پديده، باعث گسترش آن در پايتخت شده است.
نرخ واقعي از ميزان احتكار مسكن در تهران را براي اولين‌بار، نيكزاد در تيرماه امسال اعلام كرد و آن زمان مشخص شد حداقل دو برابر آنچه تا به حال مسوولان بازار مسكن درباره تعداد واحدهاي مسكوني خالي از سكنه آمار مي‌دادند، خانه‌خالي در پايتخت وجود دارد.علي نيكزاد با استناد به نتايج آمارگيري نفوس‌ومسكن سال90، گفته بود: در تهران 327 هزار و 750 واحدمسكوني، بدون‌‌استفاده در بازار مسكن رها شده است. تا آن زمان تصور مي‌شد حداكثر 150 هزار خانه خالي در تهران وجود دارد.
اما آمار جديدي كه روز گذشته وزير اعلام كرد، از افزايش 22درصدي تعداد خانه‌هاي خالي در پايتخت در مدت كمتر از يكسال حكايت مي‌كند.

یا باید مدیریت یکپارچه شهری تشکیل شود یا برای تهران 22 فرمانداری تشکیل دهیم

حمید ناصری در روزنامه "آرمان روابط عمومی" به موضوع مدیریت یکپارچه شهری پرداخته است:شخصا به‌عنوان کسی که تاریخ شهر تهران را نوشتم و با بسیاری از شهرداران تهران به‌صورت رو در رو گفت‌وگو کردم بر این باور هستم که یا باید مدیریت یکپارچه شهری تشکیل شود یا برای تهران 22 فرمانداری تشکیل دهیم که این فرمانداری‌ها زیرمجموعه یک شهرداری باشند و هر منطقه هم حیطه اختیاراتش مشخص شود.در حال حاضر لازم است جلوی گسترش شهر تهران گرفته شود و ضروری است که کمربند حریم شهر تهران بسته شود و در یک نقطه‌ای اعلام کنیم شهر تهران دیگر گنجایش ندارد. البته سیاست دولت کم‌وبیش به این سو بوده و با ایجاد شهرهای پردیس و شهرهای اقماری دیگر چنین تصمیمی هم گرفته شد. اما واقعیت این است که با احترام به رئیس دولت، اعضای شورای شهر، شهرداری و استانداری تهران باید گفت که ری نباید بنابه به دلایل سیاسی از تهران جدا شود زیرا با در نظر گرفتن تمامی تاریخ چند هزار ساله این شهر می‌بینیم که همیشه به تهران متصل بوده است.

اجازه تراكم غير‏مجاز در شهر تهران داده نمي‌شود

روزنامه "تهران امروز" به اظهارات وزیر راه و شهرسازی اشاره کرده است:او با بيان اينكه عده‏ اي قصد اخلال در بازار مسكن را دارند، گفت: اجازه تراكم غير‏مجاز در شهر تهران داده نمي‌شود.نيكزاد كه ديروز از طرح‌هاي مسكن مهر پرديس بازديد مي‌كرد در‌حاشيه اين بازديد اظهار داشت: در حال حاضر كساني قصد اخلال در بازار مسكن را دارند. وي ادامه داد: بايد به اين افراد اعلام كنم كه به هيچ‌ عنوان اجازه تراكم غير‏مجاز در شهر تهران داده نخواهد شد.

نيكزاد اضافه كرد: سيستم‏هاي دولتي به‌ويژه بانك‌ها در حال خريد هستند، با اين اميد كه با اخذ تراكم به سمت ساخت و ساز حركت كنند. وزير راه‌و‌شهرسازي افزود: اما قطع به يقين نه كميسيون ماده پنج، نه شهرداري تهران و نه شوراي معماري و شهرسازي هيچ‌گاه چنين اجازه‏اي نمي‏دهند. وي ادامه داد: قصد و هدف وزارت راه‌و‌شهرسازي، ادامه روند كار در بازار مسكن همراه با ثبات است اما اگر كسي قصد اخلال در اين امر را داشته باشد به شدت با اين اخلالگران برخورد مي‌شود.

دهمین جشن تصویر سال از 5 اسفند آغاز می‌شود

روزنامه "همشهری" در خبری به برگزاری جشن تصویرسال پرداخته است:دهمین جشن تصویر سال از 5 تا 25 اسفندماه جاری همچون دوره‌های گذشته در کلیه‌ فضاهای نمایشگاهی خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.هیات انتخاب و داوری بخش پوستر که به روال چهار سال گذشته ازسوی انجمن طراحان گرافیک ایران معرفی شده‌اند، آثار راه‌یافته به نمایشگاه این دوره از جشن تصویر سال را انتخاب و داوری کردند.طاهره محبی تابان، علیرضا مصطفی‌زاده، مجید عقیلی و امیرحسین قوچی‌بیک داوران معرفی‌شده‌ امسال بودند که پوسترهای راه‌یافته به بخش آزاد را انتخاب و آثار بخش جوان را نیز انتخاب و داوری کردند.

صدر– نیایش، نصف بودجه پایتخت را می‌بلعد/شورای شهر، رعد و برق بدون باران نباشد

روزنامه "ایران"در یادداشتی به قلم مهدی جابری به تحلیل پروژه تونل نیایش پرداخته است:شهرداری تهران در حالی 6 هزار میلیارد تومان از بودجه شهر را صرف پروژه صدر – نیایش می‌کند که محمدباقر قالیباف اذعان داشته است: «تونل نیایش در طرح جامع پایتخت نبوده و تاثیر چندانی در ترافیک شهر نخواهد داشت اما در حال انجام است!»به گفته دکتر مجتبی شفیعی دبیر شورای عالی ترافیک و رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت کشور هیچ توجیه اقتصادی، کارشناسی و فنی ندارد.به اعتقاد وی، بهتر بود به جای ساخت تونل نیایش و هزینه‌کرد چند هزار میلیارد تومانی برای آن، توجه بیشتری به توسعه حمل و نقل عمومی شود. شفیعی می‌گوید: «هزینه ساخت تونل نیایش برابر با احداث ده‌ها کیلومتر مترو در پایتخت است. می‌توان از این مبلغ برای چند برابر شدن ظرفیت واگن‌های مترو و کاهش سرفاصله حرکت قطارها استفاده کرد و بسیاری از مشکلات حمل‌و‌نقل و ترافیک شهر تهران با این مبلغ قابل حل است. از نظر ما صرف هزاران میلیارد تومان برای چنین تونلی هنر نیست، بلکه سوء‌مدیریت است. امروز هنر اصلی مدیریت شهری باید بهینه هزینه کردن و اولویت‌بندی نیازها باشد.»

مهندس حسین هاشمی کارشناس ارشد مسائل شهری نیز می گوید:نمایندگان شورای شهر تهران، رعد و برق بدون باران نباشند و قاطعانه بر عملکرد شهرداری در پروژه‌ها نظارت کنند. آنها نباید فقط به بازدید از پروژه‌های در دست اجرا اکتفا کنند بلکه باید وارد صحنه شوند و مسائل را رصد کنند. به گفته وی، تمام کار شهرداری به چند پروژه خاص معطوف شده است که شاید جزو اولویت‌های پانزدهم شهر باشد. شهرداری تهران نباید اولویت‌های اصلی شهر را فراموش کند.
* نام:
ايميل:
* نظر: