كدخبر: ۲۵۷۳
تاريخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
اولین جلسه پیش‌سفر
جلسه پیش‌سفر در ماه رمضان
طبق تصمیمات و برنامه ریزی های قبلی کمیته سفر، اولین جلسه پیش سفر در اولین روز مردادماه 1392 برگزار شد.
برنامه جلسه برای دوساعت توسط کمیته سفر و با تدارکات اولیه آقای علی آتشین بار تنظیم شده بود. محتوای جلسه که علاوه بر اولین جلسه پیش سفر شامل قرائت قرآن و صرف افطار به عنوان برنامه عمده در نظر گرفته شده بود برای همسفران و عده‌ای دیگر از همکاران قبلی و فعلی پژوهشکده و همسفران قدیم ارسال شده بود.
جلسه ساعت 6:30 و با حضور بیشتر همسفران و عده ای دیگر از دوستان با صحبت کوتاه دکتر منصوری (رئیس پژوهشکده نظر) که برنامه را اعلام کردند آغاز شد. اولین برنامه، رأی گیری برای انتخاب عکس های منتخب دو مسابقه عکاسی بود. این دو مسابقه که در دوسفر پژوهشی داخلی قبلی انجام شده بود مربوط به سفر دو روزه به «کاشان» و سفر به «شیرگاه» بود. خانم عادلوند به عنوان مسئول برگزاری، با نمایش عکس ها و توزیع برگه های رأی مسابقه را برگزار کرد. عکس ها برای هر سفر به طور مجزا و دو بار برای حاضران نمایش داده شد و هر بار رأی گیری انجام شد. برنده مسابقه عکس سفر به شیرگاه، خانم «فاطمه‌السادت شجاعی» و برنده بعدی خانم «شهرزاد خادمی» بودند، که جوایز خود را از دکتر منصوری دریافت کردند.

   
   عکس برنده سفر شیرگاه: فاطمه‌السادات شجاعی                    عکس برنده سفر کاشان: شهرزاد خادمی
 
 
خانم عادلوند به خاطر فراموش کردن قرار دادن عکس های خانم آل هاشمی در بین عکسهای مسابقه از ایشان عذرخواهی کردند!!
عکس: زهرا عسکرزادهخانم فاطمه‌السادات شجاعی، برنده مسابقه عکاسی سفر کاشان
عکس: زهرا عسکرزاده

پس از مراسم اهدای جوایز جلسه با قرائت قرآن توسط افراد حاضر ادامه یافت. آیات منتخب که به همراه ترجمه به تعداد، در اختیار افراد قرار گرفته بود، تک تک توسط افراد قرائت و تا اتمام نفرات دوره شد. انتخاب آیات با مضمون ماه رمضان، روزه و روزه داری توسط خانم عادلوند انجام شده بود که عبارت بودند از: آیات 1 تا 10 سوره دخان، آیات 183 تا 185 سوره بقره، آیه 112 سوره توبه، آیه 89 سوره مائده و آیه 35 سوره احزاب.
با پایان قرائت قرآن، آقای دکتر منصوری از بچه ها خواستند خود را با بیان پیشینه سفرهای خارجیشان معرفی کنند و سپس از مسئول سفر دعوت کردند تا گزارش کوتاهی از روند انجام کارهای سفر و برنامه های بعدی ارائه دهند. خانم مردانی نیز با ارائه توضیحات خود (که در شماره پیشین از ایشان خواندیم) ابراز امیدواری کردند که سفر پژوهشی به سرزمین قفقاز انشاءلله طبق برنامه منظمی که تنظیم شده و برای همسفران ارسال گردیده برگزار خواهد شد. همچنین به تقاضای ایشان، خانم عادلوند نیز مختصری از برنامه های مطالعاتی سفر را تشریح کردند. ایشان ضمن معرفی گروه ها و مسئولیتهای آنها اسامی دبیر هر گروه را نیز به شرح زیر اعلام نمودند:
- گروه پژوهشی (ویژه نامه ها):
1. خانم ریحانه حجتی، دبیر ویژه نامه «منظر شهری قفقاز»
2. خانم سمانه رحمدل، دبیر ویژه نامه «منظر فرهنگی و طبیعی قفقاز»
3. خانم زهره شیرازی، دبیر ویژه نامه «هنر و فرهنگ قفقاز»
4. خانم فرنوش مخلص، دبیر ویژه نامه «معماری قفقاز»
محصول نهایی این گروه در قالب چهار کتاب پس از سفر به چاپ می رسد و همه اعضای سفر با عضویت در یکی از این گروه های چهارگانه مقاله ای را ارائه می دهند.
- گروه فیلم: آقای پژمان رئیسیان
محصول نهایی این گروه نیز فیلمی مستند از سفر قفقاز خواهد بود.
- گروه عکس: خانم زهرا عسکرزاده
این گروه مسئول مستندسازی سفر، برگزاری مسابقات عکاسی در طول سفر، تهیه آرشیو کامل عکس های همسفران و تهیه کتاب «عکس سفر قفقاز» خواهد بود.
- گروه سفرنامه: آقای محمد جمشیدیان
محصولات این گروه شامل «دفترچه راهنمای سفر قفقاز»، «روزنامه سفر قفقاز» و «سفرنامه قفقاز» در سه بازه زمانی قبل، حین و بعد از سفر تهیه می شود.
- گروه گرافیک: آقای شروین گودرزیان
این گروه مسئول انجام کلیه کارهای گرافیکی مربوط به محصولات سفر خواهد بود.

آقای دکتر منصوری با اشاره به مشکلات مالی، اعلام کردند این اولین سفری است که تعداد خانم ها در آن بیش از نصف شده است و در سفرهای قبلی تعادل برقرار بود!
عکس: زهرا عسکرزاده

با خاتمه توضیحات مسئول سفر و خانم عادلوند درباره مقدمات و گروه های مطالعاتی سفر، آقای دکتر منصوری نیز دقایق باقیمانده تا اذان مغرب را صحبت کردند. ایشان با سپاس از تلاش های «مردانه» خانم مردانی و همچنین اظهار خشنودی از این که اولین جلسه پیش سفر متبرک به مراسم قرآن و افطاری ماه رمضان آغاز شد، به ذکر نکاتی درباره سفر پرداختند. اولین نکته اشاره به وضعیت نامعلوم اقتصادی و تغییرات فاحش نرخ ارز بود که هزینه های سفر را بسیار متغیر و نامتعادل کرده بود. همچنین اشاره به مشکلات مالی همسفران که مانع حضور افراد زیادی در سفر شده بود. ایشان با ابراز خوشحالی از اینکه علی رغم این مشکلات، با تدابیری که برای تنظیم هزینه ها توسط کمیته سفر اندیشیده شد، تعداد نفرات به حد نصاب رسید، اشاره داشتند؛ این سفر از دوسفر قبلی که به خاطر شرایط کشورهای مقصد ما مجبور به استقرار در هتل و شرایط نزدیک به ایده‌آل بودیم، دانشجویی تر و با پایین آوردن هزینه ها و خدمات متعارف همراه خواهد بود. به قول ایشان در این سفر ما به ایده آل های خودمان و اصل خودمان که اجرای سفر با هزینه های کمتر و در شرایطی کمی سخت است، نزدیکتر می شویم. همچنین دکتر منصوری به مشکلات روزهای اخیر در روابط دو کشور ایران و گرجستان اشاره کردند و گفتند با مذاکراتی که با سفارتخانه و نهادهای رسمی انجام شده این مشکلات که همچنان سفر ما را تهدید می کند انشاءلله رفع خواهد شد. رئیس پژوهشکده نظر ضمن ارائه این توضیحات به برنامه ریزی های دقیقتری که برای انجام فعالیتهای پژوهشی سفر انجام گرفته اشاره کردند و نسبت به تولیدات باکیفتی که بعد از سفر به دست خواهد آمد ابراز امیدواری کردند. گرچه ایشان گرم صحبت بوده و زمان اندکی از دست خارج شده بود اما نگاه مکرر افراد به ساعت هایشان نشان دهنده رسیدن وقت اذان و افطار بود! دکتر منصوری در پایان از حضور همه افراد تشکر کردند و افراد را برای مراسم افطار دعوت نمودند. مراسم افطار در ایوان طبقه بالا انجام شد.
در شام چهاردمین روز ماه مبارک رمضان قرص کامل ماه پس از افطار چشمان همه را می نواخت و انگشتان را برای دعوت به تماشا به سمت خود جلب کرده بود. گپ و گفت افراد بر خوان ضیافت الهی تا پاسی از شب ادامه داشت و با خداحافظی دوستان به امید دیدار در جلسه بعدی، اولین جلسه پیش سفر به اتمام رسید.

مراسم افطاری روی ایوان طبقه بالای پژوهشکده نظر

عکس: زهرا عسکرزاده

دومین جلسه پیش‌سفر برای ارائه برنامه ها و گزارش هریک از گروه های تحقیقاتی و هماهنگی های بعدی، در روز 11 مرداد برگزار خواهد شد.
* نام:
ايميل:
* نظر: