كدخبر: ۲۶۷
تاريخ انتشار: ۲۱ دي ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مسابقه عکاسی
فراخوان مسابقه عکاسی "خانۀ معاصر ایرانی"
مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی در راستای اهداف ترویجی خود همراه دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده.
 (فضای معماری و کیفیت زندگی)
مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی در راستای اهداف ترویجی خود و با هدف مستندسازی و شناسایی ارزش‌های نهفته در بناهای معماری معاصر به منظور احیای هویت ایرانی-اسلامی و زمینه سازی حفظ ابنیه ارزشمند در کشور با همکاری و همراهی دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده است و از کلیه علاقمندان دعوت می‌نماید در این مسابقه شرکت نمایند.


خانه، مکانی است که اولین و بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی که همانا خانواده باشد در آن شکل می‌گیرد و تک تک افراد ساکن در آن تحت حمایت یکدیگر قرار می‌گیرند. برای خانه معنایی فراتر از یک بنا متصوریم؛ مأمنی که تقریباً همۀ ما آن را می‌شناسیم و با زیر و بم آن آشناییم چونان که تن و پیرهن، جسم و جان. چرا که از میان فضاهای پیرامون‌مان، نزدیک‌ترین فضای مرتبط با آدمی است که بطور روزمره از آن تأثیر می‌پذیرد و بر آن تأثیر می‌گذارد. خانه، جایی است که اولین تجربه‌های بی‌واسطه با فضا در انزوا و جمع در آن صورت می‌گیرد. خلوت با خود، همسر، فرزندان و دیگران همه و همه بی‌تعرضِ غیر در آن ممکن می‌گردد و نخستین مکانی است که احساس تعلق فضایی را در آن تجربه می‌کنیم.

مطلوب است عکس‌های ارسالی علاوه بر نمایش فضای معماری، واجد رویکرد انسان‌شناسانه بوده و زندگی جاری در خانه را نیز به تصویر کشد و تحقق زندگی در خانه ایرانی و تناسب بین فضای معماری و کیفیت زندگی از منظر شرکت‌کنندگان در عکس‌ها نمایش داده شود. چرا که در حقیقت معماری و زندگی دو عنصر جدایی ناپذیرند و خانه مکانی و ظرفی برای زندگی است.

شرایط شرکت در مسابقه:
1) شرکت برای عموم علاقمندان آزاد است و شرکت‌کنندگان می‌بایست فرم شرکت در مسابقه را همراه آثار، ارسال و برچسب مسابقه را در قسمت پشتِ عکس (پائین سمت راست) بچسبانند.
2) هر شرکت‎کننده می‌تواند حداکثر 10 قطعه عکس برای شرکت در مسابقه بفرستد.
3) آثار به صورت تک‎عکسِ سیاه و سفید یا رنگی و همچنین بصورت آنالوگ یا دیجیتال پذیرفته می‌شوند.
4) عکس‌های ارسالی باید به صورت چاپ شده و حداقل در عرض 30 سانتیمتر باشند.
5) فایل عکس‌ها باید روی لوح فشرده با ابعاد اصلی و فرمت jpg یاtiff به دبیرخانه مسابقه فرستاده شوند.
6) فایل عکس‌ها را با نام و نام خانوادگی به حروف انگلیسی از شماره ردیف 01 نامگذاری نموده و ارسال نمایید. به طور مثال: - …Elias zadeh 02 Naser - Naser Elias zadeh 01
7) مطلوب است درون لوح فشرده یک فایل wordذخیره گردد که حاوی اطلاعات ذیل باشد:
• نام و نام خانوادگی، نام پدر، تحصیلات، نشانی دقیق پستی، شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه و Email .
• کلیه اطلاعاتی که از فضای عکاسی‎شده دارید، (از قبیل نشانی، تاریخ ساخت، طراح اثر معماری، تاریخ عکاسی و مطالب دیگری که می‌تواند به درک بنا کمک کند.)
8) عکس‌هایی که به صورت رول و لوله و یا به صورت پاسپارتو فرستاده شوند پذیرفته نخواهد شد.
9) مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری پس از داوری، نسبت به تهیه آثار منتخب و توزیع آنها در قالب لوح فشرده با رعایت حقوق مؤلف، اختیار تام دارد.
10) عکس‎های برگزیده، در یک نمایشگاه، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

سایر نکات مهم:
• برگزار کننده ضمن به کاربردن نهایت کوشش خود در حفظ و نگهداری عکس‎ها، هیچ‎گونه مسئولیتی در برابر آسیب‎های ناشی از فرستادن نامطلوب را نمی‌پذیرد؛ لذا خواهشمند است در بسته‌بندی و فرستادن عکس‌ها نهایت دقت را به عمل آورید.
• تصمیم‎گیری در مورد مسائل پیش‌بینی نشده به عهده برگزار کننده است.
• تنها عکس‌هایی داوری خواهد شد که دخل و تصرف با ابزار گرافیکی (در حد کلاژ) بر روی آنها انجام نشده باشد.
• عکس‎ها در قالب لوح فشرده، منتشر و به کسانی که آثارشان به نمایشگاه راه یافته، اهدا خواهد شد.
• آثار ارسال شده توسط شرکت‌کنندگان به منزله اعلام مالکیت معنوی آثار می‌باشد. در صورت اثبات خلاف این امر در هر مرحله‌ای، عواقب حقوقی و جزایی آن بر عهدۀ شرکت‌کننده است.
• ارسال عکس به منزله قبول شرایط مسابقه از سوی ارسال‎کننده است.

هیأت داوران:
آقایان بهمن جلالی / سید محمد بهشتی / سعید عینی‌فر / شادمهر راستین / سیمون آیوازیان

جوایز مسابقه:
• نفر اول: 5 سکه تمام بهار آزادی
• نفر دوم: 3 سکه تمام بهار آزادی
• نفر سوم: 2 سکه تمام بهار آزادی
• به 5 نفر دیگر از برگزیدگان، لوح تقدیر به همراه یک سکه بهار آزادی همچنین یک مجموعه از کتب منتشره توسط مرکز به رسم یادبود، اهدا خواهد شد.
• به صاحبان آثار راه یافته به نمایشگاه، یک نسخه از لوح فشرده آثار به همراه مبلغ 000/500 ریال به عنوان حق تألیف (به صورت نقدی) پرداخت می‌گردد.

نشانی دبیرخانه:
تهران، بلوار میرداماد، خیابان اطلسی، خیابان سیفیه، پلاک 38، واحد 1
تلفن: 22259590 / نمابر: 22925039
آدرس سایت اینترنتی:  http://www.hspa.ir         /        http://www.causar.gov.ir


گاه‌شمار مسابقه:
تا پایان وقت اداری روز سه‎شنبه مورخ 01/12/88
افتتاحیه نمایشگاه و مراسم اهدای جوایز: مورخ 10/12/88

* نام:
ايميل:
* نظر: