كدخبر: ۳۲۹
تاريخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نقدی بر طرح جامع تهران
گزارش هفتمین كارگاه نقد طرح جامع تهران : «بافت فرسوده»
دكتر پورموسوي پيش از اين نيز در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس مسائل راهبردي ايسنا، اعلام كرده بود: احكام طرح جامع تهران كه به شوراي عالي شهرسازي ارسال شده است، قطعاً ايراد دارد.
در اين نشست، از ضعف‌هايي اساسي و بنيادين در طرح جامع تهران و مهم‌تر از آن فرآيند نظارت، ارزيابي و بررسي آن در شوراي عالي شهرسازي و معماري خبر مي‌دهد كه در صورت درستي آنها، ما با اين پرسش اساسي مواجه مي‌شويم كه:
به راستي كاركرد شوراي عالي معماري و شهرسازي و وزارت مسكن در نظام شهرسازي كشور چيست؟

نكته قابل توجه اين است كه نه تنها پرسش‌هاي كميته علمي شهرداري و دكتر پورموسوي به عنوان رئيس اين كميته بي‌پاسخ مانده است، بلكه تاكنون پاسخي براي پرسش‌هاي شوراي شهر و مقاله1 انتقادي شخص شهردار تهران درباره طرح جامع تهران (كه در آخرين جلسه گزارش نهايي طرح جامع و در حضور وزير مسكن ارائه شد( منتشر نشده است.
نهاد تهيه طرح جامع تهران، البته تنها در يك مقاله2، به برخي از انتقادات طرح شده در كارگاه‌هاي نقد و بررسي طرح جامع تهران در دفتر مطالعات ايسنا پاسخ داد، اما اين پاسخ تبديل به يك جريان گفت‌وگو متقابل نشد. نهاد هرگز به مقالاتي كه تعدادي از اعضاي هيأت علمي دانشكده‌هاي معماري و شهرسازي دانشگاه‌هاي تهران در پاسخ به اين مقاله منتشر كردند، پاسخ نگفت.

اكنون ارزيابي طرح جامع تهران در شواري عالي شهرسازي و پاسخ اين شورا به انتقادات، نتيجه‌اي تعيين‌كننده در شناخت كاركرد و نحوه عمل و ماهيت واقعي آن خواهد داشت.
در پي، متن كامل گزارش هفتمين كارگاه نقد و بررسي طرح جامع تهران در دفتر مطالعات خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به حضور خوانندگان گرامي تقديم مي‌گردد.

خبرنگار: اين كارگاه زماني برگزار مي شود كه طرح جامع شهر تهران، به عنوان يكي از مهمترين اسناد شهرسازي كشور در مرحله بررسي و ارزيابي در شوراي عالي معماري و شهرسازي كشور قرار دارد.

فایل کامل مطلب را به پیوست دریافت نمایید.
* نام:
ايميل:
* نظر: