كدخبر: ۳۴۳
تاريخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رابطه سبک سازی جمعیت تهران و بافت فرسوده
اولويت دولت براي سبك‌سازي جمعيت تهران، مي‌تواند از ساكنان فعلي بافت‌هاي فرسوده شروع شود و دولت مي‌تواند با ارائه تسهيلات ويژه، مالكان خانه‌هاي قديمي را تشويق به مهاجرت كند./ اگر قرار باشد دولت ساکنان این بافت‌ها را به مهاجرت از تهران ترغیب کند این افراد به دلیل فقدان بضاعت مالی قادر نخواهند بود که در شهرستان‌ها صاحب خانه شوند؛
چراکه اساسا ساکنان بافت‌ها بنیه مالی ضعیفی دارند./ اگر دولت 100 هزار تومان بدهد بر مي‌گردي ؟ و زن ناتوان مي‌گويد: نه نمي‌توان در بيرجند زندگي كرد، خشك است!

با مطرح شدن تهدید زلزله تهران توسط رئیس جمهور در این هفته، برنامه ریزی بدنه دولت برای سبک سازی 5میلیون از جمعیت تهران شروع شده است. معاون وزیر مسکن این موضوع را به بافت فرسوده تهران مرتبط نموده و آغاز این طرح از بافتهای فرسوده را مطلوب دانسته است. همزمان با این خبر بازدید دیروز (31 فرودین ) چهار نماینده کمیسیون اجتماعی مجلس از حاشیه نشینان جنوب تهران و حواشی آن هم بازدید کردند که گزارش آن منتشر شد. مناسب دیدیم در این مطلب برنامه پیشنهادی معاون وزیر مسکن، نظر دکتر منصوری راجع به بحث جابجایی ساکنین تهران و قسمت هایی از مکالمه نمایندگان مجلس با حاشیه نشینان جنوب شهر درباره خارج شدن از تهران را که هر3 در صفحات مختلف روزنامه دنیای اقتصاد چاپ شده کنار هم بیاوریم.

معاون وزير مسكن: سبک‌سازی جمعیت از بافت‌های فرسوده آغاز شود
معاون وزير مسكن گفت: اولويت دولت براي سبك‌سازي جمعيت تهران، مي‌تواند از ساكنان فعلي بافت‌هاي فرسوده شروع شود و دولت مي‌تواند با ارائه تسهيلات ويژه، مالكان خانه‌هاي قديمي را تشويق به مهاجرت كند. در اين صورت، امكان نوسازي و ساخت با تراكم بيشتر در زمين‌هاي مركز و جنوب تهران فراهم خواهد شد. در حال حاضر، بزرگ‌ترين مانع سر راه ساخت‌وساز در بافت‌هاي فرسوده، عدم تمايل مالكان به نوسازي و برخي مشكلات حقوقي بابت تملك زمين يا واگذاري آن به انبوه‌ساز است. احمد صادقي پيشنهاد كرده است چنانچه، امتياز ويژه ملكي يا تسهيلاتي براي انتقال ساكنان بافت‌هاي فرسوده تهران در نظر گرفته شود، پتانسيل بافت‌هاي فرسوده براي ساخت انبوه واحدهاي مسكوني محقق مي‌شود؛ ضمن اينكه، بخش قابل توجهي از جمعيت تهران تخليه خواهد شد. ريیس شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: باتوجه به وجود مشکلات عدیده در بافت‌های فرسوده اگر دولت به ساکنان این بافت‌ها مشوق‌های لازم را ارائه دهد، در این صورت قطعا ساکنان این بافت‌ها به خروج از تهران راغب خواهند شد.
وی با اشاره به اظهارنظر ريیس‌جمهور مبنی بر خروج 5 میلیون نفر جمعیت از تهران گفت: این اتفاق در سایر کشورهای دنیا مسبوق به سابقه است و بسیاری از کشورهای دنیا وقتی با سرریز جمعیت در پایتخت مواجه می‌شوند یا اقدام به سبک‌سازی جمعیت یا اینکه اقدام به جابه‌جایی پایتخت کرده‌اند. تاکنون کشورهایی نظیر استرالیا، برزیل، قزاقستان و.. پایتخت کشورهای خود را جابه‌جا کرده‌اند و در این زمینه موفق بوده‌‌اند.
معاون وزیر مسکن افزود: با توجه به اینکه افزایش جمعیت در کلان‌شهر تهران به مرحله انفجار رسیده است، به طوری که تهران از حالت کلانشهر خارج شده و بیش از هر چیز به یک کشور تبدیل شده است، از این رو برای رفع این معضل باید از این دو راهکار رایج استفاده کرد، از آنجا که جابه‌جایی جمعیت امکان‌پذیر نیست از این رو، سبک‌سازی جمعیت گزینه بهتری برای ساماندهی پایتخت است. به گفته صادقی، برای سبک‌سازی جمعیت باید مشوق‌هایی در نظر بگیریم تا به موجب آن مردم برای خروج از پایتخت راغب شوند. وی اظهار داشت: به عنوان مثال ارائه یارانه‌های دولتی، تسهیلات مسکن، کاهش زمان بازنشستگی و سایر امتیازات دیگر از جمله عواملی است که می‌تواند در کاهش جمعیت تهران موثر واقع شود.

تخصیص تسهیلات 100 درصدي
در همین زمینه، دکتر امیر منصوری، استاد دانشگاه و کارشناس برجسته مطالعات شهری عنوان کرد: اساسا خروج جمعیت از شهر تهران از آنجا که منوط به ایجاد شغل است عملی نیست و اصولا محل سکونت افراد تابع محل فعالیت افراد است.

وی اذعان داشت: اصولا مردم اول شغل پیدا می‌کنند بعد محل سکونت را برمی‌گزینند و با توجه به اینکه اقشار متوسط جامعه بیش از پیش به شغل‌شان وابسته هستند در نتیجه به محل سکونت خود نیز به لحاظ اشتغال وابسته‌تر هستند.

به گفته این استاد دانشگاه، امکان خروج جمعیت فقط در صورتی عملیاتی خواهد شد که برای افراد شغل بهتری با شرایط بهتری ایجاد شود.

منصوری اظهار داشت: در صورت تحقق این مهم مرحله بعدی ایجاد امکانات محیطی مطلوب شامل تسهیلات خدماتی، فرهنگی و همچنین بسترهای زیرساختی است. از این رو، با توجه به اینکه دولت در سایر شهرستان‌ها به مقیاس وسیع شغل و امکانات زیرساختی ایجاد نکرده تخليه جمعیت از مناطق مختلف تهران امکان‌پذیر نیست. منصوری با بیان اینکه ساکنان بافت‌های فرسوده طبقات فقیر پایتخت هستند که به اجبار در این بافت‌های فرسوده اسکان یافته‌اند، گفت: این عده اگرچه هر لحظه احتمال می‌دهند که مسکن‌شان تبدیل به آوار شود؛ اما در هر حال به دلیل ضعف شدید بنیه مالی قادر به استفاده از تسهیلات شهرداری و دولت برای نوسازی خانه‌های خود نیستند.

وی گفت:حال اگر قرار باشد دولت ساکنان این بافت‌ها را به مهاجرت از تهران ترغیب کند این افراد به دلیل فقدان بضاعت مالی قادر نخواهند بود که در شهرستان‌ها صاحب خانه شوند؛ چراکه اساسا ساکنان بافت‌ها بنیه مالی ضعیفی دارند.

به گفته این استاد دانشگاه در شهرستان‌ها آنقدر کمبود شغل وجود دارد که تکافوی ساکنان شهرستان‌ها را نخواهد داد و بنابراین اگر دولت بخواهد برای ساکنان تهران در بافت‌های فرسوده در سایر شهرستان‌ها شغل ایجاد کند، گویی رانتی را برای تهرانی‌ها ایجاد کرده است و از بودجه ملی به نفع ساکنان تهران استفاده کرده است.

وی گفت: در همین حال اگر قرار باشد حتی دولت به ساکنان بافت‌های فرسوده تسهیلات 100 درصدی برای خرید خانه در شهرستان‌ها بدهد، از آنجا که ساکنان این بافت‌ها اصولا بدهکاری‌های مختلف دارند از این رو بعید به نظر می‌رسد که از اين رهگذر نيز توفیقی حاصل شود.

صد هزار تومان هم بدهید از تهران نمی رویم
بازديد اعضاي كميسيون اجتماعي مجلس از منازل مسكوني خارج از محدوده تهران، محله پشت تپه (واقع در شهرك رضويه) در حالي صورت گرفت كه اهالي اين محله از حضور تعداد زيادي از افراد و وارسي كردن منازلشان تعجب كرده بودند؛ چرا كه باورشان نمي‌شد مسوولي آن هم در رده مجلسي‌ها گذرشان به اين محله خورده باشد!

دختر و پسرها قد و نيم‌قد محله اغلب سر و وضع نابسامان دارند و جوراب در پايشان پاره يا نخ نما شده است، آنها از همديگر سوال مي‌كنند كه احمدي‌نژاد كدام يكي است!
اهالي پشت تپه نه برق دارند، نه آب دارند، نه مدرسه. آنها از تحصيل محرومند و آن دسته از كودكاني هم كه به مدرسه مي‌روند از خيرسري ماشين فرسوده پدرشان است! اغلب زندگي اين اهالي با وجود 6 – 7 كودك قد و نيم قد در يك اتاق پنجاه متري آن هم در زير زمين خلاصه مي‌شود.

زن بيرجندي با 5 پسر بيكار خود درد و دل دارد، اما حاضر نيست به بيرجند باز گردد؛ از كميته امداد گله دارد كه او را تحت حمايت قرار نمي‌دهد او كه شوهرش را از دست داده مي‌گويد شوهرم زير خاك است با نداري چه كنم؟
جعفرزاده رييس كميسيون اجتماعي مجلس از او هم مي‌پرسد: اگر دولت 100 هزار تومان بدهد بر مي‌گردي ؟ و زن ناتوان مي‌گويد: نه نمي‌توان در بيرجند زندگي كرد، خشك است!

يكي از منازلي كه مورد بازديد اعضا قرار گرفت تنها 50 متر است كه زن صاحبخانه براي زندگي در همين بيغوله ماهيانه 100 هزار تومان بابت كرايه مي‌دهد.
به گفته صاحبخانه، كودكش وقت پيش دبستاني‌اش شده، اما مدرسه نمي‌رود. ظاهر خشتي و نابسامان خانه در كنار ديش ماهواره‌اي كه نصب كرده‌اند آنچنان خودنمايي مي‌كند كه براي خبرنگاران هم بحث زيادي راه مي‌اندازد!
جعفرزاده رييس كميسيون اجتماعي مجلس باز مي‌گويد: دولت يارانه دهد شهرستان بر مي‌گرديد! كه البته اين بار اين جمله را به گونه‌اي متفاوت‌تر يعني به زبان آذري مطرح كرد!

پارسال آقاي احمدي‌نژاد نان غني شده و سي‌دي مي‌داد

يكي از زنان اهالي پشت تپه با التماس از نمايندگان مجلس درخواست كرد تا نگاهي هم به منزل فرسوده‌اش بياندازند و مي‌گفت: حتي نمي‌توانيم خواستگار به خانه راه دهيم؛ خودم و كودكان اغلب براي حمام رفتن به منزل خواهرم مي‌روند، ‌كميته امداد هم پولم را با هفت بچه يتيم و با اين گفته كه پسر بزرگ دارم قطع كرده است.
يكي ديگر از اهالي كه داد اعتراضش بلند شده بود اعلام كرد: سال گذشته آقاي احمدي‌نژاد در زمان انتخابات برايمان نان غني شده و سي‌دي آورد و در زمان شهردار بودن هم تنها درصد كمي از مشكل برق منطقه را حل كرد اما از آن زمان به بعد ديگر كسي سراغي از ما نگرفت!

ساكن پشت تپه‌اي: گوشمان را بكشيد با 6 بچه نمي‌رويم
اين بار هم جعفرزاده رييس كميسيون اجتماعي مجلس كه تنها عضو سخنگو از ميان 4 تن ديگر از نماينده‌ها بود نيز اين سوال را مطرح كرد كه اگر دولت پول دهد به شهر يا روستاي خود برمي‌گرديد! كه يكي از اهالي با عصبانيت گفت: بيا گوش ما را بكش! ما با 6 بچه كجا برويم؛ كه جعفرزاده هم به آنها گفت: ميل خودتان است نرويد!


منبع  : روزنامه دنیای اقتصاد 1 اردیبهشت
* نام:
ايميل:
* نظر: