كدخبر: ۳۵۴
تاريخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران مطرح کرد
آغاز نهضت نوسازی بافتهای فرسوده تهران
مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران به دولت پيشنهاد كرد به جاي ساخت‌وساز در بيابان‌ها، مسكن‌مهر را در بافت‌هاي فرسوده دنبال كند.
در صورتی که پروژه مسکن مهر با طرح نوسازی بافت‌های فرسوده یکسان و همراه شود دولت می‌تواند به جای ساخت‌و‌ساز در بیابان‌هایی که نیاز به تامین شبکه آب، برق، گاز، تلفن و ... دارد از امکان توسعه ساخت‌و‌ساز در داخل شهر تهران بهره‌مند شود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران سال 89 را سال «نهضت نوسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران» عنوان و اعلام کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال جاری برای 20 هزار واحد مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده و همچنین اراضی ذخیره (اراضی پشتیبان بافت‌های فرسوده) پروانه ساخت و ساز صادر می‌شود.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران ديروز در جمع خبرنگاران با انتقاد از نحوه مديريت مسكن‌مهر به دولت پيشنهاد كرد به جاي ساخت‌وساز در بيابان‌ها، مسكن‌مهر را در بافت‌هاي فرسوده دنبال كند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران معتقد است، در صورتی که پروژه مسکن مهر با طرح نوسازی بافت‌های فرسوده یکسان و همراه شود دولت می‌تواند به جای ساخت‌و‌ساز در بیابان‌هایی که نیاز به تامین شبکه آب، برق، گاز، تلفن و ... دارد از امکان توسعه ساخت‌و‌ساز در داخل شهر تهران بهره‌مند شده و در مناطقی این طرح را به اجرا درآورد که از تمامی این امکانات و زیرساخت‌ها برخوردار است و به گروه‌هايي خدمت‌رسانی کند که مانند مسکن مهر به نوسازی منازل خود نیازمندند.

فریدون درویش‌زاده در این کنفرانس خبری که در محل این سازمان برگزار شد،  افزود:  طی یک ماه گذشته برای پنج هزار و 617 واحد مسکونی پروانه صادر شده است که یک‌هزار و سیصد وده  واحد از این تعداد در بافت‌های فرسوده قرار داشته است.

درویش‌زاده رشد صدور پروانه ساخت و ساز در فروردین ماه امسال را نسبت به مدت مشابه سال گذشته 102 درصد اعلام کرد و خبر داد: یکی از راهبردهای اساسی سازمان نوسازی برای سال جاری مبنی بر این است که مالکان بافت‌های فرسوده بدون اتکا به پس‌اندازهای گذشته ساخت و ساز را شروع کنند. وی در این باره توضیح داد: بر اساس این راهبرد درصدد هستیم تا اقداماتی انجام دهیم که مردم از محل درآمد آینده خود اقدام به نوسازی کنند و به عبارت دیگر با دست خالی نوسازی را آغاز کنند.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین در مورد تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاران بافت‌های فرسوده نیز، یادآور شد: راهبرد اساسی در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاران نیز تامین سود متعارف آن‌ها با امکان تضمین خرید حداکثر 50 درصد واحدهای احداثی آن‌هاست، بنابراین لازم است که به سرمایه‌گذاران بگوییم نگران سرمایه‌گذاری‌های خود نباشند. وی با اشاره به قانون ساماندهی مسکن نیز، خاطر نشان کرد: امسال نیز پرداخت ودیعه اسکان موقت برای دوران ساخت به استناد قانون ساماندهی مسکن در قالب تسهیلات بانکی برای کسانی که در قالب پلاک‌های تجمیعی اقدام کنند، در نظر گرفته شده است و بدین منظور در حال رایزنی با وزارت مسکن هستیم تا این امر عملیاتی شود.
درویش‌زاده ادامه داد: این در حالیست که هنوز دستورالعمل‌ اجرایی و رقم پرداختی ودیعه اسکان موقت ابلاغ نشده، اما آنچه تاکنون به صورت آزمایشی اجرا شده، پرداخت ودیعه مسکن از منابع سازمان بوده است که امید می‌رود این ودیعه مسکن امسال در قالب قانون اجرایی شود.

به گفته وی، بحث‌های اولیه درباره پرداخت ودیعه اسکان موقت پرداخت رقمی بالغ بر 10 میلیون تومان است که هنوز این رقم قطعی نشده است. مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره مصوبه ابلاغی وزرای کارگروه مسکن نیز، خاطر نشان کرد: بر اساس این مصوبه یک میلیون تومان نیز بابت هزینه تخریب بافت‌های فرسوده پرداخت خواهد شد. وی همچنین به بسته تشویقی در نظر گرفته شده سال جاری برای بافت‌های فرسوده اشاره کرد و توضیح داد: تمامی اشخاصی که خانه‌ای در حال ساخت داشته باشند، پروانه آن‌ها برای بیش از 10 واحد بوده، ساختمان آن‌ها تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد و دارای وام بانکی هم باشند، سازمان نوسازی هر تعداد از واحدهایی که مالکان آن‌ها نیاز نداشته و اضافی باشد، خریداری می‌کند.

درویش‌زاده در ادامه این بحث عنوان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته سازمان نوسازی می‌تواند برای سال جاری یک‌هزار واحد مسکونی در قالب یاد شده را پس از قیمت‌گذاری کارشناسی خریداری کند و محدودیتی در این امر ندارد. وی با بیان این که در حال آماده کردن دستورالعملی مبنی بر تضمین خرید سرمایه سرمایه‌گذاران در بافت‌های فرسوده هستیم که به زودی ابلاغ می‌شود، اضافه کرد: بدین ترتیب دیگر لازم نیست سرمایه‌گذاران نگران سرمایه‌گذاری‌ خود باشند، این در حالیست که به دنبال آن هستیم تا 50 درصد واحد آن‌ها را تضمین کنیم، اما این امر نیز هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: بنابراین خریدهای صورت گرفته توسط سازمان نوسازی انباری از خانه‌های نوساز را ایجاد می‌کند که به وسیله آن‌ها می‌توانیم به سراغ افرادی برویم که پلاک آن‌ها کوچک و فرسوده است و می‌توانیم مسکن آن‌ها را با مسکن‌های نوساز جابجا کنیم. وی در ادامه پیشنهادی نیز به متولیان مسکن «مهر» داد و اظهار کرد: به جای این که این متولیان در بیابان‌ها و اطراف شهرها شروع به ساخت و ساز کنند می‌توانند با مشارکت در ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده شهری، ساخت و سازی جدید را آغاز کنند.

درویش‌زاده در مورد برنامه ویژه مناطق شهرداری در توسعه زیرساخت‌ها برای سال جاری نیز اعلام کرد: با اختصاص اعتباری بالغ بر 450 میلیارد تومان بازگشایی معابر و احداث فضای سبز و پروژه‌های خدماتی انجام می‌شود، این در حالیست که 495 میلیارد ریال نیز برای تملک پلاک‌های ریزدانه زیر 50 متر مربع واقع در بافت‌های فرسوده لحاظ شده است. وی در مورد پروژه‌های اوراق مشارکت یادآور شد: از محل یک‌صد میلیارد تومان اوراق مشارکت جذب شده در مرحله اول 294 پلاک به مساحت 22 هزار مترمربع آزاد شد و حدود یک‌صد هزار مترمربع زیربنای جدید با حداقل پیشرفت فیزیکی 20 درصد احداث شده است.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که این در حالیست که پیگیر انتشار 300 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای مرحله دوم هستیم، گفت: در صورت جذب و آزادسازی 533 پلاک، حدود 250 هزارمتر مربع جدید شامل واحد مسکونی، تجاری ، اداری و فرهنگی احداث می‌شود که پیش‌بینی می‌شود این اوراق ظرف یک ماه آینده نهایی و منتشر شود.
ارائه گزارشی از طرح سرمایه‌گذاری‌ متری مسکن از دیگر موضوعات تشریح شده توسط درویش‌زاده بود، وی در این رابطه تصریح کرد: با تسریع در روند اجرای پروژه‌ها در سال جاری حداقل 600 واحد از پروژه‌های این طرح تکمیل و به دارندگان اوراق سرمایه‌گذاری‌ واگذار می‌شود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با این گفته که سررسید این پروژه‌ها اواخر سال 90 است، اضافه کرد: اما بر اساس برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته امسال 600 واحد یاد شده به مرحله تحویل به مشارکت کنندگان می‌رسد. وی افزود: حدودا 10 هزار نفر در طرح خرید متری شرکت کرده‌اند که اغلب تمرکز سرمایه‌ها بر روی متراژهای پنج و 10 متری بوده است که با سرمایه‌گذاری‌ جذب شده حدود یک‌هزار و 500 تا یک‌هزار و 600 واحد احداث می‌شود.
درویش‌زاده خاطر نشان کرد: در طرح جامع شهر تهران پنج هزار هکتار به عنوان زمین‌های ذخیره و در راستای توسعه آینده و پشتیبانی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است که امسال سند راهبردی زمین‌های ذخیره نوسازی بافت‌های فرسوده ارائه می‌شود. به گفته وی، نوسازی با رویکرد اجتماعی، تاکید بر نوسازی مردمی، تولید ثروت با استفاده از ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده مناطق جنوبی تهران و همچنین نگاه غیرانتفاعی شهرداری به بافت‌های فرسوده از جمله راهبردهای نوسازی این سازمان به شمار می‌رود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با نگاهی به جایگاه تهران در مسکن کشور، عنوان کرد: حدود دو میلیون و 300 خانوار در شهر تهران زندگی می‌کنند این در حالیست که حدود دو میلیون و 232 واحد مسکونی در شهر وجود دارد، به عبارت دیگر 102 خانوار در یک‌صد مسکن در حال زندگی هستند. وی افزود: بنابراین در شهر تهران مشکل چندانی در زمینه‌ مسکن وجود ندارد، بلکه آنچه مهم است تامین نیازهای آینده مسکن و نوسازی در بافت‌های فرسوده است.
درویش‌زاده با بیان این که 18 درصد خانوارهای کشور در تهران زندگی می‌کنند، اذعان کرد: 20 درصد مسکن شهری کشور در تهران قرار دارد. وی در ادامه به مقایسه تولید مسکن در شهر تهران با کل کشور پرداخت.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران در این رابطه نیز بیان کرد: سال گذشته 72 هزار واحد مسکونی در تهران پروانه دریافت کردند. این در حالیست که سال گذشته رکود مسکن وجود داشت و ساخت و سازها به نصف کاهش یافته بود. وی خاطر نشان کرد: 65 هزار هکتار بافت‌ فرسوده شهری کشور شناسایی شده که 20 درصد این بافت‌ها در هفت کلانشهر کشور واقع شده است که سهم شهر تهران از این میزان سه هزار و 268 هکتار بافت‌های فرسوده تشکیل می‌دهد.
وی اضافه کرد: در سال گذشته، 84 درصد از پروانه‌های صادر شده تهران از جنس تخریب و نوسازی بود، به طوری که 72 هزار پروانه ساخت صادر شده است که از این تعداد 58 هزار پروانه صادر شده برای تخریب و نوسازی بافت‌های فرسوده بوده است.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: از 72 هزار پروانه ساخت و ساز صادر شده، 28 هزار پروانه برای بافت ناپایدار بوده است، به عبارت دیگر 37 درصد ساخت و ساز تهران در بافت ناپایدار انجام شده است. وی در مورد ظرفیت بافت‌های فرسوده برای تامین مسکن شهر تهران نیز گفت: بر اساس گزارشات شورای شهر تهران طی 20 سال آینده باید سه میلیون واحد مسکن در تهران احداث شود.

درویش‌زاده افزود: بنابراین سالانه باید 150 هزار واحد مسکونی ایجاد شود که پیش‌بینی می‌شود از این تعداد، 135 هزار واحد مسکونی از جنس تخریب و نوسازی احداث شود، بنابراین تهران برای دستیابی به این تعداد مسکن نیاز به بزرگ شدن و یا زمین جدید ندارد و می‌توان با سیاست‌گذاری در زمین‌ واحدهای مسکونی فرسوده ظرفیت را افزایش داد. وی ادامه داد: چرا که با توجه به وجود سه هزار و 268 هکتار بافت فرسوده تهران این قابلیت وجود دارد تا در سال 32 هزار و 500 خانه نوسازی شود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران یادآور شد: در 14 هزار هکتار بافت ناپایدار شهری بیش از 364 هزار واحد مسکونی شناسایی شده است که نیازمند نوسازی هستند و 15 درصد جمعیت تهران در آن ساکن هستند. وی با اشاره به این که در طول دو سال گذشته 12 هزار و 128 واحد فرسوده برای دریافت تسهیلات بانکی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند، تاکید کرد: سقف تسهیلات پیش‌بینی شده نوسازی در سال جاری 300 میلیارد تومان است.
* نام:
ايميل:
* نظر: