كدخبر: ۳۶۹
تاريخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۷:۲۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
محمد باقری/محیط و رفتار انسان/قسمت اول
محیط و رفتار انسان (بخش دوم : جامعه گرایی)
جامعه گرایی یکی از ویژگی های ذاتی انسان شناخته می شود .بر این اساس انسان بدون زندگی اجتماعی قادر به تامین نیاز های خود وشکوفا کردن استعدادهای الهی خویش نمی باشد.
اما حضور انسان در زندگی اجتماعی و محیط مصنوع منجر به بروز رفتار های پیچیده وگاه غیر قابل پیش بینی یا غیر منتظره از سوی انسان ها می شود. اما آیا به راستی رفتار های انسان غیر قابل پیش بینی است یا انسان مخلوقی است که در شرایط متعادل ومعمولی، رفتار های مستدل وعقلانی(1) از خود بروز می دهد. یکی از سودمندترین مدل ها در تبیین ارتباط محیط و رفتار ، مدل انسان عقلایی است که توسط استفان و راشل کاپلان(2) بر اساس نیاز های محیطی ، پیشنهاد شده است. بر اساس این مدل، انسان در جستجو، دخیره سازی وبازیابی اطلاعات محیطی دارای ظرفیت خاصی است وچنانچه اطلاعات محیطی کمتر از حد مورد نیاز یا بیش از ظرفیت باشد، کارکرد ذهنی مختل می شود. پدیده اضافه بار(3) (اطلاعات گیج کننده یا غیر قابل اعتماد)، رفتار منطقی ومعقول را در محیط مصنوع مختل می کنند. در حالی که اگر محیط مصنوع ، نیازهای اطلاعاتی پایه را تامین نماید، فرد از حضور در محیط رضایت داشته ، رفتار منطقی ، مشارکت جو و تعامل پذیر از خود بروز داده وبه طور کلی از تعادل و سلامت جسمی –روانی برخوردار خواهد بود. در این مدل ، نیازهای محیطی در سه گروه قرار می گیرند.[14](4)

الف) جستجو و کشف(5) ،به معنای اکتساب و درک اطلاعات محیطی است. درک محیط مستلزم شکل گیری نقشه شناختی از محیط در گذر زمان و تکرار است و چنانچه بار اطلاعاتی محیط بیش از حد باشد، فرایند اکتساب ودرک اطلاعات محیطی با مشکل مواجه می شود.

ب) اقدام معنی دار(6) ،به معنی امکان کنترل بر محیط در اندازه مورد نیاز، بدون احساس درماندگی(7) است. احساس موثر بودن، رقابت طلبی و مشارکت در محیط ، مفید بودن برای دیگران وجلب احترام آنان اثرات مثبتی بر جسم وروان وارد کرده ، فرد را با محیط اجتماعی –فیزیکی مرتبط ساخته و به جزئی از اجتماع محلی تبدیل می کند. در نتیجه افراد به زندگی در محیط های پاسخگو ترغیب شده و از این طریق سلامت خود را ارتقا می دهند.

ج) بازسازی ذهنی(8) ، به معنای بازسازی ظرفیت تمرکز ذهنی است. معمولابا فعالیت ممتد ذهنی ،کسب وپردازش اطلاعات با اختلال مواجه می شود. این وضعیت، تداوم تمرکز ذهنی را دشوار ساخته و به ویژه در شرایط ازدحام به عصبانیت حین رانندگی(9) منجر می شود. اما مواجهه روزانه با طبیعت به تقویت سلامت روانی شهروندان کمک می کند. بنابراین نیاز به طبیعت شهری ، امری فراتر از بحث سلامت تنفسی و سرانه فضای سبز، متضمن مفهوم بازسازی دهنی شهروندان در مواجهه با رخداد های استرس زای زندگی است.

سه مولفه جستجو وکشف، اقدام معنی دار وبازسازی ذهنی با سلامت جسمی وروانی ارتباطی پویا دارند. اقدام معنی دار نیازمند درک ،جستجو وکشف محیط است. جستجو و کشف قابلیت های محیطی، بازسازی ذهنی را نیز تسهیل می کند. از جمله افرادی که تمرکز ذهنی خود را بازیابی کرده باشند، در موقعیت های پیچیده محیطی راحت تر عمل می کنند. بنابراین می توان با شناخت کیفیت های محیطی که مشوق رفتار های منطقی ، مشارکت جو وتعامل پذیر مردم با همدیگر، با خویشتن وبا محیط مصنوع باشند ، الگوهای طراحی محیطی را نسبت به سلامت افراد هوشمند تر نمود. بر اساس نظريه‌ اضافه‌بار(10) تحريك کنندگی بالای محیط منجر به محدود شدن توجه ما بر داده‌هاي محيطي مهم مي‌شود. شواهد نشان مي‌دهد كه وقتي كودكي در محیط بزرگ و کوچک گم مي‌شود، در محیط كوچك كمك و توجه بيشتري دريافت مي‌كند. راه دادن نيازمندان به منزل براي تلفن كردن، اتفاقي است كه در شهرهاي كوچك بيشتر از شهرهاي بزرگ رخ مي‌دهد.

1. Reasonable Person Model
2. Stephen & Rachel Kaplan
3. Overload
4. Kaplan Stephen & Rachel Kaplan.2003.
5. Exploration and Understanding
6. Meaningful Action
7. Helplessness
8. Restoration
9. Road Rage
10. Information Overload
محمد باقری. دکتری معماری

نظرات بینندگان:
لطفا در صورت امکان کل مقاله به ایمیل ارسال نمایید.باتشکر
jaleb bod,mer30
* نام:
ايميل:
* نظر: