كدخبر: ۴۲۰
تاريخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
كارگاه های تخصصي پژوهشکده نظر
زیارتگاه های سنندج
کارگاه تخصصی گروه علوم و تاریخ هنر با موضوع "زیارتگاه های سنندج" توسط خانم دکتر شهره جوادی در تاریخ 25/2/1389 و با حضور جمعی از اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پژوهش هنر و رشته های مرتبط در پژوهشکده نظر برگزار شد.
فرضیه: بسیاری از زیارتگاه‌های «سنه» که به نام امامزاده، شیخ، سید، پیر، درویش، بابا، باوه و ... خوانده می‌شود؛ مکان‌های مقدسی است که پیش از اسلام نیایشگاه بوده و یا به واسطه مزار فردی مقدس و محترم تقدس مکانی یافته‌است.

مکان‌های مقدس یا زیارتگاه‌های سنندج در سه گروه؛ مجموعه‌های آرامگاهی، قبرستان و آرامگاه و نیز زیارتگاه‌های منفرد، جای می‌گیرند.

در گروه اول: «پیر عمر»، هاجره خاتون و تاق گوره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
در گروه دوم: پیر محمد، قبرستان تایله و مقبره شیخ‌کوسه، زیارتگاه مشایخ(بتخانه) و شیخ محمد باقر بررسی شده‌اند.
در گروه سوم: چهل مرده شیخان، سیدجمال و سیدکمال، پیر‌حبیب الله، مراساری (مراد انصاری) و شیخ «رش» در نایسر یا زیارتگاه اولیاء را می‌توان برشمرد.

اماکن نامبرده از میان بیش از 200 امامزاده در سنندج شناسایی شد و مهمترین آن‌ها که طبق وجه تسمیه آن، و وجود درخت کهن، چشمه و قرارگیری آن بر بلندی می‌تواند از نیایشگاه‌های کهن باشد.
-نایسر یا ناهید سر به معنای سرای ناهید و به احتمال زیاد نیایشگاه ناهید بوده است. آنچه امروز در این مکان می‌بینیم، درختی کهن‌سال است که در جوار چشمه‌ای قرار دارد (تصویر 1) و اهالی در کنار حوضچه آب زلال این چشمه وضو ساخته، سجاده گسترده و به نماز می‌ایستند. (تصویر 2)

تصویر 1

تصویر 2
اتاقکی کوچک بر فراز تپه‌ای در مجاورت درخت و چشمه قرار دارد که در میان آن قبری کوچک و ساده قرار دارد. روی سطح خاکی قبر، آثار افروختن شمع پیداست. و محفظه‌ای گچی و صندوق مانند قبر را می‌پوشاند که پارچه‌هایی سبز و سجاده‌های کردی آن را زینت بخشیده‌اند. (تصویر3) مسجدی کوچک در کنار این مقبره یا به قول اهالی امامزاده که عموزاده حضرت امام رضا (ع) است، دیده می‌شود. اما وجه تسمیه شیخ «رش» که در زبان کردی به معنی شیخ سیاه می‌باشد، خیلی روشن نیست. اما آنچه مسلم است این مکان روزگاری در ارتباط با اَناهید بوده و بعد‌ها زیستگاه و مزار پیر و شیخی شده که در این جای محترم و مقدس قرار گرفته است.

تصویر 3

* نام:
ايميل:
* نظر: