كدخبر: ۴۲۳
تاريخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نقدی بر طرح جامع تهران
گزارش تفصيلي نهمين كارگاه نقد طرح جامع تهران با موضوع «فرآيند ارزيابي و تصويب طرح در شوراي عالي شهر‌سازي»
گفتني است اين كارگاه قبل از تغييرات اخير شواري عالي معماري و شهرسازي در طرح جامع تهران برگزار شد. در اولين بخش اين كارگاه ديدگاه‌هاي دكتر پورموسوي و دكتر خوش‌چهره تقديم حضور خوانندگان گرامي مي‌شود.
«فرآيند ارزيابي و تصويب طرح در شوراي عالي شهرسازي»

طرح مسئله:

هدف اصلي سرويس مسائل راهبردي دفتر مطالعات خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) از برگزاري مجموعه‌ي كارگاه‌هاي بررسي و نقد طرح جامع تهران، ارزيابي فرآيند سياست‌گزاري توسعه و برنامه‌ريزي شهري و دست‌يابي به راهبردها و توصيه‌هاي‌ سياستي براي بهبود فرآيند تدوين و تصويب طرح‌هاي مشابه در آينده است.

در واقع طرح جامع تهران به دليل اهميت و تأثيرگذاري آن به عنوان يك نمونه و مصداق مناسب براي بررسي انتخاب شد و اگر گفته‌ي برخي از مراجع مسئول مبني بر اين كه فرآيند تدوين اين طرح در مقايسه با فرآيند تدوين طرح‌هاي ديگر شهر‌هاي كشور به مراتب كامل‌تر و پيشرفته‌تر است را درست تلقي كنيم، مي‌توان نتيجه گرفت با بررسي و نقد اين طرح، به يك ارزيابي كلي درباره‌ي عملكرد گذشته وزرات مسكن و شوراي عالي معماري و شهرسازي و ساز وكار تدوين طرح‌هاي توسعه‌ي شهري دست مي‌يابيم.
بدون ترديد دست‌يابي به يك برداشت علمي در اين‌باره و مستند كردن ديدگاه‌هاي اساتيد، كارشناسان و حرفه‌مندان اين رشته براي اصلاح روند‌ها در آينده به مراتب از آن‌چه كه امروز در طرح جامع تهران رخ مي‌دهد، اهميت بيشتري دارد.

آنچه كه در اين كارگاه به عنوان يكي از مصاديق عملكرد شوراي عالي شهرسازي به آن اشاره مي‌شود، موضوعي است كه همزمان با بررسي موضوع تراكم در اين طرح از سوي آقاي دكتر شكيب به عنوان رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي اسلامي شهر تهران مطرح شد.
رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر تهران با اشاره به اين كه عده‌اي به دنبال كاهش تراكم در طرح جامع و تفصيلي پايتخت هستند، در مصاحبه ‌خود هشدار داده بودند: در صورت كاهش سقف تراكم، قيمت مسكن با جهشي دوباره افزايش مي‌يابد.

وي گفت: شوراي شهر تهران بر اساس نظر كارشناسان مصوب كرده تا در طرح جامع و تفصيلي شهر تهران، ميزان تراكم‌هاي فعلي حفظ شده و كاهش نيابد و بر اين اساس، مشاور طرح نيز موظف شد تا با اصلاحاتي ميزان تراكم فعلي را در اين طرح حفظ كند.

فایل کامل مطلب را به پیوست دریافت نمایید.
* نام:
ايميل:
* نظر: