كدخبر: ۴۷۲
تاريخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دکتر سرفراز د رمصاحبه با مجله کیهان فرهنگی
باستان شناسی بینش است
حقيقت اين است كه باستان شناسان بيگانه چشم ندارند عظمت و تمدن گذشته ايراني- اسلامي ما را ببينند. آنها به ايران نمي آيند تا قدم مثبتي براي ما بردارند، من كه سال ها از نزديك با آنها كار كرده ام، لمس كرده ام. به همين خاطر اوايل انقلاب گفتم كه از اين پس حق نداريد از آثار گيرشمن سؤال بدهيد.
ماهنامه كيهان فرهنگي ويژه فروردين و ارديبهشت ماه به مصاحبه و معرفی دكتر علي اكبر سرفراز اختصاص یافته است.
دكتر سرفراز در اين گفت وگو با اشاره به بي اعتمادي به باستان شناسان غربي گفته است: من به بيشتر باستان شناسان خارجي اعتماد ندارم. آنها مي خواهند به ايران بيايند، پول ما را بگيرند و به اعتقادات ما توهين كنند. بعد هم اشياء نفيس و گرانبهاي ما را به كشور خودشان ببرند و موزه هايشان را پركنند.
وي معتقد است: حقيقت اين است كه باستان شناسان بيگانه چشم ندارند عظمت و تمدن گذشته ايراني- اسلامي ما را ببينند. بايد باور كنيم كه آنها به ايران نمي آيند تا قدم مثبتي براي ما بردارند، من كه سال ها از نزديك با آنها كار كرده ام، باور دارم، لمس كرده ام. به همين خاطر اوايل انقلاب گفتم كه از اين پس حق نداريد از آثار گيرشمن سؤال بدهيد. گيرشمن از دربار حقوق مي گرفت، نماينده شاه و عضو سازمان سيا بود.
سرفراز در ادامه تأكيد كرده است: غربي ها حاضرند هر خرافاتي را بپذيرند اما به داشته هاي ما اعتراف نكنند. من با مطالعاتم ثابت كرده ام كه از نظر چشم پزشكي و دندانپزشكي، ايران سرآمد دنيا بوده است.
مديرمسؤول در طليعه اين شماره به نقش رضاخان در باستان گرايي براي به انحراف كشيدن باستان شناسي در گذشته اشاره كرده و آورده است: رژيم پهلوي و كارگزارانش با راهنمايي بيگانگان در صدد بودند با انحراف باستان شناسي از مسير علمي و طبيعي خود، دانشي دستوري به وجود آورند و با بزرگنمايي شخصيت هاي اساطيري وتاريخي دوراني خاص، در حقيقت تاريخ اسلام در ايران را به محاق ببرند.
وي تأكيد كرده است: ما برخلاف ديدگاه استعماري باستان ستايانه رضاخاني و همچنين برخلاف ديدگاه متحجرانه باستان ستيزان، به اجداد خود افتخار مي كنيم و انتخاب اسلام را از هوشمندي آنان مي شماريم. ما براين باوريم، ايران و اسلام به يكديگر نيرو دادند و از يكديگر نيرو گرفتند. اسلام باعث پويايي و شكوفايي استعدادهاي ملت ايران گرديد و زمينه هاي رشد و تعالي علمي و فرهنگي او را با عمومي كردن علم و خارج كردن آن از انحصار عده اي خاص فراهم كرد.
همچنين در اين شماره مي خوانيم: «كتاب شناسي استاد علي اكبر سرفراز» به قلم شهلا پروين زاد، «كشف سقف يكپارچه نانو تكنولوژي در كاخ كوروش» از دكتر علي اكبر سرفراز، «آسيب شناسي اسكلت هاي باستاني كشف شده در ايران» نوشته دكتر محمد مهدي توسلي، «نمايش هاي نيايشي بر سفالينه هاي ايران باستان» به قلم تورج رهبر گنجه، «نه پنجره نه اي كاش» از عبدالعلي دست غيب، «مشاركت در فرهنگ ايراني» دكتر مرتضي فرهادي «سمت؛ سازمان مطالعه و تدوين» از طيبه صالحي تجريشي و...
* نام:
ايميل:
* نظر: