كدخبر: ۴۹۸
تاريخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نوسازی شهری / دوشنبه 14 تیر در هتل لاله برگزار شد:
همایش تسهیل گری نوسازی، چالش ها و راهکارها
با توجه به اهمیت ترتیبات نهادی در فرآیند نوسازی بایدکاری ساختاری مناسب با مدیریت نوسازی و بهسازی با ماهیت اجتماعی و فرهنگی این حوزه طراحی شود تا با حضور موثر، بخش خصوصی وظایف و مسئولیت های دولت و شهرداری نیز مدنظر قرار گیرد.
همایش یک روزه تسهیل گری نوسازی، چالش ها و راهکارها به میزبانی سازمان نوسازی شهر تهران در هتل لاله برگزار شد.
فریدون درویش‌زاده در این هم‌اندیشی گفت: در حال حاضر مهمترین چالش و دغدغه سازمان نوسازی معماری سازمانی اجتماعی است که وظایف و روابط بخش‌های مختلف مرتبط با این حوزه را مشخص کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حوزه بافت فرسوده 2 نهاد دفاترخدمات نوسازی محله و مجریان نوسازی ذی‌صلاح در حال شکل گیری است، ادامه داد: دفاتر خدمات نوسازی محله از جمله مواردی است که در قانون بر تشکیل آن تأکید شد و شهرداری تهران نیز این دفاتر را به صورت پایلوت در برخی محلات شهر دایر کرده است.
درویش‌زاده یادآور شد:در مجلس شورای اسلامی قانونی در حال تهیه است که براساس آن دولت و وزارت مسکن در نوسازی بافت فرسوده وظیفه‌ای حاکمیتی دارند و شهرداری‌ها طبق راهبرد‌هایی که در اختیار آنها گذاشته می‌شود، مجریان این امر خواهند بود. وی خاطرنشان‌کرد: در 100 روز اول امسال در حوزه بافت‌های فرسوده از لحاظ زیربنایی نسبت به همین زمان در سال گذشته 99درصد و از نظر ساخت وساز 80 درصد رشد داشته‌ایم و در این مدت تنها 35 پروژه‌ نوسازی واحدهای تجمیعی وجود داشت که این میزان در همین مدت در سال 89 به 138 پروژه رسیده است؛ همچنین در این مدت میزان نوسازی مسکن در تهران نسبت به همین زمان در سال گذشته 81 درصد رشد پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اراده سازمان نوسازی براین است که خود را از تصدی‌گری خارج کند و به وظیفه اصلی که بسترسازی و تسهیل‌گری است، بپردازد، گفت: تا به امروز برای نوسازی بافت فرسوده اقدامات ویژه‌ای انجام نمی‌شد و مدل‌رفتاری ساخت‌وساز در بافت فرسوده مانند مدل رفتاری کل شهر بود اما در 4‌ماه گذشته سال جاری با ارائه‌تسهیلات بسیار خوب شهرداری و دولت برای اولین‌بار این مدل رفتاری نسبت به کل شهر تفاوت پیدا کرده،به نحوی که نرخ رشد ساخت‌وساز در بافت فرسوده در این مدت 4 برابر شده است.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهرداری تهران با اشاره به رشد 21درصدی صدور پروانه در داخل بافت‌های‌فرسوده در طول 100 روز اول سال، اظهار کرد: در این مدت نوسازی واحدهای تجمیعی نیز رشد بسیار خوبی پیدا کرده است. وی از صدور مجوز تاسیس اولین دفتر الکترونیکی صدورپروانه ویژه بافت‌های فرسوده در ناحیه امام علی(ع) منطقه 15 خبرداد و گفت:این دفتر تا 2 ماه آینده راه‌اندازی می‌شوند و شهروندان از طریق این دفتر می‌توانند همه امور مربوط به شهرداری را انجام دهند.
درویش زاده تصریح کرد:دستورالعمل اجرایی تضمین سرمایه گذاری در بافت فرسوده آماده شده و تا چند روز آینده اجرایی می‌شود.سازمان نوسازی در این تسهیلات تضمین ‌می‌کند که حداکثر 50 درصد از واحدهای احداثی سرمایه‌گذار را خریداری کند که به این ترتیب سود متعارف سرمایه‌گذار تامین می‌شود.

دفاتر نوسازی؛ موتور توسعه محلات

عضو هیئت مدیره سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اهمیت ایجاد دفاتر نوسازی محلات در بافت های فرسوده شهر تهران گفت: این دفاتر می تواند به عنوان موتور توسعه محله ایفای نقش کند.

علی عبدالعلی زاده در همایش" تسهیل گری در نوسازی، چالش ها و راهکارها" افزود: با اعطای اختیارات لازم به دفاتر نوسازی محلات، این دفاتر می تواند به روان سازی امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محلات کمک کنند. وزیر اسبق مسکن و شهرسازی اضافه کرد: با توجه به این که نوسازی بافت های فرسوده فرآیندی مستمر است به همین منظور دفاتر نوسازی محلات نیز موقت نخواهند بود و در هر محله به صورت دائم تشکیل خواهد شد. وی گفت: دفاتر نوسازی محلی می تواند بسیاری از کارهایی را که بر دوش دولت و شهرداری است در محلات به عهده بگیرد. عبدالعلی زاده با اشاره به این که در محلات مختلف تهران صنف های متفاوتی نیز مستقرند، گفت: دفاتر نوسازی می تواند از متخصصان برای افزایش مهارت صنوف مستقر در محلات استفاده کنند. عضو هیئت مدیره سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: به همین منظور در هر محله ای که نوسازی بافت ها انجام می شود، هنرستانی برای افزایش و ارتقای مهارت صنوف آن محله ایجاد خواهد شد. عبدالعلی زاده گفت: دفاتر نوسازی محلات می تواند با مشارکت مردم محله نقشی اساسی در توسعه و حل مشکلات آن محله داشته باشد.

بیانیه نهایی همایش

همایش تسهیل گری در نوسازی ، چالش ها و راهکارها با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد. در این بیانیه آمده است: در فرآیند نوسازی با توجه به رویکرد توسعه اقتصاد محلی وضع گروه های اجتماعی کم بضاعت و مستأجران و همچنین وضع سکونت ، معیشت و اشتغال ساکنان بافت های فرسوده مد نظر قرار گیرد. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:به دلیل ماهیت پیچیده و چند بعدی فرآیند نوسازی و بهسازی شهری حضور همه نقش آفرینان موثر بویژه ساکنان بافت های فرسوده و نیز توجه به مدیریت یکپارچه و کارآمد در نوسازی بافت های فرسوده ضروری است. این بیانیه می افزاید: با توجه به اهمیت ترتیبات نهادی در فرآیند نوسازی بایدکاری ساختاری مناسب با مدیریت نوسازی و بهسازی با ماهیت اجتماعی و فرهنگی این حوزه طراحی شود تا با حضور موثر، بخش خصوصی وظایف و مسئولیت های دولت و شهرداری نیز مدنظر قرار گیرد.

در این بیانیه تاکید شده است: آموزش و افزایش دانش و ارتقاء مهارت ساکنان بافت های فرسوده از اولویت های مهم تسهیل گری در نوسازی این محلات است. در این بیانیه با تاکید بر ایجاد و گسترش دفاتر نوسازی محلی برای پیشبرد و تسهیل گری در نوسازی امده است : تفویض اختیارات لازم به نهادهای محلی در حوزه شهرسازی ، معماری ، صدور پروانه ، برنامه ریزی و نظارت و پشتیبانی از جانب دولت و شهرداری لزوم موفقیت در تسهیل و تسریع بهسازی و نوسازی شهری است. در پایان این بیانیه تصریح شده است: تسهیل گری در نوسازی باید معطوف به سیاستگذاری ، تدابیر مدیریتی و اقدامات اقتصادی و اجتماعی باشد .

منبع : شاسا
مطالب مرتبط
* نام:
ايميل:
* نظر: