كدخبر: ۵۳۷
تاريخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نوسازی شهری
گزارش سخنرانی دکتر پیران و دکتر زنوز در همایش تسهیلگری نوسازی
"همه نهادهای ما از نوع شرکتی و نوع سوداگرایانه در حالیکه وظایف تسهیلگری از نوع وظایف حاکمیتی است . حالا یک شتر گاو پلنگی هم درست کردیم به نام دفاتر تسهیلگری ، سازمان نوسازی یک نوعش را دارد ، شرکت عمران بهسازی یک نوع دیگرکه معلوم نیست دولتی است یا غیر دولتی بنابراین تکلیفش را باید مشخص کرد . این چشم اسفندیار قضیه از دید نهاد است ".
سازمان نوسازی شهر تهران در تاریخ چهاردهم تیرماه 1389 همایشی را با عنوان "تسهیلگری در نوسازی ، چالش ها و راهکارها " در هتل لاله برگزار کرد . این همایش یک روزه پس از خوشامدگویی مدیر عامل سازمان نوسازی ، مهندس درویش زاده و در دو پانل صبح و عصر آغاز به کار کرد. گزارشی که در اینجا به مخاطبان محترم ارائه می شود ، سخنرانی دو عضو پانل اول ( دکتر پیران و دکتر زنوز) خواهد بود .

سخنرانی دکتر پیران

دکتر پیران به عنوان جامعه شناس و استاد دانشگاه سخن خود را در مورد بافت های فرسوده با یک سوال آغاز نمود . سوال مطرح شده ایشان آن بود که " چرا بیش از چهل سال طرح هایی که داده شده ، فعالیت های ارزنده ای که انجام شده و با کوشش های صادقانه و غیر صادقانه ، هیچ کدام به نتیجه ای نرسیده اند ؟ ایشان در پاسخ به این سوال دلیل این امر رانگاه نادرست ما به بافت های فرسوده بیان کردند . این نگاه عبارت بوده است از " انسان فقیر ، خانواده تهی دست ، مکان های در حال تخریب از یک سو و آن گاه در شرایطی نگاه ما به این انسان و محل زندگی اش این بوده که هرکس یک اتاق در این بافت ها را از آن خود می کرده ، تمام خانواده جشن می گرفتند ، قربانی می کردند و به هم تبریک می گفتند (یعنی از یک سو می دید خوشبخت شده ) و از سوی دیگر دستگاه دولتی با انگ انسان تهی دست و فرسوده با آنها مواجه می شد و بعد هم می خواسته به آن ها کمک کند ". در نتیجه تضادی را برای مردم ایجاد می کردند.

دکتر پیران در ادامه بحث خود مسأله بعدی را این گونه بیان کردند " اکثر کوشش های انجام شده پس از مطالعه وضع موجود به سراغ مباحث معماری ، طراحی شهری و برنامه ریزی رفته اند و در اینجا بحثی که مغفول مانده بحث راهبردهای اقتصادی و اجتماعی است .مسأله سوم این بافت ها آن است که به آمال و عقاید گروهی که برایشان کار می شود ، بی توجه بوده ایم و از بالا برای آن ها آمرانه تصمیم گرفته ایم . بنابراین باید این نگاه را تغییر داد که خوشبختانه در سازمان نوسازی شهر تهران فعلاً این توافق انجام شده ولی برای تغییر کامل زمان زیادی لازم است ". ایشان پس از بر شمردن مسائل اصلی بافت فرسوده سوال دیگری را مطرح نمودند و آن اینکه چرا یک بافت فرسوده می شود ؟ پاسخ ایشان به این سوال آن بود که "یک بافت و یک خانه به این دلیل فرسوده می شود که انباشت درآمد خانوار از امکان بازسازی محل زندگی اش کمتر است" . این جامعه شناس بیان کرد مطالعات صورت گرفته در تجارب جهانی و ملی نشان داده "هرگاه امکانی فراهم شده که انباشت بالا رفته ، امکان بازسازی خانه فرد یعنی معماری مینور و محله یعنی معماری ماژور فراهم شده است . پس ما در اینجا باید به دنبال محرک های انباشت باشیم . درک این مطلب خیلی کار عجیب و غریبی نیست اما این کار به سادگی هم امکان پذیر نیست زیرا اساساً آن نگاه یعنی انسان فقیر ، بافت در حال تخریب از اساس غلط بوده و ما یک انسان را در مدل خانوار خود در نظر گرفتیم" .

دکتر پیران به محلات پایلوت ( نعمت آباد ، باغ آذری ، امام زاده عبدا... ، خانی آباد و رباط کریم )سازمان نوسازی اشاره کردند و بیان نمودند در این محلات یک نوع انسان فقیر زندگی نمی کند بلکه ما حداقل باید پنج سناریو یا راهبرد برای آن ها در نظر داشته باشیم . نکته مهم دیگری که در این همایش اشاره شد وجود پیش شرط های اجتماعی قبل از انباشت اقتصادی است . ایشان یک نمونه جهانی مثال زدند و تجربه شهر نیویورک را بیان نمودند که شهردار وقت آن "رودی جولیانی" 50 درصد جرم را در این شهر پایین آورد و به دلیل علاقه مردم برای ماندن انباشت نیز صورت گرفت . پس ما به دستورالعمل های اجتماعی نیازمندیم و با این دستورالعمل ها مردم با بافت فرسوده آشتی می کنند .

این استاد دانشگاه در ادامه مباحث به مدل خود اشاره کرده و آن را نظریه از جا کندن اجتماعی – اقتصادی(social economic take off) عنوان کرد.به عقیده ایشان زمانی که این از جاکندن اقتصادی و اجتماعی رخ می دهد ، انواع تغییرات باید در دستگاه دولتی ایجاد شوند . در اینجا دو اتفاق باید رخ دهد : 1- ما باید از الگوی مشارکت صوری در ایران استفاده کنیم که یک فرد ناظر است مانند گروه اقدام به عنوان تسهیلگر در بافت و2- در کنارش یک گروه انتخاب سالمی به عنوان سازمان مشارکتی منتخب مردم در بافت انجام شود و راهکارهای مشارکتی از طریق تسهیلگران بی طرف وارد این مرحله شود و دستگاه های دولتی این از جاکندن اقتصادی و اجتماعی را سامان دهند. نکته آخر آنکه در مرحله از جا کندن اقتصادی و اجتماعی باید به مسأله مهمی توجه شود و آن مسأله مستأجران است زیرا با بالا رفتن قیمت ها مستأجران نابود می شوند بنابراین ما باید در اینجا با مدل بنگاه اقتصادی ، راه حل انسانی را در الگوهایی مثل مسکن اجتماعی در این محلات تعریف کنیم . دکتر پیران در پایان صحبت های خود به اتفاقات بسیار عمیقی در جامعه ایران اشاره کردند و قول دادند اگر مدل بنگاه اقتصادی با یک نگاه انسانی ترکیب شود شاهد بازسازی انسانی و سودبری در بافت های فرسوده خواهیم بود.


سخنرانی دکتر زنوز

دکتر زنوز اقتصاددان و استاد دانشگاه پس از تأیید صحبت های دکتر پیران ، در مورد نحوه مداخله مقام های عمومی صحبت هایی داشتند و از منظر اقتصاد به معانی و عملکردهای تسهیلگری در بافت های فرسوده پرداختند .در تعریف نخست ایشان تسهیلگری را به معنای " نأکید بر ضرورت استفاده از سرمایه اجتماعی" دانستند و معتقد بودند این سرمایه اجتماعی را باید از روحیه همکاری موسسات اجتماعی ، تحصیل و دارایی های مالی شهروندان در بافت ها به دست آورد.

در معنای دوم "تسهیلگری به معنای تأکید بر مداخلات نرم "است . ایشان مداخلات نرم را از "جنس تدابیر مدیریتی و اقدامات اجتماعی شامل بسترسازی کمک به ارتقای درآمد و کاهش بیکاری ساکنین و تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی دانستند". در ادامه ایشان معنای سوم تسهیلگری را این گونه بیان کردند "اگر تسهیل گری را به معنای رفاه حال شهروندان در نظر بگیریم و شهر را برای رفاه حال شهروندان بسازیم و نه برای ایده آل خودمان به این معنا خواهد بود که ضوابط را باید براساس استطاعت مردم تنظیم کنیم" . دکتر زنوز به بومی بودن ضوابط تأکید داشتند و استخراج و پیاده کردن ضوابط بیگانه را کاری اشتباه عنوان کردند. در این میان این اقتصاددان ، شهرسازان را مخاطب قرار داده و مسأله مسکن را مطرح کرد. به عقیده ایشان در بافت های فرسوده مسکن کارکردهای متعدد و متنوعی دارد و شهرسازان باید به این مسأله توجه داشته باشند زیرا زمانیکه یک مسکن شخصی تبدیل به یک واحد آپارتمانی شود ، بسیاری از کارکردهای آن حذف می شود و منجر به مقاومت اجتماعی خواهد شد . دکتر زنوز بحث را این گونه ادامه دادکه"30 درصد فعالیت های اقتصاد ایران فعالیت های غیر رسمی است و این مسأله در بافت های فرسوده حائز اهمیت است . زیرا بخش عمده ای از فعالیت های غیر رسمی در مسکن اتفاق می افتند و شما با این کار ( برج سازی و آپارتمان سازی )فرد را از نان خوردن می اندازید" . بنابراین تسهیل گری به این معنا نیست که "به قیمومیت از مردم از طریق مشاوران شهرساز و معمار آرمان های خود را دیکته کنیم . تسهیلگری {در معنای چهارم }به این معنا ست که" ما بدانیم نیاز مردم و تقاضای آنها چیست ... ضمناً بسیاری از تشریفات عریض و طویلی که بیشتر به تقلید از طرح های جامع ، مشاوران ما می نویسند، بسیار زاید است .در هیچ جای دنیا طرح های جامعی در نوسازی و بهسازی وجود ندارد . آنها کارهای کوچکی انجام می دهند برای نمونه بعضی جاها یک شیر آب می گذارند ، بعضی جاها فاضلاب درست می کنند این طور نیست که بلدوزر بیاوریم و از نو بسازیم . بنابراین" تسهیلگری مستلزم جلب مشارکت ساکنان هم در برنامه ریزی و هم در اجراست ".

تعریف دیگری که در این مباحث برای تسهیلگری در نظر گرفته شد ،تسهیل انباشت سرمایه بود که ایشان به دو نوع آن اشاره کردند که نوع اول را منفی و نوع دوم را مثبت تلقی کردند .نوع اول از نظر ایشان "در مقام شرکت دولتی ، شرکت انتفاعی با زد و بند با انبوه سازان زمین های مردم را ارزان می خرند وگران تر می فروشند که شهرسازی تعویضی راه می افتد ، مردم از زندگی و هستی شان ( جون بزرگ ترین هستی مردم از دید اقتصادی مسکن است )ساقط می شوند ، آواره کوه و بیابان می شوند ، زاغه هایی در جاهای دیگر ایجاد می کنیم چون می خواهیم سیماو منظر شهری را بهبود ببخشیم . نوع دوم سرمایه های خود مردم امکان مداخله داشته باشند ضمناً هرجا لازم شد سازندگان خرده پا نیز در تجمیع اراضی کمک کنند و کارهایی که مردم می کنند، تسهیل شود .

دکتر زنوز پس از این تعریف دو بحث اقتصادی را مطرح کردند و به هر یک نقد واحدی داشتند و آن اینکه در تأمین منابع مالی بافت های فرسوده مشکلات زیادی وجود دارد . اولین بحث اقتصادی ایشان مرتبط با بسته انگیزشی یا تشویقی بود . میدانیم دو نوع بسته تشویقی وجود دارد یک بسته تشویقی مربوط به شهرداری و یک بسته تشویقی دولتی . ایشان اظهار کردند "بسته تشویقی دولت در قانون سامان دهی تولید و عرضه مسکن ارائه شده و بسته تشویقی شهرداری جدای از آن مطالب جداگانه ای دارد . مسأله این است که بسته های تشویقی مستلزم پرداخت یارانه از سوی دولت است و آنچه انسان را دچار تردید می کند ، آن است که آیا استطاعت مالی دولت در این حد هست که اگر این استقبال ها گسترده شود ، منابع مالی تأمین شود. دومین مسأله به عقیده ایشان مسأله تأمین مالی است .ایشان بیان کردند "تأمین مالی در این بافت ها دو معنا دارد:

1- تأمین مالی ساخت مسکن است که به بانک مسکن و صندوق پس انداز مسکن مرتبط است و این در حالیست که سیستم بانکی ما چون در وضعیت بحرانی است . ساده است بگوییم 450 میلیارد تومان اعتبار به بافت فرسوده تخصیص دهیم ولی عمل کردن آن به نظر دشوار است و تقاضایی که بعد از این برانگیخته می شود ، صف ایجاد می کند به محض آنکه صف ایجاد شد ، فساد مالی آغاز می شود و به محض اینکه فساد مالی آغاز می شود ، انتظار ناامیدی وجود دارد.

2- بخش دیگر تأمین مالی ، تأمین مالی زیرساخت هاست ، منظورازتأمین مالی زیرساخت ها شهرداری ها هستند. می دانیم نظام شهرداری ها بیمار است . چاره کار چیست ؟ چاره کار دو چیز است نخست آنکه در تخصیص منابع موجود بازنگری شود یعنی به نفع بافت های فرسوده عدالتی رعایت شود دوم آنکه تا زمانی که در برنامه پنج ساله پنجم نظام مالی شهرداری ها تصویب نشده کمک بلاعوضی از سوی دولت برای بافت های فرسوده و زیر ساخت ها در نظر گرفته شود . به نحو عادلانه در شهرها توزیع شود تا اینکه این منابع از این طریق تأمین شوند".

دکتر زنوز در پایان صحبت هایشان بحث تسهیلگری را مستلزم نگاه به نوع نهادسازی دانستند . از نظر ایشان "همه نهادهای ما از نوع شرکتی است(از نوع سوداگرایانه است )در حالیکه وظایف تسهیلگری از نوع وظایف حاکمیتی است . حالا یک شتر گاو پلنگی هم درست کردیم به نام دفاتر تسهیلگری ، سازمان نوسازی یک نوعش را دارد ، شرکت عمران بهسازی یک نوع دیگرکه معلوم نیست دولتی است یا غیر دولتی بنابراین تکلیفش را باید مشخص کرد . این چشم اسفندیار قضیه از دید نهاد است ".
منبع: سایت انسانشناسی فرهنگی
مطالب مرتبط
* نام:
ايميل:
* نظر: