كدخبر: ۶۳۲
تاريخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مطالعات هنر
آیا کلیسای سنت استپانوس در ارتباط با ادیان کهن ایرانی است؟
اماکن مقدس و عبادتگاه های بسیاری در ایران وجود دارند. در این بین تعداد بسیار زیادی از این عبادتگاه ها به غیر از ارتباط با ادیان فعلیشان در گذشته های دور یا نزدیک در ارتباط با ادیان کهن ایرانی بوده اند. کلیسای سنت استپانوس نیز يكي از این بنا ها است.
موقعیت جغرافیایی تاریخ و دلیل اهمیت کلیسای سنت استپانوس

کلیسای سنت استپانوس در شانزده کیلومتری غرب جلفا، در استان آذربایجان شرقی، شهرستان مرند و به فاصله سه کیلومتری کرانه جنوبی ارس در روستای متروکه ای به نام دره شام (=دره شنب) قرار دارد. اهمیت مذهبی این کلیسا زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که بقایای استخوانی مهمی در پی تلاش های سازمان میراث فرهنگی جهت ثبت آن در فهرست آثار جهانی، در این مکان یافت شد.
نام کلیسا بر گرفته از نام «استپانوس» شهید اول راه مسیحیت است. عده ای تاریخ این بنا را اوایل دوران مسیحیت و برخی دوران صفویه می دانند. اما شیوه معماری بنا، مصالح ساختمانی و تزئینات مفصل آن نشان دهنده بناي آن در سدة چهارم تا ششم هجری قمری (دهم تا دوازدهم میلادی) است. سبك معماري اين كليسا، آميزه اي از شيوة معماري اورارتويي، اشكاني، يوناني و رومي است كه پس از ساخته شدن كليساهاي اجمادزين، تادئوس و ... به شيوة معماري ارمني مشهور شد.
این کلیسا در دره ای سرسبز واقع شده و حصاری سنگی و درختانی بسیار، دور بنا را فرا گرفته اند (تصویر 1) که آن را شبیه دژ های مستحکم دورة ساسانی و قرون اولیه اسلام کرده است. (تصویر 2). در کتاب «تاریخ قصران» نوشته دکتر حسین کریمان ذکر شده است که اغلب پیروان آئین مهر و آناهیتا در اطراف معابدشان برج و بارو هایی جهت حفاظت از نذورات فراوان و ارزشمند مردم برای آناهیتا، می ساختند. وجود چشمه مقدس و درخت چنار کهنسال در پائین بنا، این فرضیه را مطرح می کند که به احتمال زیاد، مکان این کلیسا قبلاً با آئین مهر یا آناهیتا در ارتباط بوده است.


تصویر 1

تصویر 2
بخش های مختلف بنای کلیسا

بنای کلیسا شامل سه بخش گنبد يا برج ناقوس، نمازخانه و اجاق دانیال است.
«برج ناقوس»، بر روی ایوان در طبقه ای متصل به دیوار جنوبی کلیسا قرار داشته است. (تصویر 3 ) قسمت بعد یعنی نماز خانه در زمینی به ابعاد 16 در 21 متر بنا گردیده است. فضای داخل کلیسا به صورت صلیب و از سه قسمت شامل ایوان، نماز خانه(از آثار دوره قاجار به حساب می آید) و محراب تشکیل شده است. اجاق دانیال که قسمتی دیگر از کلیسا را تشکیل می دهد، تالاری متصل به دیوار شمالی کلیسا است که به سه قسمت تقسیم می شود: 1- اجاق دانیال 2- تالار اجتماعات 3- محل غسل تعمید
در کنار کلیسا دیری نیمه ویران قرار گرفته. در چهار طرف این دیر اتاق هائی وجود دارد که طبقة فوقانی آن برای استراحت مسافران و زائران و طبقه پائین اصطبل چهارپایان بوده است.
احتمالاً بنای این دیر قبل از بنای کلیسا وجود داشته است. نوع معماری و مصالح به کاررفته نیز بیشتر به یاد آورنده معماری ساسانی است.


تصویر 3


مهمترین نشانه ارتباط محل این بنا با دین کهن ایرانی

در نگاه اول بنای فعلی کلیسا مربوط به آئین مهر یا آناهیتا نمی باشد، اما برخی از نقوشی که در این بنا به کار رفته، به احتمال زیاد الهام گرفته شده از نقوش بنای قبلی و پر اهمیتی بوده است که به خاطر آن در زمان ساسانیان اطراف را به وسیله برج و بارو هائی ایمن سازی کرده بودند. از جمله می توان به نقوش دیوار بیرونیِ جنوبیِ نمازخانه کلیسا اشاره کرد.
در تزیینات کلیسا تصاویر پنج حیوان کلاغ ، گاو ، مار ، ماهی و شیر از نمادهای مهم و مطرح در آئین مهر و آناهیتا به چشم می خورد. مردم این خطه پيش از ورود آئین مسیحیت، پیرو آئین زرتشت و مهر بوده اند. به احتمال بسیار زیاد در زمان تاسیس این کلیسا، اهمیت و تقدس مکان به واسطه آئین مهر و آناهیتا، سبب شده است این نقوش در تزئین کلیسا مورد استفاده قرار گیرند.
نکته با اهمیت دیگر قرار گیری این نقوش در ضلع شرقی بنا است. قسمتی که رو به طلوع خورشید بوده و در پشت آن نیز محراب کلیسا قرار دارد؛ مکانی که جعبه محتوی استخوان های حواریون در بین دیوار یافت شد. خورشید نماد مهر است و به همین دلیل مهرابه ها رو به شرق بنا می شده اند. این سنت بعد ها در ساخت محراب کلیسا ها نیز مورد تقلید قرار گرفت. تطابق جهت قبله خود به ارتباط نزدیک این دو آئین اشاره دارد.
چلیپا خود یکی از نماد های مهری است که در اثر تاثیر پذیری دین مسیح از آئین مهر به شکل صلیب مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع چلیپا ها در تزئینات این بنا بسیار به کار رفته است، (تصویر 4) و احتمالاً می توان آن را نماد گردونة چهار اسبة مهر دانست.

تصویر 4

نتیجه گیری

مهمترین عوامل ربط دهنده میان مکان کلیسای سنت استپانوس با دین باستانی ایران یعنی مهر را می توان به ترتیب زیر خلاصه کرد:
1- موقعیت طبیعی و جغرافیائی کلیسا در ارتفاعات و وجود چشمه ای در پائین بنا. عموماً مکان های مهری در دامنه و یا بالای کوه های مقدس و نیز چشمه مقدس واقع بوده اند و چنار های مقدسی نیز در کنار این چشمه ها و جود داشته است.
2- وجود برج و بارو ها و دروازه سنگی که دور تا دور بنا را احاطه کرده، در مورد یک کلیسا عجیب به نظر می رسد. با توجه به اینکه در ایران باستان معمولاً برای محافظت از معابد آناهیتا که دارای ثروت فراوانی بوده اند، برج و بارو هائی ساخته می شده است.
3- تاریخ کلیسا حداکثر تا قرن 9 میلادی تشخیص داده شده، اما قدمت تاسیسات دیگر چون برج ها را حتی تا قبل از ساسانیان نیزتخمین زده اند.
4- وجود تزئینات متعدد و فراوان چلیپا می تواند یادآور گردونه چهار اسبه مهر باشد.
5- نقش موجود ترکیبی شبیه به نماد اهورا مزدا در نقش برجسته صحنه سنگسار استپانوس، می تواند موید فرضیه این مقاله باشد.
6- نقش پنج حیوان مطرح در آئین مهر و آناهیتا یعنی کلاغ، گاو، مار، ماهی و شیر بر دیوار شرقی نمازخانه در پشت محراب، که نمایانگر نماد ها و علائم مهری هستند، مسلماً در ارتباط با آئین مهر و آناهیتا است.
7- با اثبات دفن بودن افراد مهمی در این مکان، اهمیت و تقدس آن قبل از دفن این افراد مشخص می شود و تقدس این مکان را حتی قبل از تاسیس کلیسا نمایان می سازد.

نویسنده : گلناز کشاورز
مرجع :ص 14-17 ، ماهنامه تخصصی منظر ، شماره اول ، آبان1388
نظرات بینندگان:
بسیار جالب بود
man faghat ye bar umadam. vali enghad vasam jaleb bud ke hamishe behtarin ja ham baraye gardesh va ham be onvane makane tarikhi midunam.
* نام:
ايميل:
* نظر: