كدخبر: ۶۹۵
تاريخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر
منظر روستایی در غرب ایران
پالنگان و ورامانات دو روستاي كوهستاني در غرب كشور هستند كه در دامنه كوه و درون دره شكل گرفته و می توان صفت "رمزآميز" را برای آنها پیش بینی نمود. قرارگيري روستا در كنار رودخانه و موقعيت استراتژيك آن در كوه، دو عامل مهم براي طرح نظرات مختلف مي باشد .
پالنگان و اورامانات ، روستاهای آئینی در ایران


تصویر : روستای قینرجه

هنر ايران از ديرباز تا كنون توجه خاصي به منظره و عناصر طبيعت داشته است؛ كه اين نگرش طبيعت گرا ريشه در جهان بيني و تفكرات ايرانيان باستان دارد. پيروان آيين هاي مهر، مزديسنا و رزتشت احترام و تقدس خاصي براي عناصر طبيعي قائل بوده اند (جوادي، 1383: 16). با توجه به آثار هنري و معماري به جا مانده غرب ايران در شهرهاي كردستان، كرمانشاه، سنندج و ... به نظر مي رسد يكي از خاستگاه هاي اوليه تمدن ايران در منطقه غرب و شمال غرب بوده است.
در غرب ايران روستاها به لحاظ موقعيت شكل گيري به دو گروه كلي تقسيم مي شوند :
اول- روستاهايي كه در دشت ها و مناطق هموار ساخته شده اند.
دوم- روستاهايي كه در دامنه كوه ها و درون دره ها شكل گرفته اند.
اين نوشته در صدد است با بررسي روستاهاي گروه دوم، نسبت باورهاي اعتقادي و آييني گذشته را با پديد آمدن فضاهاي زيستي كه بهترين نمونه هاي تاريخی آن ها روستاها است ، مشخص نمايد.
در نگاه اول روستاها در مناطق مختلف، شكل يكسان دارند و ساده ترين مشخصه تمايز روستاها تفاوت در كالبد، شكل و مصالح آن هاست. برخلاف مناطق كويري كه روستاها اكثراً كاهگلي و درونگرا هستند(پيرنيا، 1382)، در مناطق كوهستاني شاهد روستاهاي سنگي و برونگرا مي باشيم. اين موضوع، معلول اقليم هاي متفاوت است؛ اما در هر صورت اقليم نمي تواند مهم ترين عامل شكل گيري منظر روستايي در غرب ايران باشد.


تصویر : در تمامی نقاط ایران، روستاها به لحاظ مصالح و جزئیات اجرایی بسیار نزدیک هم می باشند و این به تنهایی نمی تواند از عوامل هویتی در مناظر روستا به حساب آید. موارد دیگری نیز هستند که در ایجاد منظر روستایی مناطق غرب کشور نقش مهمی را ایفا می نمایند – روستای پالنگان.

پالنگان و ورامانات دو روستاي كوهستاني در غرب كشور هستند كه در دامنه كوه و درون دره شكل گرفته و می توان صفت "رمزآميز" را برای آنها پیش بینی نمود. قرارگيري روستا در كنار رودخانه و موقعيت استراتژيك آن در كوه، دو عامل مهم براي طرح نظرات مختلف مي باشد كه عوامل اقليمي و دفاعي را تأثيرگذارترين شاخص ها براي شكل گيري اين دو روستا مي دانند.
روستاهايي كه در منطق دره اي و دامنه كوه شكل گرفته اند به لحاظ زراعت نيز ممكن است دچار مشكلات فراواني شوند. چرا كه آبياري زمين هاي آنان به دليل بالادست بودن زمين نسبت به آب، از طريق آب دره غيرممكن مي باشد و تنها "كشت ديم" در آن ها رواج مي يابد.


تصویر : روستای پالنگان – اراضی کشاورزی در سمت دیگر دره و بالا دست رودخانه.

به نظر مي رسد تنها يك عامل ذهني بسيار قوي مي تواند روستاييان را بر آن دارد كه اين شرايط دشوار را تحمل كنند. اين را مي توان در اعتقادات و آيين هاي قديمي پالنگان و اورامانات جستجو نمود. براي مثال در اورامانات هر ساله در نيمه ارديبهشت مراسمي به نام «پير شاليار» برگزار مي شود كه رسمي قديمي و آييني كهن در اين روستا است. انجام يك مراسم خاص آييني و گذر از سنگ در كنار مقبره «پير شاليار» از جمله د لايلي است كه مي توان علت شكل گيري روستاي اورامانات را در آن جستجو نمود.
از مهم ترين شاخصه هاي هويتي اين روستاها، پس زمينه خاكي رنگ آن هاست. در ساير نقاط، پس زمينه روستاها به دليل هموار بودن سطح زمين، آسمان است، اما در اين مناطق، پس زمينه روستا كوه و بافت ويژه آن است و اين منظره روستاهاي «رمزآميز» مناطق غرب ايران است که باعث جدا شدن چشم انداز كلي آن ها از روستاهاي كوهستاني شمال ايران مي شود.


تصویر : موقعیت قرارگیری و شکل زمین در این منطقه باعث می شود مواردی همچون درک کل روستا در یک نظر، پس زمینه خاکی با بافت سنگ و خاک، از عناصر هویتی روستا باشد

نتیجه گیری

به طور كلي هماهنگ شدن چشم انداز روستاي پالنگان و اورامان با محيط طراف، منظر ويژه اي را پديد مي آورد كه گويي روستا همان كوه است و از درون كوه، باشوهايي به بيرون ساخته شده است و اين عامل، بر رمزآميزي روستاي مذكور مي افزايد.در نهايت مي توان دو روستاي پالنگان و اورامانات را در زمره روستاهاي «رمزآميز» غرب كشور قرار داد و مباني شكل گيري آن ها را در آيين هاي كهن و اعتقادات قديمي آن مناطق جستجو نمود.

نویسنده : محمد آتشین بار، دانشجوی دکتری معماری، پردیس هنرهاي زيبا، دانشگاه تهران
مأخذ : ص 32-34 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره دوم ، آذر 1388
نظرات بینندگان:
خیلی خوب بود اما ای کاش کمی گسترده تر مطالب را بیان میفرمودید. من سنندجیم و دانشجوی ارشد معماری علوم تحقیقاتم. امیدوارم همیشه موفق باشید. بانی چاو
* نام:
ايميل:
* نظر: