كدخبر: ۶۹۹
تاريخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فضای جمعی
خیابان به مثابه مقصد
آلن. بی. جیکوبز می گوید :" خیابان‌ها بیش از هر چیز فضای عمومی را تشکیل می‌دهند. خیابان‌ها مایملک عموم و تحت نظارت همگانی‌اند. اگر با «خیابان» شهر خود درست رفتار کنیم، می‌توانیم در مقیاس کلان با شهر به عنوان یک «مکان» و در نتیجه، با «ساکنان شهر» رفتار درستی داشته باشیم."
خیابان میر(meir) در شهر اَنورAnvers ، بلژيک

اَنور یا به زبان فیلامانی، آنتورپن، شهر پر رونق سده‌های گذشته و رقیب مهم آمستردام، در منطقه فلاندر بلژیک است. اَنور برای تجدید حیات شهری و سبقت از رقیب همیشگی‌اش آمستردام، اقدام به بهبود زندگی خیابان های خود کرده تا بتواند شرکت‌های معتبر و سرمایه‌های بیشتر را به خود جلب کند. افزایش سرمایه به معنای افزایش رونق بازار و گردشگر بیشتر است. مسیری که انور انتخاب کرده، راهی است که دیگر شهرهای سرزنده امروز نیز تصمیم به پیمودن آن گرفته‌اند. این راه قطعاً از بهبود کیفیت محیطی می‌گذرد.
انور تجربه‌ای است که کیفیت محیطی مناسب خیابان را در انتظام رفتارها، مردم، عناصر کالبدی و طبیعی می بیند. رفتار‌هایی نظیر خرید کردن، دیدن، دیده شدن، گفتگو کردن و تفریح و همچنین فضایی که با تناسبات جذاب خود و در هم تنیدن متناسب کالبد جدید و قدیم شرایط را جهت وقوع رفتارها فراهم ساخته است.
تمامی عناصر محور به صورت کالبدی سازماندهی شده و مملو از مبلمان طراحی شده و تجهیزات مناسب شهری مانند تابلوهای تبلیغاتی است که با دقت طراحی و به کار گرفته شده‌اند. در میان این اجزا گروه‌های مختلف سنی برمسیری ارگانیک، که از گذشته انور به یادگار مانده، در حال نمایش زندگی هستند. این موضوع بیش از هر چیز حاکی از آن است که امروز دیگر خیابان به عنوان انتقال دهنده کالا و مسافر از یک مبدا به مقصد مطرح نبوده، بلکه خود به عنوان مقصد مطرح است.

 

نویسنده : مهدی فاطمی ، پژوهشگر دکترای معماری
مأخذ : ص38 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره دوم ، آذر 1388
* نام:
ايميل:
* نظر: