كدخبر: ۷۱۱
تاريخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر طبیعی
آیه های طبیعت به روایت سهراب
... / در ابعاد این عصر خاموش/ من از طعم تصنیف در متن ادراک یک کوچه تنهاترم/ بیا تا برایت بگویم چه اندازه تنهایی من بزرگ است/ ...
طبیعت در نگاه و نقاشی سهراب سپهری

از دوران كودكی به طبیعت علاقه خاصی داشت و آرامش و شادی واقعی را در آن جستجو می‌كرد. این دلبستگی در شعرها و نقاشی‌های او به وضوح به چشم می‌خورد. بدون شک، بارزترین صفت سهراب عشق بی‌ریای او به طبیعت بود. سفرهای متعدد به غرب و شرق و اقامت در شهرهای شلوغ، زندگی در آسمان خراش‌ها، میان مردم و مظاهر تمدن شرق و غرب، لحظه‌ای او را از اندیشه مناظر طبیعی و تک‌درخت‌ها و تکه‌سنگ‌ها و رودهای خشک کویر و جوی‌های آب روان دشت‌ها و درختان پرسار باز نداشت. عاشق قريه چنار و گلستانه و مجذوب باغ‌ها و دشت‌هاي باصفا و مردم بي‌رياي روستاها بود. روح كم‌سالي داشت كه به آغاز زمين نزديك بود. تنهايي را لمس مي‌كرد و با سرنوشت تر آب و عادت سبز درخت آشنا بود.
نگاهش به طبیعت چنان است که قرآن به آن می‌نگرند. می‌داند که طبیعت و اشیای آن مال خداست و می‌داند که در هر ذره و در هر قطره می‌توان تجلی ذات حق را دید. در نظرش طبیعت دفتری است از آیات خداوند. نگاه آیه‌نگر وی به طبیعت در این شعر زیبا متبلور شده است : "زیر بیدی بودیم/ برگی از شاخه بالای سرم چیدم گفتم/ چشم را باز کنید آیتی بهتر از این می‌خواهید؟"
در میان این همه آیات شگفتی، او به هیچ برهان عقلی، به هیچ معجزه‌ای نیاز ندارد تا ایمان بیاورد. «برگ درختان سبز» حجت اوست.
درخت‌ها، حالا كه‌ پس‌ از مرگش‌ درباره مجموعه‌ آثارش‌ به‌ داوري‌ مي‌نشينيم‌، مهمترين‌ كارهاي‌ نقاشی سپهري‌اند. در مجموعه‌ «درخت‌ها» او بياني‌ خالص‌ دارد. در همين‌ دوره‌ شعرهاي‌ حجم‌ سبز سروده‌ شده‌ است‌. «حجم‌ جنگلي‌» كه‌ ما جزئي‌ از آن را در منظر داشتيم‌. سهراب از طبيعت‌گرايي‌ گريزان‌ است،‌ اما از طبيعت‌ سخن‌ مي‌گويد. طبیعت، صورت نیست، آیه است. طبیعت سهراب، دنیای آیه‌هاست نه مجموعه‌های آشنای طبیعت ناتورالیستی. به‌ بيان‌ طبيعت‌ مي‌پردازد. با جوششي‌ گزاره‌گرا به‌ شور درون‌ پاسخ‌ مي‌گويد. از يك‌ سو رنگ‌هاي‌ طبيعي‌ به‌‌كار مي‌برد، رنگ‌هاي‌ زنده‌ در كوير، و از سوي‌ ديگر رنگ‌ها درخشان‌ و پالوده‌‌ نيستند؛ ذهني‌اند، اشاره‌اي‌ از رنگند. هر اثر او يك ‌تجردنگاري‌ است‌ از يك‌ واقعيت‌ انكارناپذير. (امامی،1359) طبيعت‌گرايي سهراب، ادامه تجربه‌هايي است كه فقط متعلق به خود اوست. هنر او در طبيعت‌گرايي، نوگرايي و نوكردن آن چيزي است كه پیش ‌از آن مكرر بوده است. تجربه‌اي كه بي‌تكرار است، براي او قابل لمس بوده و آن را براي ما به يادگار گذاشته است.
در یک ارزیابی کلی می‌توان گفت نوع نگرش سپهری به زندگی و هنر مدام در پی نفی عادت و تازه کردن نگاه است. در نظرش هنر برای بازیافتن معناهای زندگی است. برای آن است که آدم چیزها را احساس کند. برای آن است که سنگ را دوباره سنگ کند. مهم‌ترین کار هنر «آشنایی زدایی» و در نتیجه مقابله‌ای است با آن‌ چه سپهری «غبار عادت» می‌خواندش. غباری که زندگی روزمره بر طبیعت، اشیا و انسان‌ها می‌نشاند. درختی که هر روز از کنار آن می‌گذریم. آسمانی که از پشت پنجره آن را نظاره می‌کنیم. چهره‌هایی که درخیابان از کنارمان می‌گذرند و همه آن چیزهایی که آن‌قدر دیده‌ایم که دیگر نمی‌بینیم از طریق هنر شسته و تازه می‌شوند.

نقاشی سهراب سپهری

دوره آغازین : از فرم‌هاي‌ اوليه‌ سهراب‌، طرح‌هاي‌ سياهي‌ بود كه‌ با قلم‌مویي‌ پهن‌ بر زمينه‌ سفيد كاغذ طرح كرده‌ بود. فرم‌هايي‌ مانند خار يا بوته‌ كه‌ با حركتي‌ تند بر زمينة‌ سفيد كاغذ نقش‌ بسته ‌بودند.
دوره‌ هندسی : يك‌ دوره‌ بسيار متفاوت در نقاشي‌هاي او‌، دوره‌ هندسي‌ بود كه‌ علاقه‌مندان به ‌نقاشي‌هايش‌ را غافلگير كرد. به‌ جاي‌ شكل‌هاي‌ آشناي‌ طبيعت‌، نقش‌هاي‌ هندسي‌ ساده ‌را- بيشتر مربع‌ و مثلث‌- در تركيب‌هاي‌ مختلف‌ بر پرده‌ نشانده‌ بود.
دورۀ آخر : دورۀ آخر كار سپهري‌، يادآور غم‌ غربتي‌ بود كه‌ از كوير داشت‌، بازنمايي‌ شوق‌ وصلي‌ كه ‌سرانجام‌ به‌ اصل‌ خود پيوسته‌ است‌. اصل‌ او كاشان‌، شهر كويري‌ و آن‌ حوالي‌ است.‌ جايي‌ كه ‌نور و هوا و غبار و حجم‌ها به‌ او ميدان‌ مي‌داد كه‌ دوباره‌ به‌ فضاهاي‌ خالي‌ خود جاي‌ بيشتري ‌اختصاص‌ دهد و آن‌ فضاي‌ يكپارچه‌ تهي‌ را با چند خط‌ رنگي‌ نشت‌‌كننده‌ سريع‌، حجمي‌ نازك‌آرا ببخشد. به‌ فضاهاي‌ مأنوس‌ بازگشته‌، خود را در وراي‌ آن‌ فضاي‌ تهي‌، آن‌ چند خط‌ شتاب‌زده ‌قهوه‌اي‌ و خاكستري‌ پنهان‌ مي‌كرد. كوير را از درون‌ نقاشي‌ مي‌كرد. از درون‌ خود و از درون ‌تاريخ‌ كوير. (امامی،1359)

جمع‌بندي

نقاشي‌‌هاي‌ سپهري‌ نقاشي‌‌هایيست‌ خالص‌ ايراني‌. تركيب‌هاي‌ او چهرۀ‌ نجيب‌ و سادۀ ‌طبيعت‌ ايران‌ را نشان‌ مي‌دهد. كارهاي‌ او مثل‌ تمام‌ آثار ايراني‌ فروتنانه‌ ابعاد جواهر‌گونه‌ و عميق‌ فكر و زندگي‌ ايراني‌ را مجسم‌ مي‌كند. نقوش‌ فكر شده‌اي‌ كه‌ روي‌ يك‌ باديه‌ مسي‌ نقر شده‌ است، تراشي‌ كه‌ روي‌ يك‌ قاشق‌ چوبي‌ انداخته‌اند، طرحي‌ كه‌ بر روي‌ يك‌ كوزه‌ گلي‌ افتاده‌ است، شعري‌ كه‌ در نقوش‌ يك‌ نمد يا گليم‌ بافته‌ درآمده‌ است‌، عظمت‌ هنري‌ طبيعي‌ و خالص‌ كه‌ زمينه‌ قالي‌ را پر كرده‌ است‌، نقش‌ و نگار آجرها، درها، پنجره‌ها، جلدها و ... همه‌ زير دست‌ و پاي‌ زندگي‌ خاضعانه‌ مردم‌ ما با سادگي ‌محض‌ قاطي‌ شده‌اند. نقاشي‌هاي‌ سهراب‌ همان‌ طرح‌هاي‌ فكر‌شده‌ را دارد. همان‌ رنگ‌هاي ‌بومي‌ و مردمي‌ را دارد، همان‌ سادگي‌ و فروتني‌ را دارد. اجراي‌ كارهايش‌ همان‌ بي‌تكلفي‌ را در تابلوهايش‌ ريخته‌ است‌.نویسنده : فاطمه ساغرچی - کارشناس ارشد معماری منظر
مأخذ : ص 12- 13 ، ماهنامه تخصصی منظر ، شماره سوم ، دی 1388.
* نام:
ايميل:
* نظر: