كدخبر: ۷۴۶
تاريخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فضای جمعی
روز «پارک به جای پارکینگ»، جمعه 26 شهریور
هدف از این واقعه، گفتگو در مورد فضاهای با‌ارزش عمومی و چگونگی انتخاب و استفاده از آنها است. کاربرد این روز، جلب توجه مسئولان به نیاز مردم به فضاهای شهری بیشتر، بررسی و تحلیل فضاهای شهری ساخته شده و بهتر کردن کیفیت زندگی شهری است.
روز «پارک به جای پارکینگ» واقعه بین‌المللی است که هنرمندان، سیاست‌گذاران و شهروندان با همکاری هم، موقتاً پارکینگ ماشین را به «پارک عمومی موقت» تغییر داده و برای 1 روز در سال آنها را به فضاهای عمومی مردم‌پسند تبدیل می‌کند. به علاوه، هرکسی می‌تواند به منظور ارتقای خلاقیت، فعالیت‌های شهری، اندیشه‌های انتقادی، برهمکنش‌های اجتماعی نانوشته و تفریح در این اتفاق غیر‌تجاری شرکت کند. هدف از این واقعه، گفتگو در مورد فضاهای با‌ارزش عمومی و چگونگی انتخاب و استفاده از آنها است. کاربرد این روز، جلب توجه مسئولان به نیاز مردم به فضاهای شهری بیشتر، بررسی و تحلیل فضاهای شهری ساخته شده و بهتر کردن کیفیت زندگی شهری است.
در طول تاریخچه چهار‌ساله، این حرکت از یک نیمکت ساده چوبی یک پارک در اولین مدل «ربار» تا کلینیک‌های سلامتی رایگان، مزارع شهری و تظاهرات اکولوژیکی، سمینار‌های سیاسی، کارگذاری عناصر هنری، تعمیرات رایگان دوچرخه و حتی مراسم عروسی را شامل می‌شود.
- در 29 اکتبر سال 2005، در خیابان «بدفورد»، در «ویلیامزبرگ» بروکلین با استفاده از مواد اولیه، یک پارک به جای پارکینگ ایجاد شد؛ یک پارکینگ دوچرخه آزاد و جایی برای نشستن و صحبت‌کردن با دوستان و غریبه‌ها به طور یکسان که موفقیتی آنی به وجود آورد.
- در سال 2007، روز پارک به جای پارکینگ در نیویورک، 25 نقطه دیگر پارک به جای پارکینگ را در شهر نشان داد.
- در سال 2008، روز پارک به جای پارکینگ در نیویورک، 57 نقطه دیگر پارک‌نشینی را نشان داد. هرکدام از سازندگان پارک به طور جداگانه بر طراحی سایت خاص که منعکس‌کننده زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و معماری باشد، تأکید داشتند.
- در سال 2009، 746 پارک واقع در 142شهر از 21 کشور، در روز پارک به جای پارکینگ شرکت کرد.
برای نحوه مشارکت در این حرکت به سایت www.parkingday.org مراجعه کنید.

منابع

  www.parkingday.org
www.parkingdaynyc.org
www.rebargroup.org


نویسنده : هدا کاملی/ کارشناس ارشد معماری منظر
* نام:
ايميل:
* نظر: