كدخبر: ۷۵۱
تاريخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فضای جمعی
پارک‌ها به خدمت شهر می‌آیند؛ یا شهر به خدمت پارک؟!
انسان‌ها با حضور خود و جنب‌و‌جوشی که در فضا ایجاد می‌کنند منظره‌ای پویا خلق می‌کنند. به نظر می‌رسد جذاب‌ترین عامل این مکان، نه عناصر طراحی شده و نه کالبد آن است؛ بلکه مردم و نوع فعالیتی است که در آن انجام می‌دهند. پارک برایشان جذابیت دارد و آن‌ها را وادار به مکث در این فضا می‌کند.
با اذعان به این‌که انجام پروژه‌های ملی پر‌هزینه، ایراد و اشتباه را برنمی‌تابد و نیاز به مطالعات اولیه و کارشناسانه دقیق دارد، بسیاری از طرح‌های به ظاهر معمول که در شهر، در حال انجام هستند و با نام‌هایی چون «فضای سبز» و «بوستان» جای جای شهرمان را اشغال کرده اند نیز از این قاعده تبعیت می کنند. یک نمونه از این پروژه‌ها، طرح بهسازی اراضی عباس آباد با وسعت 550 هکتار است که در تیر ماه سال جاری یک قسمت از آن با نام «بوستان آب وآتش» افتتاح شد.
اگرچه اجرای این بوستان حرکتی مثبت و رو به جلو در عرصه منظر تلقی می‌شود و در مقایسه با دیگر طرح‌های همتای خود، از عظمت و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است؛ لکن به همان میزان این پروژه، توجه و بررسی بیشتری را طلب می‌کند. مشکلات بوستان آب و آتش، توجه بیشتر در هنگام مطالعه و طراحی را ضروری‌تر می‌سازد. مرور چند نکته خالی از لطف نیست :
• بخش وسیعی از پارک تا ساعات قبل از غروب آفتاب، به دلیل طرح کاشت نامناسب و ایجاد سطوح وسیع سنگ و بتن ‌غیر قابل استفاده است.
• در کناره‌های غربی بزرگراه مدرس، به دلیل ایجاد زوایای پنهان ناشی از سطوح درخت‌کاری شده، فضاهای بی‌دفاع بزرگی پدید آمده است.
• پارکینگ و دسترسی کندروی مناسب برای پذیرش مراجعینی که تجمعشان در این محدوده، باعث سنگینی ترافیک در نواحی چهارراه جهان کودک و بزرگراه حقانی می‌شود، دیده نشده است.
• ستون‌هاي منقوش با مضامین اسلامي و حماسي در فضاي داخلي پارك، پس از ورودِ بيننده، قصد جلب توجه وی را می‌کند. ستون‌هايي كه به تناوب شعله‌هايي از آتش را براي بيان داستاني برگرفته از تاریخ شعله‌ور مي‌سازد و آبي جاري با نماد تطهير كوه در ميان اين داستان‌ها جاري است. این در حالی است که در نگرش‌های نوین منظر، نقاشی دیواری و تزئینات فلزی و سنگ نوشته‌ها بر سطح دیوارهای خشک شهر می‌نشینند تا شهر را از یکنواختی و بی‌توجهی برهانند، نه این‌که خود، همچون سد، افق دید بیننده به شهر را ببندند.
• اختصاص عرصه کلان 550 هکتاری در قلب شهر به فعالیتی که با حیات روزانه شهری ارتباط‌های کمی دارد و کاربری‌‌های زنده سازنده فضا که موجب ایجاد امنیت در آن می‌گردد حداقلی باشد، رویکردی نیست که در شهرهای امروز مورد قبول باشد. پرهیز ایجاد محدوده‌های بی‌دفاع در شهرها یک راهبرد اساسی است. از این‌رو به نظر می‌رسد نگاه برنامه‌ریزان به گستره 550هکتاری فوق، به مداخله شهر و مدیریت آن برای اداره پارک متکی است.

از زاویه دیدی دیگر، بوستان آب و آتش مجموعه‌ای از عناصر کالبدی و عملکردی شامل یک فضای وسیع، نورپردازی مناسب، یک آمفی‌تئاتر با سازه چادری و تعدادی سکو برای نشستن است که عنصر کامل کننده آن «مردم» هستند. انسان‌ها با حضور خود و جنب‌و‌جوشی که در فضا ایجاد می‌کنند منظره‌ای پویا خلق می‌کنند. به نظر می‌رسد جذاب‌ترین عامل این مکان، نه عناصر طراحی شده و نه کالبد آن است؛ بلکه مردم و نوع فعالیتی است که در آن انجام می‌دهند. پارک برایشان جذابیت دارد و آن‌ها را وادار به مکث در این فضا می‌کند. حضور مردم و فعالیت آن‌ها شرط لازم برای موفقیت یک فضای شهری محسوب می‌شود. بدین ترتیب طراحان بیش از آن‌که در جستجوی خلق عنصری کالبدی باشند که برای مردم جذاب باشد، می‌بایست به فرهنگ «تفریح و تفرج» جامعه توجه کرده و با بهره گرفتن از آن، مردم را به صحنه فضاهای شهری بکشانند. در این حالت فعالیت‌های تفریحی- فراغتی آنان در فضا به نمایشی جذاب برای سایرین تبدیل می‌شود و حضور گسترده مردم به سرزندگی و پویایی منظر شهری می‌انجامد.
به نظر می رسد تازگی و نو بودن اجزای فضاسازی در این پارک و وجوه چشم‌اندازهای عمیق از هر سو، مهم‌ترین عامل برای جلب مخاطبان آن بوده است. اگرچه این زندگی فقط در ساعات و روزهای خاص جریان دارد.

نویسنده : امیر حیدری / کارشناس ارشد معماری منظر
مأخذ : ص 11 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره چهارم ، بهمن 1388.
* نام:
ايميل:
* نظر: