كدخبر: ۷۷۵
تاريخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نوسازی شهری
بررسی روند نوسازی شهری در پکن ؟
منظر شهر به عنوان یک متن ملموس ترین و قابل قرائت ترین بخش شهری است که انسان با آن ارتباط برقرار می کند و از همه مهمتر بیانگر لایه های تاریخی شهر است.
"با نگاهی ویژه به منظر تاریخی شهر"
نویسنده : سیده پروانه غضنفری/کارشناس ارشد منظر
استاد راهنما : دکتر سید امیر منصوری/استادیار دانشگاه تهران
...
آدرس پست الکترونيکي نویسنده : pa.ghazanfari@gmail.com

بیان موضوع:
شهرهای چین در طول قرن 20 ام شاهد تغییرات بسیاری بوده اند که همچنان نیز ادامه دارد. کمتر از نیم قرن گذشته شهرهای چین سکونتگاههای محصوری بودند که مبنای آنها معماری قدیمی هزارساله بود. اما پس از آن شهر سنتی شکل گرفته در طول 3000 هزار سال، جایگزین شهر سوسیالیستی دوران مائو و شهر معاصر دوران معاصر گردید.
به نظر می‌رسد پکن امروز با شتابی دو چندان در حال مدرن شدن می‌باشد. بافت‌های تاریخی و از کار افتاده شهری پکن دیروز که زمانی بیانگر معماری و شهرسازی تاریخی چین بود، با تقلیدی صرف و بعضاً نابه جا از شهرسازی مدرن که محصول دنیای غرب می‌باشد، به طرز کاملاً شتاب زده و به دنبال یک سیاست واحد درحال دگردیسی به یک جهان شهر مدرن می‌باشد.
نوسازی‌های صورت گرفته در پکن به دور از نظریه‌های به روز جهانی و نظیر آنچه که در شهرهای پیشرفته اروپایی چون فرانسه و آلمان شاهد آنیم، بدون توجه به زمینه و بستر تاریخی شهر و منظر شهری تاریخی پکن نظیر مقیاس، تناسبات، مصالح و فرم شهری و با تخریب آنها، منظر یک شهر مدرن با ویژگی‌های چون درشت دانگی، خیابان‌های عریض، ساختمان‌های سر به فلک کشیده از جنس شیشه را به تصویر می‌کشند که هیچ شباهتی به منظر تاریخی یک شهر چینی ندارد.
فرضیه:
منظر شهر به عنوان یک متن ملموس ترین و قابل قرائت ترین بخش شهری است که انسان با آن ارتباط برقرار می کند و از همه مهمتر بیانگر لایه های تاریخی شهر است. منظر شهر به مثابه متنی است قابل قرائت برای شهروندان. سیاست گذاری برای شهری چون پکن در دوره مائو و پس از آن خط زدن بخش عظیمی از تاریخ پکن 3000 ساله و جایگزین کردن آن با شهر مدرن غربی – جنگلهایی از جنس بتن و شیشه و آسفالت ، شهر پکن را به عنوان پایتخت سرزمین پهناور چین که باید دارای نقش هایی چون فرهنگی و سیاسی باشد را به ناکجا آبادی سوق خواهد داد که هیچ اثری از منظر تاریخی یک شهر چینی را نداشته باشد.
نتیجه گیری:
وجود برنامه ها و سیاستهای متفاوت شهری برای پکن در طول 50 سال گذشته و در دوره های مختلف، به همراه سیاست کلی کشور مبنی بر نگرش اقتصادی صرف به شهر به عنوان یک عنصر اقتصادی موثر و فعال، نوسازی بافت های فرسوده و تاریخی شهر را به سمتی سوق داد که ویژگی عمده آن فرهنگ و تاریخ زدایی بوده که منظر شهری را از ماهیت بومی و تاریخی به یک ماهیت جهانشمول و مدرن تبدیل کرد. و در نهایت به از بین بردن لایه های تاریخی شهر منجر گردید.
کلید واژگان: منظر شهری پکن، منظرتاریخی، نوسازی شهری، جهان شهر پکن

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: