كدخبر: ۷۸۹
تاريخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فضای جمعی/ ثمین ژند
نحوه استفاده از پتانسیل‌های طبیعی شهر در ساخت فضاهای شهری در جهت رسیدن به توسعه پایدار
تلاقی طبیعت با شهر و استفاده صحیح و مدیریت درست پتانسیل‌های طبیعی موجود در شهر منجر به ساخت فضاهای شهری موفق‌تر با رویکرد توسعه پایدار خواهد شد.
نمونه‌های موردی: شهرهای شانگهای و‌ هانگزو

نویسنده : ثمین ژند/کارشناس ارشد شهرسازی
مشاور : مهندس محمد صالح شکوهی /پژوهشگر دکترای شهرسازی -دانشگاه تهران
استاد راهنما : دکتر سید امیر منصوری/استادیار دانشگاه تهرانن
...
آدرس پست الکترونيکي نویسنده samin_zhand@yahoo.com
آدرس پست الکترونيکي مشاور saleh.shokouhi@gmail.com

بیان موضوع
شهر شانگهای و هانگزو در چین، با داشتن دو شاخص طبیعی مهم در خصوص برنامه‌ریزی در جهت رسیدن به شاخص‌های توسعه پایدار، سیاست‌هایی را در پیش گرفته‌اند که نتایج مختلفی را در برداشته است.
رود هوانگ هو به عنوان بخشی از رودخانه سوژو در شانگهای که از شمال به جنوب می‌رسد و ناحیه Bund را از ناحیه Podung که بخش اداری و اقتصادی مرکزی شهراست،جداکرده است. ساخت فضای حاشیه رودخانه به صورتی است که عملکرد فانتزی دارد و مدیریت به صورت موضعی عمل کرده است. کارکرده اقتصادی این سمت هم به لحاظ مجاورت با مرکز اقتصادی Podung و هم منتهی شدن خیابان نانجینگ به آن- که یک خیابان تجاری است ـ قوی و پررنگ است در حالیکه از لحاظ ارتباطات اجتماعی و طبیعی و زیست محیطی با کمبودهای مواجه است.در مقابل،آنچه که ما در هانگزو شاهد آنیم،دستاوردهای مناسب‌تری به لحاظ نزدیکی به شاخصه‌های اصلی توسعه پایدار یعنی عوامل زیستی، اجتماعی و اقتصادی است. به دلیل استفاده بهتر و برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق‌تر که در خصوص استفاده از موقعیت طبیعی دریاچه (west lake) که هم فضایی اجتماعی و طبیعی مناسب را فراهم آورده و بازار نزدیک آن منجر به پویایی کارکردهای اقتصادی منطقه (همانند خیابان نانجیگ در شانگهای) شده و مدیریت شهری توانسته همه کاربری‌های اطراف دریاچه را به خدمت بگیرد.
آنچه که ما در این مقاله به دنبال آن هستیم، یافتن چگونگی استفاده از پتانسیل‌های طبیعی شهر، در جهت نیل به شاخصه‌های توسعه پایدار است.
فرضیه
تلاقی طبیعت با شهر و استفاده صحیح و مدیریت درست پتانسیل‌های طبیعی موجود در شهر منجر به ساخت فضاهای شهری موفق‌تر با رویکرد توسعه پایدار خواهد شد.
نتیجه احتمالی
این مقاله به این پرسش پاسخ می دهد که چگونه می‌توان از پتانسیل‌های طبیعی موجود در شهرها شامل رودخانه و دریاچه، در جهت رسیدن به شاخصه‌های اصلی توسعه پایدار استفاده نمود.

کليدواژگان : توسعه پایدار، فضای شهری، دریاچه، رودخانه

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: