كدخبر: ۸۱۷
تاريخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
باغسازی و باغ ایرانی
بررسی تطبیقی نقش آب در باغ‌های چینی و ایرانی
رابطه بین انسان و طبیعت همواره در طول تاریخ وجود داشته و انسان جزئی از این طبیعت محسوب ‌شده است و بر همین اساس احترام و علاقه به طبیعت در او نهادینه بوده است. در باغ، این طبیعت از پیش اندیشه شده، رابطه انسان و طبیعت در نهایت هماهنگی است.
نویسنده: مینا براتی/ کارشناس شهرسازی
مشاور: مهرداد سلطانی/ پژوهشگر دکتری معماری دانشگاه تهران
استاد راهنما: دکتر سید امیر منصوری/استادیار دانشگاه تهران
minab64@yahoo.com
m_soltani@znu.ac.ir

چکیده:
رابطه بین انسان و طبیعت همواره در طول تاریخ وجود داشته و انسان جزئی از این طبیعت محسوب ‌شده است و بر همین اساس احترام و علاقه به طبیعت در او نهادینه بوده است. در باغ، این طبیعت از پیش اندیشه شده، رابطه انسان و طبیعت در نهایت هماهنگی است. باغ در فرهنگ‌های گوناگون مفاهیم و عملکردهای مختلفی دارد. دو نمونه ازاین باغ‌ها که داری پشینیه‌ای طولانی‌اند باغ‌های ایرانی و چینی هستند که در نوع خود تأثیر بسزایی بر باغ‌سازی در دنیا گذاشته‌اند.
عناصر متعددی در ساخت این باغ‌ها تأثیر گذار هستند که از جمله این عناصر که در هر دوی این باغ‌ها نقش اساسی دارد عنصر آب است. این عنصر از زوایای مختلف در این دو باغ دارای تفاوت‌هایی است. در این مقاله فرض بر آنست که تفاوت عمده‌ای در نقش آب در باغ‌های چینی و ایرانی، هم در حوزه عملکرد، هم در حوزه مفهوم و هم در نحوه ارائه کالبدی آن دیده می‌شود. بنابر این، در این مقاله سعی در بررسی و مقایسه این عناصر و تفاوتهای آنها در باغ‌های چینی و ایرانی و فلسفه این تفاوتها خواهد بود.

کلید واژگان :
باغ ایرانی، باغ چینی، آب، منظر

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
نظرات بینندگان:
میشه ازتون خواهش کنم مقالتون برام بفرستید
این موظوع مرتبط با موضوع پایان نامه چگونه میشه به این مقاله دسترسی پیدا کرد؟
موضوع پایان نامه من دقیقا مرتبط با موضوع این مقاله است چگونه می توانم به این مقاله دسترسی داشته باشم؟ با تشکر
* نام:
ايميل:
* نظر: