كدخبر: ۸۷۲
تاريخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر طبیعی/ سمیه حسنلو
كمپينگ ضرورت امروز اقامت در سفر
ساخت اقامتگاه‌هاي ارزان (كمپينگ‌) از سوي نهادهايي مانند شهرداري، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و يا بخش خصوصي، بخشي از مشكل كمبود ظرفيت اقامتي كشور و معضل چادرخوابي در سفر بدون بهرمندي از هرگونه امكانات اولية بهداشتي را حل مي‌كند.
سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور براي جمعیت اسکان داده شده تعطيلات نوروزي از 27 اسفند ماه تا سيزدهم فرودين، 120 ميليون و 480 هزار نفر سفر و 40 ميليون و 367 هزار نفر شب ‌اقامت، آمار داده است که بر طبق آن در هفت روز نخست، 4/18درصد در هتل‌ها، مهمان‌پذيرها و هتل‌آپارتمان‌ها، 12/5 درصد در كمپينگ‌ها، 5/20درصد در مدارس، 33درصد در چادرها و 6/15 درصد در زائرسراها، حسينيه‌ها و خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند. حال با وجود تنها حدود 250 هزار تخت و هفت هزار خانة استيجاري داراي مجوز، باور اين آمار اندكي مشکل است، ‌مگر آنكه به اين نتيجه برسيم، نوروز امسال هم بسياري از مردم، اقامت در خانه‌هاي اقوام و دوستان در شهرهاي ديگر و يا استفاده از چادرهاي سفري را ترجيح دادند.
البته «سيد رضا موسوي» ـ معاون گردشگري كشور و رئيس ستاد دائمي تسهيلات سفر ـ‌ پس از ارائة اين آمارها، گفت : "شايد اين پرسش مطرح شود كه چرا جمعيت اقامت‌كننده در هتل‌ها كمتر است، اما بايد توجه كرد كه در كل كشور 250هزار تخت وجود دارد و وقتي از 40ميليون نفرشب اقامت صحبت مي‌شود، قطعاً اين ظرفيت جواب‌گو نيست. بنابراين بايد ظرفيت اضافي ايجاد كرد". اگرچه، مسئولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري معتقدند بسياري از اين جمعيت اعلام شده در منزل اقوام و دوستان و خانه‌هاي اجاره‌اي كه ثبت نشده‌اند، اقامت داشته‌اند.
سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري زماني تمايل داشت، چادرخوابي مسافران را با سامان‌دهي مجتمع‌هاي اقامتي بين‌راهي کمتر کند؛ اما در سه سال اخير، آمارهايي كه اين سازمان از تعداد مسافران نوروزي مي‌دهد، آن‌قدر زياد است كه ديگر چادرهاي مسافرتي را هم جزء ظرفيت اقامتي به‌شمار مي‌آورد و حتی گاهي از اينكه مسافران، همراه خود چادر دارند و كمبود ظرفيت اقامتي دامن‌گير آنها نشده است، ابراز خوشحالي مي‌كنند.
از آنجایی‌که سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هدف اعلام آمارهايي عجيب از تعداد مسافران نوروزي را، پيش‌بيني و ايجاد امكانات در سفرهاي تابستاني و نوروزي آينده بيان مي‌كند، اين مسئله مطرح می‌شود كه چرا اقدام جدي براي ساخت اقامتگاه‌هايي متناسب با شرايط اقتصادي و جمعيتي خانوار ايراني صورت نگرفته است؟
علی‌رغم فعاليت‌ این سازمان براي دعوت از سرمايه‌گذاران در ساخت اقامتگاه‌ها، در بيشتر نقاط مسافرپذير كشور نه‌ تنها شاهد ساخت اقامتگاه‌هاي مناسب خانوار ايراني نبوده‌ايم، بلكه بيشتر گرايش سرمايه‌گذاران به ساخت هتل‌هاي چهار يا پنج ستاره بوده، که بسياري از این پروژه‌ها نیز يا نيمه رها شده‌اند و يا همچنان منتظر دريافت تسهيلات بانكي هستند و این درحالی است که خود هتل‌داران معتقدند؛ خانوار ايراني به هتل‌هاي پنج‌ و يا چهار ستاره نيازي ندارد، بلكه براي ترويج فرهنگ اقامت در هتل در ميان ايراني‌ها بايد هتل‌هايي با خدمات مناسب اما ارزان ايجاد شود.
در هرصورت نمي‌توان نياز به هتل‌هايي با كيفيت مطلوب و ستاره‌هاي بالا را برای كشوري كه مي‌خواهد تا سال 1404شمسي، 20 ميليون گردشگر خارجي جذب كند، انكار كرد، اما در شرايطي كه اسكان جمعيت داخل كشور در مناسبت‌ها و تعطيلات خاص همچنان بلاتكليف است، نمي‌توان برنامه‌ها را در بخش زيرساخت‌هاي اقامتي فقط به ايجاد هتل‌هاي پنج ستاره محدود كرد.
سازمان مذکور از سال گذشته براي ايجاد اقامتي ارزان، شبكة منازل استيجاري را ايجاد كرد كه در زمان‌هاي خاص مانند نوروز و تابستان به مسافران اجاره داده مي‌شود که اگرچه قيمت و خدمات اين منازل استيجاري كه تاكنون از ميان 19هزار واحد شناسايي شده، هفت هزار واحد مجوز دريافت كرده‌اند، نسبت به هتل‌ها و خانه‌هايي كه آزاد اجاره داده مي‌شوند، ارزان‌تر است؛ اما گاهي هزينة يك شب اقامت در فصل سفر با قيمت هتل‌ها برابري مي‌كند و پرداخت آن از توان بسياري از خانواده‌هاي ايراني كه بيشتر آنها در طبقة متوسط جامعه هستند، خارج است.
ساخت اقامتگاه‌هاي ارزان (كمپينگ‌) از سوي نهادهايي مانند شهرداري، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و يا بخش خصوصي، بخشي از مشكل كمبود ظرفيت اقامتي كشور و معضل چادرخوابي در سفر بدون بهرمندي از هرگونه امكانات اولية بهداشتي را حل مي‌كند.
اگرچه در چند سال گذشته مناطقي كه بيشتر مسافران عبوري دارند به ساخت كمپينگ فكر كرده‌ و اقدامات مختصري انجام داده‌اند، اما تعداد محدود و شرايط ضعيف اين كمپينگ‌ها نتوانسته مشكل را حل كند.
علاوه ‌بر‌اين امروزه نياز بيشتر گردشگران بين‌المللي، كمپينگ است و بسياري از كشورها به‌ ویژه آنها كه در مسير جادة ابريشم قرار گرفته‌اند و مسافران جاده‌اي بيشماري دارند به ساخت كمپينگ‌هاي مجهز اقامتي روي آورده‌اند و همواره براي گردشگران خارجي كه به ايران سفر مي‌كنند مطرح است كه با وجود مسيرهاي زميني بكر و زيبا در ايران، چطور به ‌فكر ساخت اقامتگاه‌هاي بين‌راهي و كمپينگ‌هاي مجهز و مناسب نيستند؟!
با توجه به رواج کمپینگ در كشورهاي توسعه‌يافته به عنوان الگوي مسافرت ارزان و طبيعت‌گرا و همچنين با عنايت به شرايط فرهنگي و اقتصادي اغلب خانوارهاي ايراني به نظر مي‌رسد دستگاه‌هاي مسئول علي‌الخصوص سازمان ميراث فرهنگي و وزارت كشور موظف باشند نسبت به ساخت الگوي پيشرفته و مناسب كمپينگ در چند نقطه ازكشور اقدام كنند تا شهرداري‌هاي همة مناطق كشور بتوانند با اقتباس از نمونه‌هاي ساخته شده به احداث كمپينگ در شهر خود اقدام كنند. هزينة كم ساخت، زمين ارزان و مديريت آسان كمپينگ،‌ الگوي خوبي براي توسعة اين شيوه اقامت در مسافرت‌هاي داخلي ايرانيان است.نویسنده : سمیه حسنلو/کارشناس علوم ارتباطات
مأخذ : ص 13 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره ششم ، اردیبهشت 1389.
* نام:
ايميل:
* نظر: