كدخبر: ۸۷۸
تاريخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر شهری/ محمد آتشین‌بار
پارادوکس در منظر شهری
خستین سوسیالیست‌ها کسانی بودند که به یک سیستم اجتماعی اعتقاد داشتند و با نظام فردی اقتصاد موجود مخالف بودند. «سوسیالیسم» تئوری یا سیاستی است که هدف آن مالکیت یا نظارت جامعه بر وسایل تولید - سرمایه، زمین، اموال- و ادارة آنها به سود همگان است.
پارادوکس در منظر شهر سوسیالیستی عشق آباد

سوسیالیسم یا جامعه‌باوری
نخستین سوسیالیست‌ها کسانی بودند که به یک سیستم اجتماعی اعتقاد داشتند و با نظام فردی اقتصاد موجود مخالف بودند. «سوسیالیسم» تئوری یا سیاستی است که هدف آن مالکیت یا نظارت جامعه بر وسایل تولید - سرمایه، زمین، اموال- و ادارة آنها به سود همگان است. چنین تعریفی، اختلاف‌نظرها و روش‌های سوسیالیست‌ها و مدعیان بی‌شمار این ایدئولوژی را روشن نمی‌کند لذا، به دلیل پیچیدگی مفهوم «مالکیت و نظارت عمومی» یک تعریف جامع و مانع از سوسیالیسم ممکن نیست.


شهر مسکو ، اوایل به قدرت رسیدن بلشویک ها

شهر سوسیالیستی
برخی از مهم‌ترین شاخصه‌های تبلور اندیشه سوسیالیسم در شهر عبارت است از :
1. الغای مالکیت زمین و استفاده از اجاره‌های زمین برای مقاصد عمومی.
2. اخذ مالیات از درآمدهای سنگین و تصاعدی برای تأمین هزینه‌های جامعه.
3. انحصار تمرکز اعتبار، ابزار ارتباطات و حمل و نقل توسط دولت برای توزیع هماهنگ و یکسان.

منظر شهری سوسیالیستی
محله‏ های مسکونی این شهرها، محله‌هایی یکسان، ارزان‌قیمت، قابل استفاده برای همه اقشار و با حداقل امکانات بود. بخش‏های اداری و فرهنگی، که متعلق به عموم جامعه بود، گسترش می‌یافت امّا بخش تجاری و بازرگانی بسیار کوچک نگه‌داشته می‌شد. بنابراین منظر شهری متأثر از نفوذ سوسیالیسم در شهرها، منظری همگن و یکنواخت بود که به حداقل منافع فردی و حداکثر منافع جامعه رو می‌کرد. برخی ویژگی‌های منظر شهری سوسیالیستی به شرح زیر است :
 -فضاهای یکسان و همگن
- همجواری سطوح مختلف اجتماع
- عدم ارتباط با دنیای آزاد
- دو بخش قدیمی و نوساز
- کاهش تبلیغات و اقتصاد خصوصی
- افزایش تجهیزات عمومی در شهر
با بررسی‌ عمیق‌تر در شهرهای سوسیالیستی، می‌توان عناصر اصلی منظر این شهرها را به موارد زیر خلاصه کرد :
-خیابان، نماد مبارزه با جامعه بورژوازی
-فضای جمعی، نماد برابری و عدالت
-نقاط نشانه، نماد گروه‌های مردمی

بررسی عناصر منظر شهری عشق‌آباد

- خیابان
خیابان از اصلی‌ترین عناصر منظر شهری است که در حیات مدنی شهروندان نقش مهمی بر عهده دارد. خیابان‌های عشق‌آباد، فضاهایی پرهزینه هستند که به نظر می‌رسد برای گروهی خاص طراحی شده‌است. در این شهر، خیابان محصول شکل‌گیری و ساخت فضاهای اصلی شهر نیست که پس از پدید‌آمدن آنها به معرض نمایش گذارده شود، بلکه محصولی مستقل است که موازی با سایر فضاها «ساخته می شود». بنابراین از ویژگی‌های اصلی خیابان‌های این شهر، عدم شکل‌گیری بافت در جداره آنها است. گویی خیابان فرصت آن را نداشته تا بتواند بافت همجوار خود را شکل دهد. دستوری‌بودن خیابان‌های عشق‌آباد، عدم حضور اجتماعات مردم در خیابان را نیز سبب شده‌است. استفاده از معماری زیبا و تجملاتی، ضمن اینکه جاذبه‌های فراوانی را برای مردم کم‌درآمد و فقیر آن کشور به‌وجود آورده اما با داشتن مقیاسی بزرگ و معماری پرکار، خالی از ساکنین است. چرا که این خیابان‌ها از حیات اجتماعی شهر پدید نیامده بلکه حاصل تفکری اقتدارگرا است.
شاهد این موضوع خیابان «آرچابیل» شهر عشق‌آباد است که ویژگی‌های آن عبارت است از :
- ساختمان‌ها همچون دانه‌های سرمایه‌داری در اطراف خیابان ساخته می‌شوند.
- خیابان را دولت می‌سازد.
- نظم عمومی و حداکثری در خیابان کاملاً مشهود است.
- نماهای آن یکنواخت است.


خیابن آرچابیل ، سهم دولت یا مردم؟

- فضای جمعی
فضاهای جمعی، فضاهایی خود‌بنیاد و ارگانیک هستند که اهمیت آنها به دلیل حضور اجتماعی ساکنین پررنگ می‌شود و مکان تجربه زندگی شهروندی است. اما در شهر عشق‌آباد اتفاقی برعکس رخ داده است. فضاهای جمعی این شهر، متکی بر مجسمه و سمبل‌های ملی است که اهمیت آنها را مقیاس هرچه فراانسانی‌تر آن تعیین می‌کند. این فضاها با فرهنگ جامعه ترکمنستان هیچ مطابقتی نداشته و در واقع نمایشی عروسکی از دنیای آزاد هستند.


مسجد روحی عشق آباد ، بزرگ و سلطه گر که در مسابقه خود نمایی جانشین مذهب شده است و
 فضایی برای یرگزاری آیین های رسمی دولت ترکمنستان است.

- نقاط نشانه
نقاط نشانه، عناصر مصنوع یا طبیعی در شهر هستند که خوانايي شهر را اعتلا می‌بخشند. نشانه‌ها، جايگاه و نوع ارزش‌ها در زندگي روزمره شهري را به نمايش می‌گذارند. از مهم‌ترین نقاط نشانه در این شهر و آسیای مرکزی، مسجد «روحی» است که توسط «صفرمراد نیازوف»، رئيس حکومت ترکمنستان، حدود 5 سال پیش توسط يک شرکت فرانسوي ساخته شد. ساخت اين مسجد که مساحت آن بالغ بر 17500 مترمربع است، نزدیک به 100 ميليون دلار هزینه در بر‌داشت. این مسجد گنجايش 10 هزار نمازگزار را دارد و بر ديوارهاي آن حکاکي‌هايي از قرآن و ابياتي از «روح نما»، دفتر شعر صفر مراد نيازوف، نقش بسته است که رهنمود‌هايي براي احترام به ارزش‌هاي خانواده و وطن‌پرستي است و رسانه‌هاي دولتي ترکمنستان آن‌را هم‌تراز با قرآن و انجيل قلمداد کرده‌اند.

جمع‌بندی
عشق‌آباد شهری بزرگ با مردمی سنتی است که با ظاهری فریبنده، در حال عرضه خود به دنیای آزاد است. برای مردم عشق‌آباد که سال‌ها تحت سلطه افکار سوسیالیستی، ارتباطی با تجارت آزاد و دنیای بیرون نداشته‌اند، برخورداری از شهری با ظاهر غربی که در رسانه‌های عمومی می‌بینند، قابل توجه است. عشق‌آباد از طرف مدیران شهری به صورت دستوری و از بالا به پایین در حال «ساخته شدن» است. گرچه مدیران شهری عشق‌آباد سعی در ارائه افکار آزاد خود در قالب شهر هستند، اما نفوذ افکار مارکسیستی در فرهنگ آنان به حدی است که شهرهای آنان، تداوم همان افکار است با این تفاوت که سمبل‌های فردی جای خود را به سمبل‌های ملی و حکومتی داده‌است :
- عشق آباد از خیابان شروع می‌شود و فرصت نیافته تا بافت خود را شکل دهد. لذا خیابان، به نماد سرمایه‌داری در منظرشهری تبدیل شده است.
- فضاهای جمعی نقاطی خود‌بنیاد و مردم‌سالار نیستند که در جای‌جای شهر پدید آیند، بلکه نماد اقتدار حکومت و دولت به حساب می‌آیند.
- نقاط نشانه در این شهر گویای اراده حکومت است نه تبلور خواست‌های مردمی.
منظر شهری عشق آباد برخلاف شعارهای آرمانگرایانه دولت، تبلور اندیشه جامعه‌باور نیست بلکه حضور گروه های مقتدر، سرمایه دار و دولتی به واسطه هزینه‌های سنگین در ساخت و نگهداری «شهرِ نمایشیِ عشق آباد» اختلاف زیاد طبقاتی بین دو حوزه مردم و حکومت را سبب شده‌است.

نویسنده : محمد آتشین‌بار/ پژوهشگر دکترای معماری منظر
مأخذ : ص 71-73 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره ششم ، اردیبهشت 1389.
* نام:
ايميل:
* نظر: