كدخبر: ۸۸۰
تاريخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
منظر شهری/ حمیدرضا صالحی
هویت‌: ساختن یا پروراندن
شهر عشق‌آباد توسط دولت‌مردان آن كشور به عنوان يك پایتخت مدرن و ثروتمند نمايش داده مي‌شود. در واقع تنها با نمايش بخش مدرن و باز‌سازي شده از شهر عشق‌آباد سعي در نمايش هويت و ابراز قدرت در برابر دنيا را دارند.
بررسی سیاست ساخت هویت جدید برای ترکمنستان

احراز هویت
به طور کلی جسميت بخشيدن به مفهوم هويت در شهر نیازمند ابزارهایی است. از اصلي ترين ابزارها، کليتي به نام «سيماي شهر» است. اين مفهوم کلي از بخشهايي چون خيابان و شبکه ارتباطي، بافت، چشم‌انداز شهر، نقاط عطف، فرم وشکل بناها، مصالح، جزئيات اجرايي و رنگ تشکيل شده که تمامي آنها به تنهايي مي‌تواند مفهوم هويت را در خود بگنجاند و از کنار هم قرار‌گرفتن اين عناصر هويت ساز است که مفهوم کلي سيماي شهري با هويت پديد مي‌آيد.
بازسازي مدرن و گسترده در سطح شهر عشق آباد نشان از آن دارد که مسئولين به دنبال ايجاد پايتختي مجلل براي بروز قدرت و نمایش موجوديتي جديد به دنيا هستند. در راستاي اين سياست، ساختمان‌هاي قديمي در منطقه مركزي شهر تخريب شده و به جاي آنها ميدان‌ها، خيابان‌هاي عريض، ساختمان‌ها و کاخ‌هاي مجلل، مجسمه‌هاي عظيم، فرودگاه و استاديوم ورزشي ساخته مي‌شود. تخريب و بازسازي مدرن شهر با سرعت بالا و در محدوده‌اي وسيع انجام می‌گیرد.


مجموعه یادمان ملی شهر عشق آباد

تغییر حکومت، تغییر شهر
عشق‌آباد به عنوان پایتخت و نماد کشور برای اجرایی‌شدن سیاست‌های جدید حکومتی انتخاب شد. بخش وسيعي از بافت قديم براي بازسازي و ايجاد مراكز مدرن شهري، خیابان‌ها و شبکه ارتباطی وسیع و منظم تخريب شد. بخش مركزي كه ساختمان‌هاي مدرن را در بر مي‌گيرد با خيابان‌های اطراف آن از بافت قديم جدا مي‌شود. بخش جدید بنا ندارد با ساکنان بخش قدیمی کار کند و گویی برای کسانی غیر از آنان ساخته شده‌است. اين جدا‌سازي با بدنه‌اي از ساختمان‌هاي جدید ایجاد شده كه مانع از رؤیت بافت اصلي شهر از داخل خيابان‌هاي جدید مي‌شود. بناهای جدید بر خلاف آنچه در شهر قدیم وجود دارد با بافتي نامتراكم، عمدتاً با مصالح گران‌قیمت و با تنوع بسیار کم و با فاصله از هم احداث شده‌است. اين امر سبب شده که بناهاي جدید (عمدتاً دولتی) جلوه بيشتری داشته باشد و به ناظر تلقین کند كه در شهري مدرن و قدرتمند قرار دارد. در اطراف و لبه‌هاي شهر با ساخت بزرگراه‌ها و تقاطع‌هاي غير‌ هم‌سطح، بيننده براي ديدن شهري مدرن آماده مي‌شود. اين بزرگراه‌ها يك حلقه بسته دور شهر تشكيل داده است که شهر را در بر مي‌گيرد. برخی بزرگراه‌ها از ميان بسياري بناهاي مهم شهر عبور مي‌كنند که بدنه نوساز و بناهای مهم، آنها را به عنوان يكي از نمادهاي اصلي شهر مطرح مي‌کند. وجود چنين خيابان‌هايي هنگام تردد در شهر، فضايي مدرن و شهري ثروتمند را به تصویر می‌کشد، حال آنکه پشت اين بدنه‌ها، بافت فرسوده و بخش اصلي شهر، يعني محل زندگي توده مردم قرار دارد.

فضای جمعی، نمایش اجتماع یا قدرت
يکي از بخش‌هاي مورد توجه برای ابراز قدرت و ايجاد هويت در روند مدرنیزاسیون شهر عشق‌آباد، پارک‌ها و فضا‌هاي جمعي حول يک مجموعه يادماني است. معمولاً اين فضا‌ها در مرکز ثقل خود دارای آب‌نما یا الماني عظيم از مصالح مدرن است که ارتفاع زياد، شکل و فرم خاص آنها همواره عظمت و قدرت را به بيننده القا مي‌کند. تقريباً تمامي نقاط مهم شهر، داراي يك آب‌نماي ويژه و بزرگ براي خود است. ايجاد فضاي سبز وسیع، آبنما و مسيرهاي منتهي به المان‌ها به عنوان اصلي‌ترين بخش مجموعه، باعث جلوه بیشتر اين المان‌ها شده است. به نظر می‌رسد همچون دوران سلطه شوروی سابق، فضاهای جمعی بیشتر از اینکه محلی برای بروز فعالیت‌های جمعی مردم باشد، جایی برای نمایش قدرت حکومت است. شاید به دلیل آنکه برای مردم طراحی نشده حضور مردم در آنجا نیز چندان محسوس نیست. عدم وجود تنوع فضایی در مقیاس و کارکرد؛ به عنوان مولفه‌ای هویت‌بخش و فقدان خرد‌فضاها، ویژگی خاصی است که در فضا‌سازی‌های عشق‌آباد جدید قابل ملاحظه است. وسعت و عظمت اغراق‌شده فضاهای جمعی پیرامون المان‌ها حتی در کف‌سازی‌ها، تزئینات و مبلمان شهری، مؤید این واقعیت است که یادمان‌گرایی حکومت هفتاد ساله کمونیستی همچنان بخش جدایی ناپذیر فضا‌سازی در عشق‌آباد جدید است با این تفاوت که در حال حاضر اين المان‌ها به جای مجسمه‌ شخصیت‌های شوروی سابق، هر کدام به حادثه‌ای از تاریخ ترکمن‌ها يا شخصيتي از ترکمنستان مربوط است. با توجه به نوع حكومت تك‌محوره حول شخص واحد، اغلب اين مجسمه‌ها مربوط به رئيس جمهور سابق، نيازف است. در جاي‌جاي شهر مجسمه‌هايي از وی ديده مي‌شود كه با رنگ طلایي، نماد قدرت واقتدار در كشور است. به عبارت دیگر در زیبایی‌شناسی جدید تنها مصداق‌ها عوض شده است. يكي از مهم‌ترين ابزارهاي نمایش هویت، در ترکمنستان، اجبار استفاده گسترده از پرچم كشور در تمامي نقاط از بافت قديم تا بخش‌هاي مدرن شهر است.


خیابان اصلی مرکز شهر عشق آباد

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد تبدیل سریع فرهنگ تولید شده به مصداق عینی، اتفاقی‌است که در عشق‌آباد جدید افتاده است. بنا بر تعریف، اگر هويت شهري را تبلور تمدن اجتماعي كه در آن زندگي مي‌كند و تدریجاً و پیوسته ضخامت اجتماعی و فضایی می‌گیرد،‌ بدانیم، جهش از مدل سنتی به مدل حال حاضر بدون درنظرگرفتن نقش مردم در تصمیم‌گیری‌ها که مهم‌ترین عامل هویت‌ شهر هستند، باعث فاصله‌گرفتن از ریشه‌ها و تناقض در دریافت واقعی از شهر خواهد شد.
شهر عشق‌آباد توسط دولت‌مردان آن كشور به عنوان يك پایتخت مدرن و ثروتمند نمايش داده مي‌شود. در واقع تنها با نمايش بخش مدرن و باز‌سازي شده از شهر عشق‌آباد سعي در نمايش هويت و ابراز قدرت در برابر دنيا را دارند. اما اگر از اين بخش كمي دور شده و چهره اصلي شهر ديده شود، تمامي اين برنامه‌ريزي‌ها و هويت‌بخشي‌ها با يك تناقض بزرگ مواجه مي‌شود.

نویسنده : حمیدرضا صالحی/ کارشناس عمران
مأخذ : ص 76-77 ماهنامه تخصصی منظر ، شماره ششم ، اردیبهشت 1389.
* نام:
ايميل:
* نظر: