كدخبر: ۹۱۱
تاريخ انتشار: ۰۹ دي ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی/ ارس مهرانفر
بررسی تأثیر سیاست های گردشگری پیرامون معبد جوخونگ و مجموعه‌ی شهر ممنوعه پکن
معماری تلفیقی است از کالبد و حضور، که حضور همانا جریان حیات انسانی در میان بدنه‌های معماری است. در نتیجه برخوردی شعورمند با آثار ارزشمند معماری کهن، در جهت حفظ و یا دمیدن جریان زندگی در آن اثر خواهد بود و عدم توجه به این نکته، تبدیل اثر به موزه‌ای از دیواره‌های سخت است.
نویسنده : ارس مهران فر/کارشناس معماری
مشاور: ‌احسان دیزانی/کارشناس ارشد مرمت
راهنما : سید امیر منصوری/استادیار دانشگاه تهران
...
آدرس پست الکترونيکي مشاور :ehsan_dizani@yahoo.com

چکیده:
معماری تلفیقی است از کالبد و حضور، که حضور همانا جریان حیات انسانی در میان بدنه‌های معماری است. در نتیجه برخوردی شعورمند با آثار ارزشمند معماری کهن، در جهت حفظ و یا دمیدن جریان زندگی در آن اثر خواهد بود و عدم توجه به این نکته، تبدیل اثر به موزه‌ای از دیواره‌های سخت است. معبد جوخونگ، فضایی عبادی در شهر لهاسا است که پیرامون آن را بازاری سنتی فراگرفته است. مجموعه‌ی معبد و بازار جریانی قدرتمند از جنب و جوش انسانی را در این فضا ایجاد کرده‌اند که سببب ادامه حیات خود مجموعه و اهالی آن محل گشته است. سیاست‌گذاری توریسم در این زمینه، با آگاهی از اهمیت حیات اجتماعی پیرامون و نیز عملکرد عبادی معبد، با حفظ کاربری اصلی و تقویت آن‌ها ضمن ایجاد فضایی جذاب و گیرا برای گردشگر، تلاش داشته تا کمتر خدشه‌ای به اصالت آن مکان وارد شود. در مقابل مجموعه شهر ممنوعه درشهر پکن که از دیرباز خود را از زندگی اجتماعی مردمان دور می‌کرده، امروز تهی از محیطی سرزنده از فعالیت اجتماعی مردم، تبدیل به فضایی موزه وار از کالبد معماری گشته و تنها به نمایش تاریخ خویش به گردشگران می‌پردازد. این شرایط حاکی از آن است که سیاست‌های گردشگری حاکم برآن نیز فضایی موزه وار از کالبد صرف معماری را برای این مجموعه ترجیح داده‌اند.
دراین مقاله تلاش برآن است تا با مقایسه‌ای تطبیقی میان فضای ادارکی هر یک از این دو نمونه به ارزیابی کیفیت . مطلوبیست نتیجه‌ی برهم کنش سیاست‌های گردشگری و شرایط اجتماعی پیرامون بپردازیم.
کلید واژگان: سیاست های گردشگری، معبد جوخونگ، شهر ممنوعه

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
نظرات بینندگان:
با سلام وعرض خسته نباشید

مقاله جالبی است من دانشجوی ارشد توریسم دانشگاه تهرانم ایا امکان دارد از متن کامل مقاله تان رامطالعه کنم؟
به نام خدا
حضور جناب آقای دیزنی

با سلام :
احتراما به استحضار میرساند اینجانب سحر باش افشار دانشجوی رشته مهندسی شهر سازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان می باشم. موضوع پایان نامه اینجانب (بررسی گردشگری مذهبی و نیاز های اصلی از منظر شهرسازی) می باشد ، لذا از حضرت عالی خواهشمندم در صورت تمایل مرا در تکمیل پایان نامه و یافتن مطالب یاری فرمایید، ودر صورت امکان نظر خود را در مورد موضوع پایان نامه بیان فرمایید.پیشاپیش از مساعدت شما سپاس گذارم.
استاد راهنما : مهندس کامران یگانگیyeganegi@azu.ac.ir

با تشکر
سحر باش افشار
* نام:
ايميل:
* نظر: