كدخبر: ۹۱۷
تاريخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / شهرزاد خادمی
تلفیق آیین‌های مذهبی و صنعت توریسم در معابد بودایی
در معابد بودایی در تبت، در کنار حفظ آیین‌ها و سنت‌های بودایی، به جذب توریست و در آمدزایی از طریق همین سنت‌ها و آیین‌های مذهبی پرداخته شده است.
نمونه موردی: معبد لاما، معبد جوخونگ در لهاسا و فضاهای اطراف آن
نویسنده : شهرزاد خادمی/ کارشناس ارشد معماری منظر
مشاور : رضا کسروی/ کارشناس ارشد معماری منظر
استاد راهنما : سید امیر منصوری/ استادیار دانشگاه تهران
...
آدرس پست الکترونيکي نویسنده : shahrzad.khademi@gmail.com
آدرس پست الکترونيکي مشاور: kasravi_r@yahoo.com

چکیده:
لهاسا به عنوان یک شهر مذهبی که آیین بودا درآن بسیار رواج دارد، چند سالی است که درهای خود را به روی توریست‌ها باز کرده است. آیین‌ها و سنت‌های مذهبی بسیاری دراین شهر وجود دارد که با ورود توریست‌ها به این شهر، انتظار می‌رود که این آیین‌ها دچار خدشه و یا اختلاط شود. آنچه در این معابد و فضاهای اطراف آن مشاهده می شود حاکی از آن است که نه تنها این آیین‌ها دچار خدشه نشده، بلکه درجهت جذب توریست و همگام کردن آنها با آیین‌های خود را در راستای درآمدزایی در این اماکن شده است. چنانچه مشاهده می شود توریست ها نیز از آیین های بودایی در معابد آن ها تبعیت می کنند. برای مثال بودایی ها معتقدند که نیروهای مثبت و خیر از سمت راست می آیند، به همین دلیل حرکت آن ها در معابد از سمت راست خود و خلاف جهت عقربه های ساعت می باشد. آن ها در جهت پاس داشت این آیین، مسیر حرکت توریست ها را نیز در معابد، در جهت خلاف عقربه های ساعت قرار داده اند. به صدا درآوردن زنگ، روشن کردن عود و آتش، طواف به دور معابد و موارد بسیاری از این دست همگی از جمله آیین های بوداییست که نه تنها ادای آن ها برای توریست ها جالب و مقبول می باشد، بلکه باعث شده آیین ها و رسوم بودایی اجرا شوند و فروشندگان اطراف معابد نیز از این طریق به کسب درآمد بپردازند.
فرضیه:
در معابد بودایی در تبت، در کنار حفظ آیین‌ها و سنت‌های بودایی، به جذب توریست و در آمدزایی از طریق همین سنت‌ها و آیین‌های مذهبی پرداخته شده است.
نتیجه:
در معابد بودایی استفاده از توریست‌ها به عنوان یک منبع درآمدزا در جهت پیروی از آیین‌ها و سنت‌هایشان منجر به یک منبع درآمد و تقویت و شناساندن آیین‌های بودایی به توریست ها شده است.
واژگان کلیدی: معابد بودایی، آیین، سنت، توریسم.

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: