كدخبر: ۹۲۲
تاريخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سفرهای پژوهشی / سپهر ژند
تأثیر جهت‌گیری فرهنگی دولت حاکم در چین بر معماری و شهرسازی این کشور
سیاست های فرهنگی اتخاذ شده توسط دولت چین پس از دوران اصلاحات منجر به تولید نوع خاصی از نگاه به زندگی انسان و در نتیجه تغییر شکل شهر و الگوی مسکونی در این کشور شده است.
نویسنده: سپهر ژند/ کارشناس معماری
مشاور : محمد صالح شکوهی/پژوهشگر دکتری شهرسازی دانشگاه تهران
استاد راهنما : سید امیر منصوری/ استادیار دانشگاه تهران
...
آدرس پست الکترونيکي نویسنده :sepehr.zhand@gmail.com
آدرس پست الکترونيکي مشاور: saleh.shokouhi@gmail.com


بیان موضوع
سیاست های فرهنگی اتخاذ شده توسط دولت چین پس از دوران اصلاحات منجر به تولید نوع خاصی از نگاه به زندگی انسان و در نتیجه تغییر شکل شهر و الگوی مسکونی در این کشور شده است.
فرضیه
با توجه به نیاز دولت چین به نیروی کار ارزان و وجود آیین‌ها و مکاتب گوناگون در این کشور، دولت چین سیاستی را در جهت سوق دادن نوعی فرهنگ خرافه پرستی و ساده لوحی اتخاذ کرده است. نتیجه این سیاست در شکل زندگی مردم و به خصوص شکل شهر منجر به تولید منزلی مسکونی با حداقل امکانات رفاهی و تولید فضاهای جمعی بدون حیات مدنی در شهرهای چین شده است.
نتیجه احتمالی
مهمترین مزیت نسبی کشور چین نیروی کار ارزانی است که در اختیار دارد و با اتکا به این نیروی کار ارزان مدل توسعه اقتصادی را تولید کرده است، که مبتنی بر بهره‌گیری حداکثری از این نیروی کار ارزان است. برای نیل به این هدف باید میزان توقعات‌ عامه کاهش یافته و میزان اطلاعات و فرمانبرداری مردم بیشتر شود. در این حال آیین‌ها و مکاتب چینی مانند بودیسم و کنفسیوسیم در جهت تأیید اطاعت و فرمانبرداری مردم عمل می‌کند. دولت حاکم در چین برخلاف دیگر دولت‌های کمونیست نه تنها در جهت دین ستیزی عمل نمی‌کند، بلکه اقدام به کنترل و هدایت این آیین‌ها نموده است تا جایی که از آنها به عنوان ابزاری برای استثمار مردم استفاده می‌کند. نتیجه این جریان تولید فرهنگی است که به صورت ناآگاهانه سطح توقعات مردم را از زندگی به صورت حداقلی نگه می‌دارد. الگویی که برای تولید فضای زندگی مناسب با این فرهنگ به وجود آمده است، ساخت خانه‌هایی با حداقل امکانات زندگی در ابعاد فرد و تولید فضاهای جمعی بدون حیات‌مدنی در ابعاد کلان را منجر شده است.
کليدواژگان : الگوی مسکونی، سیاست فرهنگی، آیین های شرقی، سطح توقع.

*این مقاله برگرفته از سفر علمی پژوهشکده نظر به چین، در تابستان 1389 است.
* نام:
ايميل:
* نظر: