برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 1008
  پرینتخانه » اخبار, برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰ | 342 بازدید | ارسال توسط :

کمیتۀ طراحی خرده‌فضاهای شهر تهران تشکیل شد.

کمیته طراحی خرده فضاهای شهر تهران ۱۰ مرداد با حضور دکتر علی اعطا، رییس کمیته معماری و طرحهای شهری شورای اسلامی شهر، دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر یاسر جعفری، معاون فنی و طرحهای شهری، دکتر پرشین قره گوزلو، دکتر بابک شکوفی، مهندس قایمی، مهندس موسوی پور وسایر اعضای کمیته تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرتهران، در ابتدای این جلسه مهندس بزاززاده به ارائۀ گزارشی از ساختار پیشنهادی و پروژه هایی که درمرحلۀ نهایی و آمادۀ شروع‌به‌کار هستند به اعضا ارائه کرد وگفت: «شورای ارتقاء کیفی سیما و منظر سازمان زیباسازی و کارگروه طراحی شهری تشکیل شده است تا با هم‌افزایی با حوزه‌های مختلف شهرداری و همکاری‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی بتواند عملکرد خوبی داشته باشد».

در پایان صحبت‌های مهندس بزاززاده، مهندس قره‌گوزلو پرسید: «فرآیند مکان‌یابی در کمیتۀ سیاستگذاری تعیین می‌شود یا زیرکمیته آن را تعیین می‌کند یا از طریق مناقصه این کار صورت می گیرد؟».
دکتر جعفری، معاون فنی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در پاسخ به این سؤال با بیان اینکه برای مکان‌یابی باید سیاست کلان داشت و متناسب با آن پیشنهاد داد، گفت: «در گام اول، دو مسیر رفتیم، یکی اینکه هرکس پیشنهادی در این خصوص دارد ارائه کند و راه دیگر این بود که یک گروه را تعیین کردیم که به صورت پایلوت در منطقۀ ۱۱ مکان‌یابی را انجام دهند».
اعطا، رییس کمیتۀ معماری و طرح‌های شهری شورای اسلامی شهر نیز با اشاره به اینکه باید هماهنگی‌های شهری صورت گیرد تا موضوع را شفاف بیان کنیم، ادامه داد: «فضای مقابل موزۀ سینما در باغ‌فردوس یکی از پلازاهای شهری و توسعۀ فضاهای همگانی محسوب می شود».
در ادامۀ این جلسه دکتر بابک شکوفی با بیان اینکه تهران دچار کمبود فضاهای همگانی است گفت: «چیزی که درفضای شهری به شدت احساس می‌شود وجود میدان‌های پیاده است، برای اینکه این فقر را در فضاهای عمومی جبران کنیم میبایست تلاش‌هایمان را معطوف به شکل فضایی که همان میدان‌های پیاده است، نماییم».
مهندس قاسمی، یکی دیگر از اعضای این کمیته با بیان اینکه یک مشکل بزرگ در تعریف فضاهای عمومی این است که با نبود چارچوب، ناخواسته به مشکلات موجود در فضاهای همگانی دامن می‌زنیم، ادامه داد: «می‌بایست در این زمینه چاره‌اندیشی کنیم». به گفتۀ او با تعیین چارچوب کار می‌توانیم در سازمان زیباسازی درگیر تله‌ای که سازمان‌های اجرایی می‌شوند، نشد.
دکتر ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران بعد از اتمام نظرات حاضران، با بیان اینکه اگر قرار است در تهران فعالیتی درمورد خرده‌فضاهای شهری صورت گیرد بهتر است همین فضاهایی که وجود دارد را گسترش دهیم، گفت: «میدان امام حسین‌(ع) یک فضای رها شده است پس بهتر است ابتدا برای فضاهایی که با هزینۀ شهرداری درست شده است، تعیین تکلیف کنیم».
در پایان این جلسه علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با تأیید این موضوع که فضاهای همگانی نیاز به تدوین چارچوب نظری دارد گفت: «مدیریت شهری به دنبال ساخت میدان جدید نیست بلکه به دنبال این است که فضاهایی را که پتانسیل ارتقاء دارند، تبدیل به یک پلازای شهری کند، مانند موزۀ سینما در مقابل باغ فردوس».
او با اشاره به اینکه در شهرداری انبوهی از طرح‌هایی هست که مصوبه هم گرفته‌اند اما کسی به سراغ آن‌ها نمی‌رود، ادامه داد: «بهتر است کمیته‌ای ساختاری را تعریف کند که مسیر ابتدا تا انتهای موضوع فضاهای همگانی به چه صورت خواهد بود».

منبع: سازمان زیباسازی شهر تهران

۰/۵ ( ۰ نظر )
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.