برنامه آتی نظرگاه
نشست "تقویت مرکز شهر یا توسعه دانشگاه" | چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۷
Monday, 24 June , 2019
امروز : دوشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۸ - 21 شوال 1440
شناسه خبر : 1594
  پرینتخانه » اخبار, باستان شناسی تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 148 بازدید |

۲۲۴ اثر و محوطۀ تاریخی در طبس شناسایی شد

«بررسی باستان‌شناسی بخش «دیهوک» و دهستان «پیرحاجات» طبس به شناسایی ۲۲۴ اثر تاریخی با قدمت محدودۀ زمانی دوران پیش از تاریخ تا پهلوی اول منجر شد».

«بررسی باستان‌شناسی بخش «دیهوک» و دهستان «پیرحاجات» طبس به شناسایی ۲۲۴ اثر تاریخی شامل بافت‌های قدیمی، بنا، محوطه، غار، راه قدیمی، معدن، کورۀ ذوب، قبرستان قدیمی و سنگ‌نگاره با قدمت محدودۀ زمانی دوران پیش از تاریخ تا پهلوی اول منجر شد».

۲۲۴ اثر و محوطۀ تاریخی در طبس شناسایی شد

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی‌اصغر محمودی‌نسب، سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر، شهرستان طبس را یکی از مناطق قدیمی، کهن و با سابقه چند‌صد ساله در استان خراسان‌جنوبی دانست که با استعدادهای محیطی فوق‌العاده و موقعیت ارتباطی ممتاز، همواره در خراسان بزرگ و ایالت قهستان، دارای جایگاه پراهمیتی در طول دوران تاریخی بوده است.

او وجود آثار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در این منطقه را مؤید این امر دانست و افزود: «با این اوصاف، متأسفانه شهرستان طبس از ناشناخته‌ترین مکان‌های ایران امروزی از لحاظ پیشینۀ پژوهش‌های باستان‌شناختی و تاریخی است».

این باستان‌شناس افزود: «در بررسی انجام‌شده در بخش دیهوک و دهستان پیرحاجات این شهرستان مجموعاً ۲۲۴ اثر تاریخی شامل بافت‌های قدیمی، بنا، محوطه، غار، راه قدیمی، معدن، کورۀ ذوب، قبرستان قدیمی، سنگ‌نگاره و… شناسایی شد که قدمت این آثار محدودۀ زمانی دوران پیش از تاریخ تا پهلوی اول را شامل می‌شود».

او با بیان این که عمدۀ این آثار مربوط به دوران اسلامی به‌خصوص دورۀ متأخر است و آثار پیش از تاریخی و تاریخی در این محدوده بسیار اندک است، افزود: «آثاری که در سطح دشت در مسیر جاده‌های قدیمی قرار دارند بیشتر شامل حوض انبار و کاروانسرا است، علاوه بر این بناها کوره‌هایی در حاشیۀ کویر نیز ساخته شده و یکی از دلایل اصلی ساخت این کوره‌ها در حاشیۀ کویر پوشش گیاهی «تاغ» برای تأمین سوخت کوره‌ها بوده است».

این سرپرست هیأت باستان‌شناسی با بیان این که قرارگیری این مناطق در حاشیۀ کویر باعث شده تا شاهد بافت‌های روستایی زیادی در این محدوده باشیم که نشان از نقش و تأثیر اقلیم در معماری این منطقه دارد، آثار مربوط به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اوایل اسلام در محدودۀ مورد بررسی را بسیار اندک و بیشتر شامل محوطه دانست و گفت: «از جمله آثار شناسایی‌شده در قبل از اسلام علاوه بر یک محوطه می‌توان به بقایای راه و همچنین نقوش صخره‌ای اشاره کرد».

او با تأکید بر این‌که بیشترین آثار شناسایی‌شده مربوط به قرون متأخر اسلامی است که حجم زیادی از آن‌ها  مربوط به استحکامات دفاعی همچون قلعه و برج و بناهای عام‌المنفعه مثل حوض انبار است، افزود: «قلعه‌های شناسایی‌شده از نوع قلعه‌های دشتی و با پلان مستطیل بوده که اکثر این قلعه‌های به دلیل ناامنی‌هایی که در دورۀ قاجار وجود داشته برای مقابله با حمله ازبکان و ترکمن‌ها ساخته شده است».

۲۲۴ اثر و محوطۀ تاریخی در طبس شناسایی شد

این باستان‌شناس بیان کرد: «آنچه که مشخص است، شهرستان طبس به دلیل قرارگیری در مسیر جاده‌های ارتباطی مهمی که از مرکز و جنوب ایران به سمت شمال خراسان منتهی می‌شده از رونق و شکوفایی زیادی برخوردار بوده و دلیل این امر را می‌توان در شناسایی جاده‌های قدیمی و عناصر معماری وابسته به آن دانست».

سرپرست هیأت باستان‌شناسی افزود: «شاید فقدان چنین استقرارهایی را بتوان به ناشناخته‌بودن فرهنگ‌های این دوره در منطقه، انجام‌نشدن پژوهش‌های هدفمند در این زمینه و فرسایش شدید بادی قلمداد کرد که سبب مدفون شدن محوطه‌ها یا بقایای این دوران در زیر ماسۀ بادی شده که شناسایی آن به بررسی‌های فشرده و منابع مالی بیشتر نیاز دارد».

به گفتۀ این باستان‌شناس، علاوه بر این محدودۀ مورد مطالعه به دلیل ساختار زمین‌شناختی که دارد، مرکز عمده‌ای برای برداشت از معادن و رگه‌های معدنی در منطقۀ شرق کشور بوده و این شهرستان را به بهشت معدن‌کاران تبدیل کرده است.

او با بیان این‌که با وجود تعداد زیاد معادن در این شهرستان، رگه‌های معدنی در گذشته نیز در این شهرستان مورد شناسایی و برداشت قرار گرفته‌اند اضافه کرد: «ادارۀ کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با همکاری نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان طبس با هدف تهیۀ نقشه جامع باستان‌شناسی بخش دیهوک و دهستان پیرحاجات، بررسی و شناسایی آثار این محدوده را در برنامۀ پژوهشی گنجانده است».

منبع: ایسنا

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.