برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Saturday, 27 February , 2021
امروز : شنبه, ۹ اسفند , ۱۳۹۹ - 16 رجب 1442
شناسه خبر : 1804
  پرینتخانه » اخبار, گردشگری تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵ | 426 بازدید | ارسال توسط :

سال ۲۰۱۸ ؛ زنجان، تبریز و همدان نمایندگان گردشگری ایران

سال ۲۰۱۸ برای سه شهر ایران چشم‌انداز روشنی خواهد داشت. مسئولان تبریز اعلام کرده‌اند اجرای برنامه‌های شهر نمونۀ گردشگری تا پایان سال ۹۷ ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، سال ۲۰۱۷ میلادی تبریز به عنوان شهر نمونۀ گردشگری جهان اسلام برای سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.
شهری که عنوان فیروزۀ جهان اسلام را یدک می کشد پس از قدس در فلسطین، قونیه در ترکیه و مدینه در عربستان، به عنوان شهر نمونه انتخاب شد و سال ۲۰۱۸ فرصت یافت تا بتواند هم ظرفیت‌های گردشگری خود و هم کشور را به نمایش بگذارد.
پس از آن همدان برای نخستین‌بار در ایران میزبان نشست چهلمین اجلاس جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۸ معرفی شد تا از ۲۱ تا ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ بتواند بخشی از ظرفیت‌های خود را برای کشورهای شرکت‌کننده به نمایش بگذارد و از توانمندی‌های نخستین پایتخت سرزمین پارسی بهره‌برداری کند.
قرعۀ سوم نیز به نام زنجان افتاد و بر‌اساس تفاهم‌نامۀ بین سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و سازمان ملل متحد، به منظور توسعۀ فرهنگی شهرها از میان ۱۰ کشور عضو اکو، ایران در سال نخست و از میان شهرهای جمهوری اسلامی زنجان به عنوان شهر پیشرو برای معرفی ظرفیت‌های این سرزمین انتخاب شود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز شنبه ۲۱ مهرماه میزبان حمید‌رضا یاری عضو هیأت‌رییسۀ سازمان جهانی گردشگری و مدیرعامل شرکت سیاحتی علی‌صدر همدان بود که در این بازدید وی با اشاره به انجام مقدمات و ایجاد آمادگی‌های لازم برای میزبانی و برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری بر تأثیرهای ملی چنین رویدادهایی تأکید کرد و بهانه‌ای شد تا خبرنگار ایرنا استان تهران در این زمینه و نیز دو رویداد دیگر در تبریز و زنجان گزارشی تهیه کند.
سال ۲۰۱۸؛ زنجان، تبریز و همدان نمایندگان گردشگری ایران
همدان میزبان سازمان جهانی گردشگری
از زمانی که سال ۱۹۷۵ میلادی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تشکیل شد تلاش برای انتقال نشست‌های این سازمان به ایران ادامه داشته تا اینکه شرکت سیاحتی علی‌صدر توانست سال گذشته مجوز برگزاری نشست سالانۀ این سازمان را در همدان بگیرد.
شرکت سیاحتی علیصدر به واسطۀ شهرت جهانی غار شگفت‌انگیز علی‌صدر یکی از اعضای این سازمان به شمار می‌رود و پس از ارائۀ مستندهای کافی در زمینۀ میزبانی همدان، این شهر به عنوان نماینده ایران برای میزبانی این رویداد منحصر‌به‌فرد در حوزۀ گردشگری انتخاب شد.
حالا مسئولان و برنامه‌ریزان شرکت سیاحتی علی‌صدر و نیز دیگر بخش‌های استان همدان با برنامه‌ریزی دقیق و نشست‌های مداوم، گردهم می‌آیند تا برای اجرای دقیق برنامه‌های پیش‌بینی شده، بتوانند میزبانی شایسته‌ای از اعضای سازمان جهانی گردشگری داشته باشند.
از زمانی که سازمان جهانی جهانگردی به صورت رسمی به اعضای وابستۀ خود اعلام کرد که همدان میزبان این اجلاس است، دعوت به حضور برای شرکت در این اجلاس و روند چگونگی میزبان رنگ‌‌وبوی جدی‌تری به خود گرفت.
اکنون به گفته عضو ایرانی هیأت‌رئیسۀ سازمان جهانی گردشگری چهلمین اجلاس این سازمان از ۲۱ تا ۲۳ آبان در ایران به میزبانی همدان برگزار می‌شود.
یاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: «این رویداد بین‌المللی برای نخستین‌بار در دو سطح وزیران گردشگری ۱۵۷ کشور و ۵۴۰ عضو وابسته برگزار می‌شود».
وی با بیان اینکه گردشگران به‌طور فزاینده‌ای از عوامل ناملموس مانند فضای یک مکان، ارتباط آن با افراد معروف، ایده‌ها، رویدادها، تاریخ و سنت‌های محل جذب می‌شوند اظهارداشت: «این سمینار بین‌المللی در‌صدد تبادل اطلاعات و تجربیات برای کشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری است».
یاری یادآور شد: «در این اجلاس از کتاب «گردشگری ایران» که توسط سازمان جهانی گردشگری تدوین شده رونمایی و از سوی این سازمان به کشور ایران هدیه می‌شود».
عضو هیأت‌رئیسۀ سازمان جهانی گردشگری افزود: «اعضای سازمان جهانی گردشگری که در همدان حضور می‌یابند در قالب گروه‌هایی از تمامی اماکن گردشگری همدان از جمله غار علی‌صدر و شهر جهانی لالجین بازدید می‌کنند».
همدان در دل خود جاذبه‌های دیگری همچون تپۀ هگمتانه، گنجنامه، شیرسنگی، گنبد علویان، برج قربان، آرامگاه بوعلی‌سینا، آرامگاه باباطاهر، بازار و حمام قلعه را جای داده است؛ آثاری که قدمت برخی از آنها به بیش از ۲ هزار سال می‌رسد.

تبریز ۲۰۱۸، فرصتی برای گردشگری ایران و جهان
رویداد تبریز ۲۰۱۸ در عمل از پنجم اردیبهشت سال ۹۷ برابر با ۲۵ آوریل آغاز شد؛ رویدادی که به گفتۀ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مسئولان این استان برای آن ۱۶۰ برنامه پیش‌بینی کردند.
به گفتۀ این مقام مسئول، مسئولان استان، کاروان ایران‌گردی به همراهی هنرمندان صنایع دستی را فعال ساختند، کاروانی که سراسر ایران را گشت، به معرفی جاذبه های گردشگری و هنرمندان صنایع دستی پرداخت و در هر شهری که رسید، بساط شادی و جشن را به پا کرد.
تبریز که معروف به شهر نخستین‌ها است و در کارنامۀ خود راه‌اندازی اولین دانشگاه و شهرک دانشگاهی، شهربانی، شهرداری، سینمای عمومی، برق‌کشی خیابان، چاپ‌خانه، تراموا و آتش‌نشانی، را ثبت کرده است مسئولیت سنگینی را برعهده گرفت تا نمایندۀ گردشگری کل ایران باشد.
به همین علت هم بود که در مراسم آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ رئیس جمهوری به همراه تعدادی از اعضای کابینه و سفیران برخی کشورهای خارجی حضور یافت تا شهر فیروزه‌ای را نمایندۀ جمهوری اسلامی ایران برای توسعۀ گردشگری پاک‌ترین اقتصاد جهان معرفی کند.
حجت‌الاسلام «حسن روحانی» در مراسم جشن رویداد تبریز ۲۰۱۸ انتخاب شهر تاریخی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام را انتخابی شایسته برای ایران و آذربایجان عنوان کرد و از تمایل ایران به تعامل سازنده و گسترده با جهان سخن گفت.
در این نشست معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور هم از گردشگری به‌ عنوان صنعتی پویا و دارای اهمیت روزافزون یاد کرد که کشورهای مختلف جهان به ‌ویژه کشورهای در حال‌‌توسعه برای کاهش نرخ بیکاری، بهبود توزیع درآمد، تعامل سازنده و مؤثر با جهان و استفاده از منابع سرشار اقتصادی، اجتماعی به ‌دنبال گسترش آن هستند.
علی اصغر مونسان افزود: «نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به گردشگری، موجب تغییراتی ساختاری مثبتی در این عرصه شده است».
برپایه منابع تاریخی تبریز ۲۶۳ سال پایتخت ایران بود و ۱۷۵۶ اثر تاریخی ثبت‌شده را در خود جای داده است.
تبریز را باید از ائل‌گلی تماشا کرد، به دیدار ارگ، ربع رشیدی، برج آتش‌نشانی و بازار تاریخی آن رفت و از حضور در کاخ شهرداری، موزۀ مشروطیت، موزۀ آذربایجان، سنجش و مقبره‌الشعرا رفت که ازجمله آثار تاریخی و دیدنی این شهر به شمار می روند.

زنجان، آیینه‌دار توسعه در ایران
با انتخاب زنجان که هرساله میزبان جشنوارۀ بین‌المللی غذاهای کشورهای عضو اکو –‌جادۀ ابریشم است، به عنوان شهری پیش‌رو در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی، موضوع اجرای پروژه‌های توسعه ای و جذب گردشگران داخلی و خارجی در دستور کار قرار گرفت.
یکی از اهداف سازمان همکاری‌های اقتصادی در بین کشورهای عضو از جمله ایران ارتقای همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و فنی اعلام شده که بخشی از این مسئولیت را سازمان همکاری‌های فرهنگی اکو دنبال می‌کند.
تفاهم‌نامۀ میان سازمان ملل و سازمان همکاری‌های فرهنگری اکو به مدت یک سال به مسئولان این شهر فرصت داده است تا توسعۀ پاک و سالم را در دستور کار قرار دهند و شهریور سال ۹۸ گزارش عملکردی از اقدامات انجام‌شده را به مسئولان سازمان ملل ارائه کنند.
انتخاب زنجان به عنوان شهر پیش‌رو، بذری بود که میراث فرهنگی استان زنجان با راه‌اندازی جشنوارۀ بین‌المللی غذاهای کشورهای عضو اکو –‌جاده ابریشم کاشت و در آخرین نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اکو در دوشنبه پایتخت تاجیکستان جوانه زد و به بار نشست و سرانجام زنجان شهر پیش‌روی این کشورها شناخته شد.
در همین زمینه مسیح‌الله معصومی شهردار زنجان با بیان اینکه ۱۰ محور توسعۀ شهر بر اساس این تفاهم‌نامه مد‌نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: «از این پس در کنار تمام تلاش‌های شهرداری و سایر مسئولان مباحث فرهنگی و اجتماعی هم باید مد‌نظر و در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد».
وی افزود: «این انتخاب در برند‌شدن زنجان برای جذب گردشگران و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مؤثر خواهد بود».
زنجان علاوه بر اینکه گنبد سلطانیه یکی از میراث جهانی ثبت‌شده در یونسکو را در خود جای داده است حدود ۸۰۰ اثر تاریخی ثبت‌شده در فهرست میراث فرهنگی دارد که پنج مورد غار کتله‌خور، مردان نمکی، رخت‌شوی‌خانه، طولانی‌ترین بازار سرپوشیدۀ تاریخی جهان به طول یک کیلومتر و بلندترین گنبد خشتی جهان سلطانیه از جمله آثار منحصر‌به‌فرد جهان به شمار می‌آیند».

فرصت‌های ۲۰۱۸
سال ۲۰۱۸ برای سه شهر ایران چشم‌انداز روشن و خوبی را به همراه خواهد داشت؛ اگرچه به ماه‌های آخر این سال میلادی نزدیک می‌شویم اما مسئولان تبریز اعلام کرده‌اند اجرای برنامه‌های شهر نمونۀ گردشگری تا پایان سال ۹۷ ادامه دارد.
مسئولان استان همدان نیز گفته‌اند که این رویداد آغاز برنامه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری است و زنجان هم برای برگزاری نخستین اجلاس شهرداران شهرهای کشورهای عضو اکو برای شهریور سال ۹۸ برنامه‌ریزی می‌کند.
امید آن می‌رود که در خلال برگزاری چنین رویدادهای بین‌المللی روزبه‌روز ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری ایران اسلامی بیشتر به جهان معرفی و شاهد جذب بیشتر گردشگران جهان و تعامل و گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها با دیگر جوامع دنیا باشیم که ضمن تحقق درآمدهای پایدار اقتصادی، دستاوردهای فرهنگی بسیاری نیز همراه خواهد داشت.
به باور بسیاری از صاحب‌نظران، معرفی واقعی ظرفیت‌های ایران اسلامی در جهان می‌تواند از جمله مهم‌ترین دستاوردهای چنین رویدادهایی باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.