برنامه آتی نظرگاه
نشست "احیای لاله زار | تعظیم کدام گذشته | چهارشنبه 24 مهرماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Wednesday, 16 October , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۴ مهر , ۱۳۹۸ - 17 صفر 1441
شناسه خبر : 1820
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰ | 222 بازدید

آیندۀ علم و اثربخشی پژوهش

یکی از بحث‌های مهم در آیندۀ علم و اثربخشی پژوهش، انتخاب راهبرد رهبری علمی و نگاه به آینده است و باید دید در حال حاضر جایگاه ما کجاست و پژوهش چگونه در این جایگاه اثرگذار است.

رئیس مرکز تحقیقاتی فناوری و ارتباطات پیشرفتۀ دانشگاه شریف یکی از بحث‌های مهم در آیندۀ علم و اثربخشی پژوهش را انتخاب راهبرد رهبری علمی و نگاه به آینده یا راهبرد پرداختن به مسائل جامعه و رویکرد از پایین به بالا دانست و اظهار کرد: «باید دید در حال حاضر جایگاه ما کجاست و پژوهش چگونه در این جایگاه اثرگذار است».

به گزارش ایسنا، حمیدرضا ربیعی امروز با حضور در پنل اثربخشی پژوهش در حوزۀ علم، اقتصاد و جامعه که از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، ابتدا به چند روند مطرح در آیندۀ علم پرداخت و خاطر‌نشان کرد: «میزان یافته‌های علمی در ۵۰ سال آینده بیش از ۴۰۰ سال گذشته خواهند بود».

وی ادامه داد: «همچنین قرن آینده، قرن علم بیولوژی خواهد بود که این موضوع به علت تعدد محققان این علم و فراوانی نتایج آن است. این در حالی است که دیتا و تغییرات دیتا در آیندۀ علم مسائل غیرممکن را ممکن می‌کند. از جمله آنکه مسائل سیستماتیک برای طراحی آنچه در گذشته ممکن نبوده، راهگشا خواهد بود».

رئیس مرکز تحقیقاتی فناوری و ارتباطات پیشرفتۀ دانشگاه شریف در همین زمینه به ویکی‌ساینس، مسألۀ همکاری و تبادل اطلاعات اشاره کرد و گفت: «باید دید جایگاه ما در این زمینه‌ها کجاست و پژوهش چگونه بر آن اثر می‌گذارد».

ربیعی دو راهبرد پیش‌روی ما در آیندۀ علم را نگاه به آینده و شروع با توجه به نقشۀ آن یا فرض‌کردن پژوهشگاه برحل مشکلات جامعه دانست و توضیح داد: «بر این اساس باید رهبری در صحنۀ علمی یا راهبرد از پایین به بالا و استفاده از علم در حل مشکلات جامعه انتخاب شود».

کشف؛ عنصر مهم در علم گذشته و آینده

دکتر موسوی موحدی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز در این پنل با بیان این‌که آینده و گذشته هر دو ناظر بر عنصر کشف است، خاطر‌نشان کرد: «کاربردهای علم از فعل کشف بیرون می‌آید و اگر بخواهیم در کاربردها متمرکز شویم، ضرر کرده‌ایم».

وی افزود: «در آینده موجودات و پدیده‌های ناشناخته، جهان را اداره خواهند کرد و علم نیز کشف ناشناخته‌هاست».

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران قدرت آنالیز اطلاعات توسط ذهن خودآگاه را یک بایت برثانیه و ناخودآگاه یک میلیون بایت بر ثانیه اعلام کرد و گفت: «انسان‌های بزرگ کسانی هستند که با عقل خود محسوسات را می‌فهمند و باید توجه داشت که علم نیز در راه تربیت انسان‌های بزرگ گام برمی‌دارد و خارج از انسان شکل نمی‌گیرد».

منبع: ایسنا 

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.