برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Wednesday, 23 September , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹ - 6 صفر 1442
شناسه خبر : 1825
  پرینتخانه » اخبار, برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 336 بازدید | ارسال توسط :

اجرانشدن برنامۀ توسعه اجحاف در حق مردم است

محمد‌حسین مقیمی روز پنجشنبه با بیان اینکه فرهنگ برنامه‌محوری در بین مدیران باید نهادینه و اعتبارات استانی هم بر اساس برنامۀ توسعه‌ داشتن توزیع شود تأکید کرد

به گزارش ایرنا، محمد‌حسین مقیمی روز پنجشنبه در نشست تبیین اسناد توسعۀ استان تهران با بیان اینکه فرهنگ برنامه‌محوری در بین مدیران باید نهادینه و اعتبارات استانی هم بر اساس برنامۀ توسعه داشتن توزیع شود تأکید کرد: «باید به تهیه، تصویب، اجرا و نظارت برنامه‌ها بها داد و متوجه بود که برای تدوین یک برنامه زمان صرف‌شده که متعلق به مردم است و به‌نتیجه‌نرسیدن‌شان نیز اجحاف در حق مردم به شمار می‌رود».

اجرانشدن برنامۀ توسعه اجحاف در حق مردم است.
وی ادامه داد: «پنج برنامۀ توسعه قبل از پیروزی انقلاب تدوین و اجرا شد و طی ۴۰ سال گذشته هم پنج برنامه، که می‌توان تخمین زد ۷۰ درصد اقدامات انجام‌شده در این مدت بر اساس اسناد و برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای بوده است».
استاندار تهران گفت: «میزان اجرای برنامۀ توسعه در حد ۵۰ درصد بود و فقط برنامۀ توسعه سوم بیشترین میزان تحقق را داشت».
وی به علل تحقق‌نیافتن برنامه‌های توسعه‌ای اشاره و اضافه کرد: «نخست اینکه این برنامه‌ها بر اساس طرح آمایش سرزمین نبوده و مبتنی بر آمار تخمینی تدوین‌شده است».
مقیمی افزود: «از سوی دیگر مداخله‌های منطقه‌ای به مانعی در برابر اجرای برنامه‌های توسعه تبدیل شده بود و فشارهای وارده به مدیران استانی برای اجرای طرح‌های مدنظر مداخله‌گران، مسئولان استانی را از مسیر اجرای برنامه‌ها منحرف می‌ساخت».
استاندار تهران گفت: «عمل‌نکردن به برنامه و مداخله در طرح‌ها ثمره‌ای جز انبوهی از طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام نداشت».
وی با بیان اینکه بنا بود در اجرای برنامه‌ها به توسعۀ متوازن و پایدار دست یابیم یادآورشد: «برای دستیابی به چنین توسعه‌ای باید همۀ جوانب و مسائل و ابعاد اجتماعی و فرهنگی طرح‌ها را در نظر داشت».
مقیمی اظهار داشت: «بی‌توجهی به ابعاد مختلف به‌خصوص در حوزۀ اجتماعی و فرهنگی در اجرای برنامه‌های گذشته، باعث شد با وجود پیشرفت، چالش‌های جدی هم برای کشور ایجاد شود».
استاندار تهران گفت: «امروز همۀ افراد مؤثر در جامعه و مداخله‌گران پذیرفته‌اند که توسعه باید بر اساس سند باشد و از همین رو سند ۲۰ساله را مد‌نظر قرار داده‌اند تا بتوان در سال ۱۴۰۴ الگویی عملی به منطقه ارائه داد و در خاورمیانه حرف اول را زد».
وی خاطر‌نشان کرد: یکی دیگر از اشکال‌های برنامه‌ریزی‌های قبلی تدوین آن در مرکز و ابلاغ برای اجرا در استان‌ها بود که این روند با تشکیل شورای برنامه‌ریزی استان‌ها تغییر یافت و بنا شد تدوین اسناد از پایین به بالا باشد».
مقیمی ادامه داد: «در این شیوه استان‌ها تلاش کردند شهرستان‌ها را در تصمیم‌گیری ضعیف و کمرنگ در نظر بگیرند و به این طریق شکل جدیدی از مشکلات، به‌خصوص در روستاها و مناطق محروم ایجاد شد».
استاندار تهران با بیان اینکه مسائل تهران به علت پایتخت بودن، تأثیر ملی، منطقه و خاورمیانه‌ای دارد، بر لزوم دستیابی تمام مسئولان این استان به وحدت نظر و عمل تأکید کرد».
وی همچنین بر لزوم برنامه‌گرایی دستگاه‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: «اجازه ندهیم برنامۀ توسعه استان دست‌خوش تغییر قرار گیرد، به توسعۀ روستاها بها دهیم و متوجه باشیم که بی‌توجهی به این مناطق می‌تواند مشکل‌ساز شود».
به گزارش ایرنا رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران نیز در این نشست گفت: «یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این استان، تداخل نظام تصمیم‌گیری محسوب می‌شود که در نظام ملی، استانی و محلی مسأله‌ساز شده است».
نعمت‌الله ترکی افزود: «پنج برنامه توسعۀ کشور که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اجرا شد، مسأله‌محور بود و پنج سند توسعه هم پس از اتمام هشت سال جنگ تحمیلی تدوین و تصویب شد».
ترکی اظهارداشت: «اجرای برنامه‌های توسعۀ ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی در سال‌های پس از جنگ جهانی قابل‌قبول محسوب می‌شود و اگر گلایه‌ای وجود دارد به علت انتظار بیشتر در مورد توسعۀ جمهوری اسلامی است».
ترکی ادامه داد: «یکی از فرصت‌های پیش‌روی تهران که اگر به آن توجه نشود می‌تواند به چالش تبدیل شود جمعیت ۱۳ میلیون نفری آن است».
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با بیان اینکه این استان ۱۷درصد جمعیت کشور را در مساحت نزدیک به ۸درصدی ایران جا داده است گفت: «سهم ارزش افزودۀ تولید‌شده تهران به‌تنهایی معادل ۲۳.۷۲درصد ارزش افزودۀ کشور است».
وی با بیان اینکه بسیاری از سرانه‌های ورزشی، بهداشتی و آموزشی استان تهران پایین‌تر از میانگین کشوری است، اضافه کرد: «تراکم جمعیت این استان از ۲۰۱قطعه شهری در سال ۱۳۳۵، به یک هزار و ۲۴۳ نقطه در سال ۱۳۹۵ رسیده است».
ترکی افزود: «اولویت نخست برای تهیۀ سند توسعۀ استان تهران، در نظر‌گرفتن سند آمایش بود که تمام هشت فصل آن به اتمام رسیده است و برای دستیابی به توسعۀ متوازن باید ملاک عمل و تصمیم‌گیری قرار گیرد».
وی تحقق ۸۰درصدی سند توسعۀ تهران را تا سال ۱۴۰۰ موفقیت‌آمیز برشمرد و این استان را دارای منابع درآمدی قابل‌توجهی خواند که بهره‌گیری از آن می‌تواند وابستگی به درآمدهای نفتی را به صفر برساند.
در این همایش سند توسعۀ استان تهران براساس اسناد بالادستی و طرح آمایش سرزمین که طی دو سال گذشته تدوین شده، بررسی و تشریح شد.

منبع: ایرنا

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.