برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 1834
  پرینتخانه » اخبار, برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 287 بازدید | ارسال توسط :

طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی مناطق حاشیه‌نشین در یزد

بیش از ۲۰ سال است که پدیدۀ حاشیه‌نشینی در محافل مورد بحث قرار گرفته و در سال‌های اخیر توجه به این پدیده در استان خیلی جدی‌تر شده است

به گزارش ایرنا ، محمود زمانی‌قمی روز پنجشنبه در نهمین جلسۀ شورای برنامه‌ریزی و توسعۀ استان یزد با موضوع پیشنهادات استان دربارۀ تجهیزات و منابع مورد‌نیاز موضوع اجرای طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و از جمله حاشیه‌نشینی گفت: «عوارض و عواقب حاشیه‌نشین بودن مشخص است و باید در کاهش آسیب‌های آن تلاش کرد».

طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌نشین شدن در یزد
وی با اشاره به وضعیت مناطق حاشیه‌ای استان افزود: «بیش از ۲۰ سال است که پدیدۀ حاشیه‌نشینی در محافل مورد بحث قرار گرفته و در سال‌های اخیر توجه به این پدیده در استان خیلی جدی‌تر شده است».
استاندار یزد تصریح کرد: «در طرح حاشیه‌نشینی که امروز مصوب شد بسیاری از مطالبات مردم این محلات را در نظر گرفته و برای کاهش آسیب‌های آن برنامه‌ریزی شده است».
زمانی‌قمی با بیان اینکه اعتلای وضعیت مناطق حاشیه‌ای هدفمند است و می‌تواند ما را به سمتی بکشاند که بخشی از آلام مردم در حاشیه شهرها کاهش پیدا کند، اظهار داشت: «وضعیت در این مناطق به‌گونه‌ای شده که اگر نیروی انتظامی با هر استعدادی در آنجا حضور داشته باشد، علاوه بر کاهش بزهکاری موجب کاهش بداخلاقی‌ها نیز خواهد شد».
وی برنامه‌ریزی در راستای وضعیت مناطق حاشیه‌ای استان را گامی مثبت عنوان کرد و افزود: «این کار نه فقط یک اقدام انسانی و عمرانی است بلکه یک اقدام امنیتی هم خواهد بود بنابر این یک ورود مبارک برای کاهش آسیب‌ها و عوارض متعدد به‌ویژه در حوزۀ حاشیه‌نشینی در استان خواهد بود».
نمایندۀ مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با تأکید بر لزوم داشتن هدف و چشم‌انداز در تدوین برنامه برای دریافت اعتبارات گفت: «در احیای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری‌، دولت ۳۰درصد اعتبارات تمامی دستگاه‌های اجرایی را در بافت‌های فرسوده قرار می‌دهد بنابر این تمامی دستگاه‌ها بایستی توجه خود را به آن چشم‌انداز معطوف کنند».
سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی با اشاره به وجود حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار افغانی افزون بر ساختار جمعیتی در استان افزود: «در حقیقت استان یزد مورد هجوم حاشیه‌نشین‌ها قرار گرفته و در واقع پدیدۀ حاشیه‌نشینی در استان در حال نهادینه‌شدن است» .
وی ادامه داد: «از رئیس سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم تا یزد را در مسائل و مباحث حاشیه‌ای به صورت انحصاری دیده و دستگاه‌های استانی هم در درخواست اعتبارات، به مأموریت‌های خود و عمل بر مبنای اعتبار مشخص‌شده توجه داشته باشند».
در بخش دیگر این جلسه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گفت: «یزد با مستندات ارائه‌شده، جزو هشت استان دارای اعتبار برای کاهش آسیب‌های حاشیه‌نشینی شده است».
سیدمجتبی حسینی‌پور افزود: «هم‌اکنون پنج منطقه در استان به عنوان مناطق حاشیه‌نشین معرفی شده که سه منطقۀ حسن‌آباد، اسکان و کشتارگاه جزو این مناطق در شهر یزد است».
وی اضافه کرد: «اعتبار اجرای طرح‌های این سه منطقه با ۳۷۷هزار و ۷۴۳میلیون ریال است و در ادامه روی اجرای آن‌ها نظارت شدیدی صورت می‌گیرد تا در هدف مشخص‌شده هزینه شود».
در این جلسه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد هم گفت: «علاوه بر سه منطقۀ شهر یزد، ۲منطقۀ میبد پایین و میبد بالا نیز جزء مناطق حاشیه‌نشین معرفی شده است».
فخرالسادات خامسی‌هامانه افزود: «قرار شده در مناطق حاشیه‌نشین، دفاتر تسهیل‌گر ایجاد شود که تا پایان سال این کار در سه منطقه شهر یزد شامل حسن‌آباد ، اسکان و کشتارگاه اجرا خواهد شد».
وی تصریح کرد: «پیشنهاد می‌کنیم اعتبارات زیرساخت‌ها در این مناطق در قالب همین طرح جذب شود و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و امنیتی در قالب دفاتر تسهیل‌گری تدوین و اجرا شود».
سرپرست فرمانداری یزد هم با اعلام موافقت با کلیات پروژۀ حاشیه‌نشینی گفت: «باید زمان‌بندی برای اجرای بخش‌ها و طرح‌ها مشخص شود تا حداکثر ظرف دو سال آینده شاهد تحولات در مناطق حاشیه‌نشین باشیم».
عباس حیدری با بیان اینکه اولویت ما مباحث امنیتی و انتظامی در این مناطق است ، خاطرنشان کرد: «در کنار این مسائل پیشنهاد می‌کنم اعتباری، برای سامان‌دهی اتباع بیگانه در این مناطق نیز در نظر گرفته شود».
در این جلسه مباحثی دربارۀ پیشنهادات استان دربارۀ تجهیزات و منابع مورد نیاز موضوع اجرای طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و از جمله حاشیه‌نشینی و گزارشی از وضعیت ورزش استان یزد توسط شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان و رتبه‌های کسب‌شده و حضور ورزشکاران یزدی در میادین آسیایی و پاراآسیایی ارائه شد.
بر اساس آخرین سرشماری، جمعیت ایران نزدیک به ۸۰میلیون نفر و آمار ۱۸میلیون حاشیه‌نشین برای ایران که معادل حدود یک‌چهارم جمعیت آن است، اعلام شده است.
برخی آمارها بیانگر وجود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در اطراف استان یزد است.

منبع: ایرنا

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.