برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Saturday, 26 September , 2020
امروز : شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹ - 9 صفر 1442
شناسه خبر : 1867
  پرینتخانه » اخبار, مسکن تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰ | 421 بازدید | ارسال توسط :

مسکن مهر بدون متقاضی، خریدار پیدا کرد

در حال حاضر مسکن مهر پردیس دچار وضعیت پیچیده‌ای شده است؛ از یک سو افزایش قیمت‌ها را داریم و از سوی دیگر تعهدهایی به مردم داده شده است

به گزارش تیترشهر : حبیب‌الله طاهرخانی دربارۀ وضعیت نامعلوم متقاضیان مسکن مهر پردیس اظهار داشت: «در حال حاضر مسکن مهر پردیس دچار وضعیت پیچیده‌ای شده است؛ از یک سو افزایش قیمت‌ها را داریم و از سوی دیگر تعهدهایی به مردم داده شده است اما عموم ناراحتی متقاضیان مسکن مهر پردیس در خصوص اقلامی است که با کمبود مواجهیم مانند پکیج بوسترپمپ؛ اکثراً افرادی هستند که واحدهای آنها تکمیل شده و آمادۀ تحویل است اما به گفتۀ پیمانکاران، قیمت این اقلام بسیار بالا رفته و حتی در بازار پیدا نمی‌شود از آنجایی که تولیدکننده‌های این اقلام انحصاری هستند، یک مقدار کار را سخت کرده است».

مسکن مهر بدون متقاضی، خریدار پیدا کرد

پکیج واحدهای تکمیل‌شده مسکن مهر پردیس، خریداری و نصب می‌شود

وی افزود: «اواخر هفتۀ گذشته سرپرست شرکت عمران شهر جدید پردیس اعلام کرد با پیمانکار صحبت کرده است و قرار است پیمانکار نصب پکیج را به هر نحوی که شده آغاز کند به خصوص افرادی که واحد آنها تحویل شده، پکیچ‌های آنها نصب شود بنابراین اعتراضات مردم عمدتاً از این صنف است».

فاز هشتی‌های پردیس می‌توانند با واحدهای فاز ۱۱ جابه‌جا کنند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به پرسشی در خصوص وجود معارض در اراضی واحدهای در دست ساخت متقاضیان مسکن مهر فاز ۸ پردیس و تسهیل جابه‌جایی آنها با واحدهای ساخته شده گفت: «در فاز ۸ تعدادی از واحدها معارض ملکی پیدا کرده است که سبب شده تا پیشرفت پروژه‌ها با تأخیر روبه‌رو شود و مجموعاً بین ۳۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت دارند. ما به آن دسته از مردم که به تعهدات مالی خود عمل کرده‌اند توصیه کرده‌ایم در فازهای ۱۱ یا ۵ و ۹ جدید، واحد خود را تحویل بگیرند. اما آن دسته از متقاضیانی که اصرار دارند در فاز ۸ باقی بمانند مشکلی ندارد و مسائل قضایی این فاز روبه رفع است و می‌توانند در همین فاز باقی بمانند و امیدواریم سریعتر واحد را تحویل دهند».

چه کسانی در واحدهای ویلایی ایوانکی ساکن می‌شوند؟

وی دربارۀ شهر جدید ایوانکی گفت: «تأسیس این شهر جدید قبلاً به تصویب رسیده بود ولی شرکت عمران شهر جدید ایوانکی به صورت مستقل ایجاد نشده بود و ذیل شرکت عمران شهر جدید پردیس فعالیت می‌کرد اما در حال حاضر مصوبۀ کمیسیون اجتماعی دولت برای ایجاد شرکت مستقل عمران شهر جدید ایوانکی را دریافت کرده‌ایم و در آیندۀ نزدیک در هیئت دولت نیز این مصوبه به تصویب می‌رسد و فعالیت این شرکت آغاز خواهد شد چون در شرق تهران قرار دارد، در این منطقه شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌های متعددی داریم و جامعۀ هدف ما کارکنان و کارگران این شهرک‌های صنعتی هستند تا بتوانیم آنها را در این منطقه اسکان بدهیم».

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی‌دیگر از اقشار هدف ما برای استقرار در شهر جدید ایوانکی، سرریز جمعیت شرق تهران است، ادامه داد: «سعی ما این است که در ایوانکی واحدهای بزرگتر، ویلایی و با شرایط کیفیت زندگی بهتر مسکن اقشار مختلف را آماده‌سازی کنیم. ضمن اینکه از نظر قیمتی هم بسیار مناسب‌تر از شهر تهران است و مساکنی که ارائه می‌شود عمدتاً کم تراکم و ویلایی است تا برای افرادی که می‌خواهند در این منطقه ساکن شوند، جذابیت ایجاد کند».

وی دربارۀ مشکل کم‌آبی ایوانکی گفت: «انتقال خط لوله آب به ایوانکی تکمیل شده و معضل خاصی در کمبود آب نداریم؛ ضمن اینکه دو مخزن ۳ هزار مترمکعبی در این شهر جدید احداث و نصب شده است اما به طور کلی مسألۀ آب، یک معضل جدی برای کشور محسوب می‌شود که ما هم باید در نحوۀ توسعۀ فضای سبز و هم دیگر مصارف شهرهای جدید کشور تجدید نظر کنیم».

آغاز ساخت همۀ ۵۰ هزار واحد مسکونی جدید تا ۲۲ بهمن

طاهرخانی در خصوص احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی در ۱۲ شهر جدید گفت: «برنامۀ احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی تا بهمن‌ماه به طور کامل در شهرهای جدید هدف آغاز می‌شود؛ در هفتۀ دولت در چند شهر جدید کلنگ احداث این واحدهای مسکونی زده شد از جمله در شهر جدید بهارستان با همکاری انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان، پرند با حضور وزیر راه و شهرسازی و در شهر جدید صدرا هم پروژه‌های مربوطه آغاز شده است در سایر شهرها مانند تیس و سیراف هم این فعالیت در آستانۀ آغاز است».

وی با بیان اینکه در شهر جدید هشتگرد نیز اقدامات لازم برای شروع ساخت واحدهای مسکونی مربوط به این طرح، نهایی شده و به زودی آغاز خواهد شد، تصریح کرد: «ساخت تمام این ۵۰ هزار واحد تا ۲۲ بهمن آغاز خواهد شد».

۵۰ هزار واحد جدید، ویژۀ اقشار متوسط است نه ضعیف

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به این پرسش که جامعۀ هدف این ۵۰ هزار واحد کدام قشر است و چرا جایی برای اقشار ضعیف در اجرای آن دیده نشده است،  یادآور شد: «به انداز کافی عرضۀ مسکن در شهرهای جدید برای اقشار کم‌درآمد به خصوص دهک های ۴ و ۵ داشته‌ایم. هنوز هم اسکان کامل در این واحدهای عرضه‌شده از سوی اقشار ضعیف علی‌رغم اینکه فضا به طور کامل آماده‌سازی شده، انجام نشده است».

ایجاد تنوع جمعیتی در شهرهای جدید با احداث این ۵۰ هزار واحد

وی ادامه داد: «بحث بعدی این است که نمی‌خواهیم افرادی که در قالب مسکن مهر آمده‌اند، شرایط اجتماعی آنها تغییر می‌کند، نادیده گرفته شوند. مثلاً گزارشی داشتیم از شهر جدید گلبهار که مسکن مهر زیادی آنجا تحویل داده‌ایم و این واحدهای عموماً یک‌خوابه هستند ولی حالا وضع زندگی آنها بهتر شده یا تعداد افراد خانواده اش افزایش یافته درنتیجه دنبال واحدهای بزرگتر و با کیفیت بالاتر هستند که متأسفانه چنین واحدهایی برای عرضه نداریم لذا احداث این ۵۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ویژه چنین افرادی است. از سوی دیگر می خواستیم تنوعی هم در اقشار ساکن شهرهای جدید داده شود به همین دلیل فعلاً در این بخش استقرار اقشار متوسط در دستور کار ما قرار دارد اما اگر این برنامه به خوبی پیش برود و تنوعی به جمعیت داده شود، برنامه های اصلی ما که تأمین مسکن برای اقشار ضعیف است، در دستور کار قرار خواهد گرفت».

معاون وزیر راه و شهرسازی دربارۀ منابع مالی اجرای این طرح گفت: «چارچوب آن بیشتر مشارکتی است به این صورت که زمین و پروانۀ ساختمانی را تأمین می‌کنیم، مشارکت‌کنندگان هم آوردۀ مالی را می‌آورند که بخشی از آن منابع مالی خودشان است و بخش دیگر را هم پیش‌فروش می‌کنند. بخش دیگر هم منابعی است که از بانک عامل بخش مسکن تأمین می‌شود».

فعلاً در پردیس قرار نیست واحد جدیدی ساخته شود

وی دربارۀ شهرهای جدید استان تهران که قرار است در این طرح مشارکت داشته باشند، گفت: «در پردیس این طرح فعلاً اجرا نمی‌شود چون تقریباً تمام اراضی ما در اختیار مسکن مهر قرار گرفته است و زمین خالی نداریم اما روی ۱۰۰ هکتار زمین با منابع طبیعی در حال همکاری هستیم که اگر اسناد آن به شرکت عمران شهرهای جدید منتقل شود، امکان شروع این کار در پردیس هم فراهم خواهد شد. اما در حال حاضر پرند و اندیشه و هشتگرد شهرهای جدید هدف اجرای طرح احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی جدید هستند».

کاهش ۸ هزار واحدی خانه‌های خالی پرند

طاهرخانی در پاسخ به این پرسش که در شهر جدید پرند تا پیش از گرانی مسکن چند‌هزار واحد بدون متقاضی داشتیم و در حال حاضر این واحدهای به چند دستگاه رسیده است؟ گفت: «قبلاً از گرانی مسکن حدود ۷ تا ۱۰ هزار واحد بدون متقاضی داشتیم که مهم‌ترین علت آن ضعف خدمات‌رسانی به این شهر بود که شامل خدمات روبنایی و زیربنایی اعم از فضای سبز، تفریحی، فرهنگی، آموزشی، درمانی، خدمات شهری و جمع آوری زباله و امثال این‌ها می‌شد».

وی خاطرنشان کرد: «اما در ظرف زمانی سه_چهار سال اخیر بخش زیادی از این مشکلات ترمیم شد همین الان هم برنامۀ جدی‌تری داریم تا کیفیت زندگی بهتری را در پرند فراهم کنیم. پروژه‌های خوبی در این چند ساله احداث و تحویل شد پروژه‌های زیادی هم در دست احداث است این‌ها این پیام را به مردم داده است که وضعیت زندگی در پرند رو به بهبود است».

۴۰ رام قطار حومه ای تهران-پرند/ آغاز ساخت متروی فرودگاه امام-پرند

طاهرخانی ادامه داد: «بحث دسترسی ریلی به پرند نیز توسعه یافته و ۲۰ رام قطار ریل باس در صبح و ۲۰ رام قطار ریل باس در بعد از ظهر بین پرند و تهران در هر یک ساعت یک‌بار با قیمت مناسب تردد دارد. همچنین پیمانکار احداث خط متروی فرودگاه امام خمینی (ره) به پرند هم فعال شده است که چشم‌انداز مثبتی برای استقبال از پرند است».

گرانی مسکن، تهرانی‌ها را پرندنشین کرد

وی در خصوص دیگر علت کاهش واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی شهر جدید پرند گفت: «افزایش قیمت ملک در تهران سبب استقبال از واحدهای فاقد متقاضی پرند شد و در حال حاضر تنها واحدهایی که اختلاف با پیمانکار بر سر قیمت داریم، فاقد متقاضی هستند».

به گفتۀ این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، حداکثر ۲ هزار واحد مسکن مهر شهر جدید پرند بدون متقاضی مانده است.

منبع: تیتر شهر

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.