برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2092
  پرینتخانه » هنر تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 437 بازدید | ارسال توسط :

نگارگری در دورۀ مغول

نسخۀ خطی منحصر به فرد دورۀ مغول، تاریخ جهانگشای نادری است که بین کتابخانه‌های دانشگاه ادینبورگ و جامعه آسیایی سلطنتی (RAS) تقسیم شد

این مطلب ترجمه ای است از کتاب Persian Painting in the India Office Library، که قسمت اول آن ارائه شده است. نسخۀ خطی منحصر به فرد دورۀ مغول، تاریخ جهانگشای نادری است که بین کتابخانه‌های دانشگاه ادینبورگ و جامعه آسیایی سلطنتی (RAS) تقسیم شد. همچنین اوراق پراکنده نسخۀ خطی شاهنامه دموت نیز اندکی بعد بین این دو کتابخانه تقسیم شد. آلبوم‌ نسخه های خطی کتابخانه استانبول نیز شامل تعدادی از نگاره‌های جدا شده از نسخۀ خطی اصلی مربوط به دوره مغول است. با این حال نمونه آثار کتابخانه «گلچین ادبی دفتر هند» از نظر نمایش سادگی شیوه دوره مغول بی‌همتاست. اما این آثار در واقع همان ویژگی کاراکترهایی که در نسخۀ خطی رشیدالدین دیده می‌شود را نمایش می‌دهند. یعنی صورت‌های نژاد مغولی و به خصوص پارچه‌های سنگین بر تن اشخاص.

جالب است اشاره کنیم که این مجموعه زمانی بخشی از کتابخانه شاه اسماعیل صفوی (۲۴-۱۵۰۲) را تشکیل می‌داد. نوشته‌ای در شرح مجموعه او این مینیاتور‌ها را شخصیت‌هایی خنده‌دار توصیف کرده است!
نسخۀ خطی مربوط به قرن ۸ هجری. صحافی جدید به رنگ قرمز مراکشی که در جعبه نگهداری می‌شده. نسخه‌ای قدیمی و مرغوب با کتابتی در ۶ ستون ۳۹ خط در هر صفحه. شامل نقوشی از گل و بوته یا شمسه در برخی از صفحات.
کاتب این نسخۀ خطی خود را با نام «عبدالمعین العلوی الکاشی» معرفی کرده‌است. این نسخۀ خطی در اصل در کتابخانه ساطنتی شاه اسماعیل صفوی نگهداری می‌شده است.
۵۳ نگاره به سبک سادۀ مغولی در این مجموعه وجود دارد. ظاهراً این نسخه نمونه‌ای نازل تر ازسبک درباری رایجی است که در نسخۀ رشید‌الدین در کتابخانه‌های دانشگاه ادینبورگ و جامعه سلطنتی آسیایی دیده می‌شود. همۀ نمونه‌ها به غیر از ۴ اثر، خوانده‌شدن شعری را از روی طومار برای شاهزاده‌ای مغولی نشان می‌دهند.
توضیح تصویر:
سلطان سنجر، توسط شاعر معزی و ۴ درباری با ظاهر مغولی در حال مشاهده ماه بر بالای تپه ای سخره ای. این اثر صدمه دیده بوده و مرمت شده است.
اندازه: ۵.۹ در ۲۵ سانتی متر
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.