برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2380
  پرینتخانه » تک‌نگاری, معماری تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۰ | 487 بازدید | ارسال توسط :

مونوگرافی: سالن نمایشگاه برنامه‌ریزی شهر شانگهای

از زمانی که دولت چین سیاست اصلاح و درهای باز را در سال ۱۹۷۸ قبول کرد، شانگهای پیشرفت‌های زیادی در زمینۀ برنامه‌ریزی شهری به خود دیده است.

از زمانی که دولت چین سیاست اصلاح و درهای باز را در سال ۱۹۷۸ قبول کرد، شانگهای پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی به‌ویژه در زمینۀ برنامه‌ریزی شهری به خود دیده است. به منظور نمایش دست‌آوردها و تاریخ شهرسازی این شهر، یک سالن نمایشگاهی در نظر گرفته شد. موضوع این نمایشگاه شهری طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری شانگهای است. معماری منحصربه‌فرد فضاهای مختلف این نمایشگاه امکان نمایش بهتر نحوۀ برنامه‌ریزی‌های شهری شانگهای را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد.
سالن نمایشگاه برنامه‌ریزی شانگهای، در گوشۀ شرقی میدان خلق و در مجاورت پارک خلق واقع شده است. مساحت آن ۳۶۰۰ مترمربع است. ارتفاع این ساختمان ۴۳.۳ متر در ۷ طبقه است.
با فاصله‌گرفتن از ساختمان، نمای آن شبیه به دروازۀ شهرهای سنتی چینی به نظر می‌رسد. سقف ساختمان ۴ مجسمۀ هنری دارد که به شکوفۀ گل ماگنولیای سفید-گل معروف شهر شانگهای- شباهت دارند. این گل، نماد روح با طراوت و قدرت شهر است.

مونوگرافی: سالن نمایشگاه برنامه‌ریزی شهر شانگهای
– تصویر یک: منطقۀ تجاری باند در اوایل قرن بیستم

مونوگرافی: سالن نمایشگاه برنامه‌ریزی شهر شانگهای

– تصویر دو : در داخل این نمایشگاه، فرایند تغییرات شانگهای از یک روستای کوچک ماهی‌گیری تا تبدیل‌شدن آن به یک متروپلیس بین‌المللی _شامل دست‌آوردهای شهر شانگهای در برنامه‌ریزی شهری و تجسم نقش شهر، انسان و محیط‌زیست و توسعه، نمایش داده شده است.

در اواخر دهۀ هفتاد و در پی اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، دولت چین مصصم شد که شهر را به‌عنوان یک شهر اقتصادی و بین‌المللی به دنیا عرضه نماید. چنانچه هم اینک شانگهای به‌عنوان بزرگترین شهر کشور چین از لحاظ وسعت و جمعیت، مرکزیت صنعتی کشور، تجارت و امور مالی و همچنین به‌عنوان بزرگترین بندر چین از لحاظ ظرفیت مطرح است. سرعت تحولات و حجم فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در این شهر به‌حدی است که تصور تبدیل‌شدن آن را به بزرگترین قطب اقتصادی جنوب و شرق آسیا در آیندۀ نزدیک تقویت می‌کند. روند تغییرات در برنامه‌ریزی شهری و در ساختار شهر شانگهای در این نمایشگاه به روش‌های مختلف از قبیل: عکس سال‌های مختلف، نقشه‌ها، فیلم، ماکت و … به نمایش گذاشته شده است.

مونوگرافی: سالن نمایشگاه برنامه‌ریزی شهر شانگهای
– تصویر سه : یک طبقه از این ساختمان ماکت کل شهر را به نمایش گذاشته است که عظمت این شهر را به خوبی نمایان کرده است. این نمایشگاه فضای مناسبی برای درک بهتر توسعۀ شهر شانگهای به وجود آورده است.

سردبیر: گوران عرفانی
نویسنده: جنت رحمت پناه
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکدۀ نظر به چین در تابستان ۱۳۸۹ است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.