برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Friday, 30 October , 2020
امروز : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ - 14 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 347
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ | 629 بازدید | ارسال توسط :

سخنگوی شورای شهر میزان دقیق بدهی دولت به شهرداری را اعلام کرد

علی اعطا در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری ۱۴ نشست خبری سخنگوی شورا در ماه‌های سپری‌شده از عمر شورا، گفت: تلاش این است که این نشست‌ها در روزهای سه‌شنبه‌ای که جلسه علنی شورا برگزار نمی‌شود، انجام پذیرد. او در ادامه این نشست و در پاسخ به پرسشی درباره بدهی دولت به شهرداری تهران […]

علی اعطا در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری ۱۴ نشست خبری سخنگوی شورا در ماه‌های سپری‌شده از عمر شورا، گفت: تلاش این است که این نشست‌ها در روزهای سه‌شنبه‌ای که جلسه علنی شورا برگزار نمی‌شود، انجام پذیرد.
او در ادامه این نشست و در پاسخ به پرسشی درباره بدهی دولت به شهرداری تهران گفت: بدهی‌های دولت به شهرداری پیش از این در بودجه‌های سنواتی دولت و در برخی مورد دولت مکلف به پرداخت بود و در برخی موارد اختیار داشته است.
او افزود: بخشی که دولت موظف به پرداخت است همچنان قابل پیگیری است هرچند که چندان نمی‌توان امیدوار بود. علی‌رغم اینکه ما و شهرداری این موضوع را پیگیری می‌کنیم اما امیدی و به وصول این مطالبات نیست. این بدهی ۷هزار ۳۲۲ میلیارد تومان به اضافه یک میلیارد دلار از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی است. این مواردی است که دولت مکلف به پرداخت بوده است
سخنگوی شورای شهردار این نشست و درباره پلاسکو گفت: در این مورد مطلب جدیدی نیست و باید روال قانونی طی شود. درباره گودهای رهاشده هم شهرداری اطلاعات را به صورت دقیق برای ما ارسال کرده است. نزدیک به ۳۰۰ گود رهاشده در تهران و ۲۸۰ گود در تهران داریم که البته نمی‌توان گفت همه آنها ناایمن است ضمن اینکه تعریف دقیقی از گود ناایمن هم وجود ندارد. اینها مسایل مختلفی دارند و همه به یک علت مشخص رها نشده‌اند. برخی به دلایل مالی و برخی به دلایل پرونده. یک مورد گود کنار برج میلاد است که مجموعه این عوامل در آن دخیل است؛از مسائلی حقوقی تا مالی. البته قرار است در سال۹۷ این گود پرخطر تعیین تکلیف شود.
او درباره ساختمان‌های رهاشده هم گفت: در این باره ما تاکنون بحثی نداشتیم ولی این مسئله هم وجود دارد. من هم فکر می‌کنم این سرفصلی است که شورا باید برای آن پرونده تشکیل دهد.
اعطا در پاسخ به پرسش دیگری درباره پلاسکو با اشاره به وجود سه قطعه زمین به این پلاسکو توضیح داد: در مورد ساختمان شمالی، این ساختمان آسیب دیده ولی تخریب نشده است. گزارس‌هایی آسیب را تایید می‌کند اما مقاوم سازی را امکان‌پذیر می‌کند هرچند برخی گزارش‌ها امکان مقاوم سازی را ناممکن می‌داند. این موضوع به درخواست مالک و تصمیم‌اش با ذی‌نفعان برمی‌گردد.
او درباره مصوبه برج‌باغ هم با اشاره به اینکه این مصوبه مربوط به شورای دوم است، افزود: شهرداری مکلف بود که پیش‌نویسی تعیین کند. شهرداری پیشنهادی ارسال کرده که مبنای کلی آن، این است که همچنان ساخت و ساز در باغ‌ها وجود داشته باشد اما کمتر.
عضو شورای شهر تهران در ادامه و در پاسخ به پرسش درباره دلیل تاخیر در افتتاح خط ۷ متروی تهران هم توضیح داد که معاونت ترافیک آخر هفته آینده را زمانی برای افتتاح تعیین کردند و فکر کنم این اتفاق صورت خواهد گرفت.
سخنگوی شورای شهر درباره استخدام‌های سازمان بازنشستگی هم گفت: شهرداری با تورم نیروی انسانی روبه‌رو است و هر سیستمی هم باید استخدام‌های را براساس قانون انجام دهد. درباره مورد سازمان بازنشستگی من واقعا نمی‌دانم تا چه اندازه موضوع درست بود و خود ما هم از طریق رسانه‌ها آگاه شدیم و این اثر مثبت کار رسانه‌ای را نشان می‌دهد. شورا موفق بزرگ‌شدن بدنه شهرداری نیست اما بالاخره وقتی تیم جدیدی روی کار می‌اید باید بتواند مدیران مدنظر خود را وارد کند که بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد. شورا بر روی استخدام‌های نظارت خواهد کرد و اخیرا در کمیسیون نظارت و حقوقی بحث مشخصی در این باره داشتیم و قرار شد این کمیسیون در این زمینه مقداری فعال‌تر شود.
سخنگوی شورای شهر درباره استخدام‌های سازمان بازنشستگی هم گفت: شهرداری با تورم نیروی انسانی روبه‌رو است و هر سیستمی هم باید استخدام‌های را براساس قانون انجام دهد. درباره مورد سازمان بازنشستگی من واقعا نمی‌دانم تا چه اندازه موضوع درست بود و خود ما هم از طریق رسانه‌ها آگاه شدیم و این اثر مثبت کار رسانه‌ای را نشان می‌دهد. شورا موفق بزرگ‌شدن بدنه شهرداری نیست اما بالاخره وقتی تیم جدیدی روی کار می‌اید باید بتواند مدیران مدنظر خود را وارد کند که بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد. شورا بر روی استخدام‌های نظارت خواهد کرد و اخیرا در کمیسیون نظارت و حقوقی بحث مشخصی در این باره داشتیم و قرار شد این کمیسیون در این زمینه مقداری فعال‌تر شود.
اعطا در این نشست خبر درباره هزینه‌های شهرداری هم توضیح داد: هزینه‌های شهرداری سه بخش است، جاری، نگه‌داشت و توسعه. نسبت مجموع هزینه‌های جاری و عمرانی تغییر چندانی نکرده است. در آینده من با نمودار و به تفکیک درباره این سه موارد توضیح خواهم داد.
او افزود: بحث تخلفات به کمیسیون ماده ۱۰۰ مربوط است و نه کمیسیون شهرسازی. هرچند که کمیسیون شهرسازی می‌تواند تاکید کند که پرونده تخلف به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال شود و همه پرونده‌ها باید به این کمیسیون ارجاع داده شود و حکم این کمیسیون تا زمانی که دیوان آن را لغو نکرده باشد، لازم الاجرا است.
اعطا در ادامه و درباره ساختمان جایگزین پلاسکو، بار دیگر تاکید کرد مه حتما باید روند قانونی طی شود.
پرسش درباره نمای شیشه‌ای شدن ساختمان هم بخش دیگری از نشست بود که اعطا در این باره گفت: یک سری کمیته نما در مناطق ۲۲ گانه وجود دارد که نمای ساختمان‌ها را تصویب می‌کنند. دستورالعمل‌ها در این کمیته‌ها بررسی می‌شود و یک کمیته دیگری درباره بناهای خاص وجود دارد. مثلاً ساختمان مجلس یا بانک مرکزی از این جنس است. این کمیته در معاونت شهرسازی تشکیل می‌شود که شورا در حال حاضر در این کمیته نماینده ندارد. اگر جایی نیاز باشد در این کمیته بناهای خاص؛ به لحاظ زیبایی‌شناسی، از ضوابط عدول خواهد شد و به یک بنای خاص مجوز داده خواهد شد. پس هر نمای هر بنایی باید در یکی از این کمیته‌ها بررسی شود البته مواردی خارج از ضوابط بوده است و هتذکر لازم را در این باره دادیم که به روال برگردند. بزودی لایحه‌ای شهرداری به شورا ارسال می‌شود که فرآیند تصویب نما قاعده‌مند شود. این موضوع در قالب یک لایحه به شورا می‌آید و صفر تا صد بررسی و تصویب یک نما، بررسی خواهد شد. درباره ساختمان مجلس تاکنون شورا بررسی خاصی نداشته است.
شورا درباره پروژه ایران مال هم گفت: در دوره قبل مدیریت شهری هیچ گونه نظارتی برای پروژه نداشته است ولی در حال حاضر گزارشی ازشهرداری به کمیسیون ماده ۱۰۰ با حجم قابل توجهی محاسبه تخلفات ارسال شده است. این پرونده به شعبه یک کمیسیون آمده است و من هم آنجا حضوردارم. از این پروژه بازدید کردیم. بنا است در جلسه آینده کمیسیون ماده ۱۰۰ فرم خلاف جدیدی که شهرداری ارسال کرده بررسی شود و ممکن است درهمان جلسه اعلام رای شود و ممکن است هم بررسی ادامه پیدا کند. دو گزارش درباره پرونده ایران مال تهیه شدهاست؛ یکی گزارش سازمان بازرسیشهرداری تهران که تمام سوابق موضوعات ابتدای شکل‌گیری بنا را بررسی کرده است و مرحله به مرحله بررسی صورت گرفته و میزان تخلفات به لحاظمتراژ و موارد دیگر بررسی شده است. گزارش دیگری هم کمیسیون شهرسازی تهیه کرده اما آنچه مدنظر ما در کمیسیون ماده است فرم خلاف شاکی یعنیشهرداری است. این دو گزارش الزاما ملاک تصمیم‌گیری کمیسیون ماده ۱۰۰ نیست اما به آنها ارجاع خواهد شد و براساس این موارد رای صادر خواهدشد. درباره اینکه رای چه چیزی باشد هنوز صحبتی نشده اما معمولا در آرای این کمیسیون تبعات اجتماعی مدنظر خواهد بود.
سخنگوی شورای شهر درباره اعتراض پیمانکاران هم با تاکید بر اولویت ان، افزود: علی رغم مهم بودن این موضوع اما راهکار کوتاه‌مدتی برای آن وجود ندارد اما شورا پرداخت دیون در بودجه ۹۷ را نسبت به بودجه ۹۶ ٬ ۱.۴ افزایش داده است. این کاری است که شورا انجام داده است.
او درباره بحث پخش فوتبال در مکان‌های عمومی هم گفت: درست است که شورا و شهرداری چنین درخواستی دارند اما لازم که مجموعه عوامل تصمیم بگیرند. ما در این بحث باید به سمت توافق با بقیه تصمیم‌گیران برویم اما حل این موضوع نیازمند توافق تمام تصمیم‌گیران است. من فکر می‌کنم باید به سمت گفت‌وگوهای بیشتر برویم. این یک تجمع است و از نظر استانداری نیاز به مجوز دار. مشخصا درحال بررسی بحث دریافت هزینه در مکان‌هایی هستیم که فوتبال پخش می‌شود.
اعطا درباره شکایت مدیرمسئول پیشین موسسه همشهری از یکی از اعضای شورای شهر هم توضیح داد: چنین شکایتی اتفاق افتاده است. اتهام هم «توهین، تهمت و افترا» بوده و به اظهارت خانم فخاری درباره طرح تحقیق و تفحص برمی‌گشت و نه خود طرح. جلسه بازپرسی بوده و فعلا قراری صادر نشده است.
او ادامه داد: آقای الویری پیگیر هستند که نظارت بر عملکرد اعضای شورای شهر صورت بگیرد. می‌دانیم که مجلس هم ساز و کار مشخصی دارد. اعضا هم معتقد هستند که چنین کار انجام شود و در ضرورت آن کسی در شورا تردیدی ندارد اما قرار است در جلسات هم‌اندیشی، ساز و کار مشخصی برای این کمیته لحاظ شود.

منبع:http://www.tehran.ir/default.aspx?tabid=135&articleid=21144

 

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.