ارزیابی تحولات نهاد طرح جامع تهران

تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳ | 238 بازدید | ارسال توسط : | گزارشگر : نظرآنلاین
ارزیابی تحولات نهاد طرح جامع تهران

«نهاد دائمی مطالعات و تهیۀ طرح‌های توسعۀ شهری تهران» در سال ۱۳۸۲ با تفاهم محمود احمدی نژاد شهردار و علی عبدالعلی زاده وزیر راه و شهرسازی وقت، رسماً تشکیل شد.

وظیفۀ این نهاد، تهیه، پایش و نظارت بر طرح‌جامع تهران بود. سومین طرح جامع تهران سال ۱۳۸۶ مصوب شد و نهاد پاینده و ناظر آن سال ۱۳۸۹ با عملکرد نه چندان قوی، با خروج وزارت مسکن از تفاهم، به کار خود پایان داد.

در نتیجۀ انحلال نهاد طرح جامع، این طرح که خود چندان جامع و کامل نبود و از اصلی‌ترین نیازهای شهر سهل‌انگارانه عبور کرده بود، تحت نظر شهرداری تهران قرار گرفت و بستر تخلفات و خروج از اصول طرح جامع و درآمدزایی غیرقانونی از منابع شهری در غیاب نهاد برای مدیریت شهری تهران فراهم شد.

طبق بند ۴-۴-۸ طرح جامع مصوب ۱۳۸۶، نهاد موظف به اعمال بازخوردهای طرح جامع در فرآیند اجرا طی دوره‌های ۵ ساله از ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۵ شده بود. امروز با توجه به گذشت بیش از ده سال از تاریخ تصویب طرح جامع، شهرداری تهران از سوی شورای شهر الزام قانونی به بازبینی طرح جامع دارد.

نهاد طرح جامع تهران با نام جدید «نهاد پایش و طرح‌های توسعۀ شهری» و تغییراتی در شرح وظایف آن، در جلسه‌ای متشکل از نمایندگان سه ارگان شورای شهر، شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی، اردیبهشت ۹۸ احیا شد.

نهاد جدید طرح جامع، موظف است محتوای طرح جامع پیشین را بازبینی کرده و روند تحقق‌پذیری و پیاده‌سازی آن را پایش کند. این امر بدون در نظر گرفتن منفعت شهر، التزام به برنامه و پایین آمدن مدیران از برج عاج اقتدارگرایی ممکن نیست. بازنگری بر طرح جامع که برداشتی از سند طرح جامع ۱۳۴۹ بدون توجه به ابعاد بومی و مسائل واقعی شهر است این خطر را دارد که نسخۀ دیگری همانند طرح جامع ۱۳۸۶، پیش‌روی شهر تهران است.

به علاوه واگذاری تهیۀ طرح به مشاوران غیر متخصص و بیرون از شهرداری، محصول‌گرایی آن را افزایش و مبنای توسعۀ شهری را تا حد یک پروژه میان کارفرما و مشاور، تنزل می‌دهد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین وظیفۀ نهاد، محافظت از خود در برابر مداخلات بیرونی به قصد حضور مستمر و پرپیشینه در متن طرح‌های توسعۀ شهری باشد.

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.