برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2804
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ | 552 بازدید | ارسال توسط :
در پی بهره برداری نامناسب از اماکن فرهنگی شهرداری تهران:

خانه دبیر الملک از رامبد جوان پس گرفته شد!

درطول سالهای اخیر بسیاری از خانه های تاریخی شخصیتهای بزرگ از سوی شهرداری تهران یا به موزه تبدیل یا با تغییرکاربری به بهره برداران بخش خصوصی واگذار شده اند.

توسعه فضاهای فرهنگی در شهر تهران در طول یکی، دو دهه اخیر باعث شد تا بسیاری از خانه های تاریخی و شخصیت های سیاسی، فرهنگی، هنری شهر تهران به خانه موزه تبدیل شده است. این رویکرد در کنار ساخت بناهای فرهنگی و تغییر کاربری بناهای تاریخی زیر مجموعه شهرداری تهران هر چند قرار بود تا به عنوان پاتق هاس شهروندی بهانه گشت و گزار پایتخت نشینان را به ویژه در بافت تاریخی طهران قدیم میسر کند، اما عدم نظارت بر شیوه بهره برداری از این مجموعه ها و واگذاری این اماکن به افراد نا آگاه باعث شده تا این مراکز همیشه تعطیل باشند.

سال ۹۵ بود که با مرمت خانه دبیر الملک واقع در محله تاریخی امامزاده یحیی به انجمن اوقات فراغت با مدیریت رامبد جوان، امکانی فراهم شود تا شهروندان از سایر نقاط شهر تهران با ورود به این محله قدیمی هم امکان استفاده از بازی های سرگرم کننده این مجموعه را داشته باشند و هم ورود آنها به این محدوده باعث رونق اقتصاد شهری شود. اما در طول دو سال اخیر نه تنها خانه اوقات فراغت به پاتوقی برای پایتخت نشینان تبدیل نشد، بلکه این مجموعه تاریخی که به رایگان در اختیار انجمن اوقات فراغت قرار داده شده بود، بدون استفاده در تعطیلی کامل به سر می برد.

هر چند در آن زمان شهرداری تهران با هدف همکاری با انجمن های مردم نهاد با هدف بهره برداری مناسب از این بنای تاریخی در محله امامزاده یحیی اقدام به واگذاری آن به انجمن اوقات فراغت کرد، اما عدم برنامه ریزی این انجمن برای ترغیب شهروندان به استفاده از امکانات این مجموعه باعث شد تا خانه تاریخی دبیر الملک بدون هیچ درآمدی در اختیار این انجمن قرار گیرد.

آنطور که در زمان افتتاح خانه فراغت دبیر الملک اطلاع رسانی شده بوده، این مجموعه در بخش های مختلف و متفاوتی مانند سالن اصلی عمارت (شاه نشین)، اتاق فرارEscape room، اتاق تنهایی، اتاق سینما، استودیو کارگاه و اتاق بازی طراحی شده بود.

خانه دبیر الملک از رامبد جوان پس گرفته شد!

همچنین قرار بود تا در حیاط اصلی حیاط جنبی سالن اصلی عمارت یا شاه نشین فضایی برای مطالعه کتب و نشریات مفید و فاخر ایرانی، نمایشنامه خوانی، گالری و … فراهم شود. حتی اعلام شده بود که شهروندان می توانند در فصل زمستان هم از فضای کرسی برای گردهمایی های خودمانی و دوستانه و صمیمی خود استفاده کرده و هم پذیرایی مختصری شوند. اکنون بعد از گذشت سه سال شهردار منطقه ۱۲ تهران خبر از پس گرفتن خانه قجری دبیرر الملک از انجمن اوقات فراغت داده است.

آنطور که علی محمد سعادتی توضیح می دهد؛ در دوره گذشته خانه دبیرالملک فراهانی – وزرای دوره قاجاریه – واقع در خیابان امیرکبیر به انجمن اوقات فراغت که ریاست آن را رامبد جوان بر عهده داشت، واگذار شده بود.

با توجه به اینکه قرار بود در این خانه برنامه‌های تفریحی با توجه به رویدادهای محلی و شهری تعریف شود تا در محله امامزاده یحیی و عودلاجان شرایط زندگی‌ بهتر شود و موجبات زنده شدن محله فراهم شود، اما در تغییر و تحولات اخیر این انجمن نتوانست به تعهدات خود عمل کند و به همین دلیل نامه نگاری برای باز پس گیری این خانه قاجاریه انجام شد و و به همین دلیل این خانه از آنها پس گرفته می‌شود. این در حالی است که شهرداری تهران نیز نتوانست در این مدت به دلیل تغییرات مدیریتی و همچنین تلاطم‌های ایجاد شده به تعهدات خود در راستای همکاری برای رونق گرفتن این خانه عمل کند.

عدم بهره برداری مناسب از خانه های تاریخی با تغییر کاربری فرهنگی یکی از معضلاتی است که در این حوزه وجود دارد. هر چند بهره برداری نامناسب و عدم نظارت بر این بخش از سوی شهرداری تهران گریبان بسیاری از فضاهای فرهنگی شهر تهران را گرفته است اما به نظر می رسد که یکی از وظایف معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نظارت و تعریفی جدید از این اماکن است تا شهروندان ترغیب به استفاده از امکانات فرهنگی، هنری این مجموعه ها برای پر کردن اوقات فراغت خود شوند.

| منبع خبر : تیتر شهر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.