برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 1599
  پرینتخانه » شهر تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 276 بازدید | ارسال توسط :

روایتی از تهران و آتش که سوزاند

وقتی انسان دو سنگ را برهم سایید و آتش را کشف کرد، نخستین آتش‌سوزی دنیا اتفاق افتاد. شاید باید همان‌زمان را حتی نخستین مبارزه با آتش‌سوزی دانست

وقتی انسان دو سنگ را برهم سایید و آتش را کشف کرد، نخستین آتش‌سوزی دنیا اتفاق افتاد. شاید باید همان‌زمان را حتی نخستین مبارزه با آتش‌سوزی دانست؛ اقدامی که چیزی کمتر از تاریخ کشف آتش توسط انسان ندارد، بدون‌نیاز به ارائۀ هیچ نوع مدرک و اسناد تاریخی.

روایتی از تهران و آتشی که سوزاند

به گزارش ایسنا، مردم روم باستان هم برای محافظت از جان و مال مردم، حراست از جنگل‌ها و مراتع و همچنین حفظ بناهای عمومی که حکم سرمایه‌های ملی را داشت، تجهیزات ویژه‌ای تهیه کرد و افرادی را برای مقابله با حریق‌های احتمالی در نظر گرفت یا در مصر وقتی از قرن دوم میلادی به بعد، مبارزه با آتش‌سوزی جدی‌تر گرفته شد و حتی فردی به نام «هرون» از اهالی اسکندران، دستگاه ویژه‌ای برای خاموش کردن آتش ساخت که تا مدتی نسبتاً طولانی استفاده از آن فقط در انحصار مصریان بود، اما بعدها تکنولوژی ساخت و تکنیک استفاده از آن، توسط سیاحان و مسافران به ممالک دیگر نیز راه پیدا کرد و مورد استقبال و تقلید قرار گرفت.

یا وقتی چین قدیم، پایگاه‌هایی به فاصلۀ ۵۰۰ متر از یکدیگر ساخت و سربازانی را مجهز به وسایل اطفاء حریق در آنها مستقر کرد، همۀ این‌ها را می‌توان نمونه‌هایی از مبارزه با آتش‌سوزی دانست، مبارزه‌ای که هر سال سخت‌تر از سال قبل می‌شود و مبارزانش را امروز «آتش‌نشان» می‌نامند، آن‌ها که رشادت‌ها و تعداد شهدای‌شان هر سال بیشتر از سال قبل می‌شود و مردم امروز ایران، با رشادت‌های آن‌ها در ۳۰ دی دو سال قبل با این نام بیش از پیش آشنا شدند.

اما نخستین آتش‌نشانی‌ها یا همان مبارزه با آتش‌سوزی چطور ایجاد شدند؟ بعد از نخستین ایستگاه آتش نشانی که در ۱۲۲۱ شمسی مأموران روسیۀ تزاری برای تأمین امنیت و حفظ منافعی که در تبریز داشتند، امکاناتی را مانند چند پمپ دستی دو‌طرفه، از جنس برنز و مس برای پمپاژ آب و فقط برای اطفای حریق تامین کردند و حتی به روایتی آن را ادارۀ «اطفائیه» نامیدند، یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های اداره اطفائیه تبریز را احداث «برج یانقین» در کنار ساختمان اطفائیه می‌دانند که حتی امروز ایستگاه شماره یک و ساختمان مرکزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تبریز نیز در مجاورت آن قرار داد.

«یانقین» به معنای آتش و آتش‌سوزی است و برج احداث شده با ۲۳ متر ارتفاع، یکی از ابنیۀ معروف دورۀ قاجار است که در واقع «قاسم‌خان والی»، برج را به‌عنوان دیده‌بان احداث کرد و دستور داد در تمام ساعات شبانه‌روز، عده‌ای در اتاقک دیده‌بانی بالای آن به نگهبانی مشغول باشند و در صورت مشاهده دود و آتش یا غبار غلیظ در هر نقطه‌ای از شهر، محل را شناسایی کرده و با به‌صدا‌درآوردن زنگ برنزی بزرگی که در بالای برج تعبیه شده بود، مأمورانی را که به حالت آماده باش در پایین برج مستقر بودند، مطلع کنند.

هر چند در طول سال‌های گذشته توسعۀ شهر و رویکرد شهرنشینان تبریزی به بلند‌مرتبه‌سازی و بی‌توجهی میراث فرهنگی باعث احداث بناهای متعددی در حریم برج و گوشه‌وکنار آن شد و به مرور برج یانقین اهمیت خود را از دست داد، اما دست‌کم این برج در ۱۳۷۷ به عنوان قدیمی‌ترین بنای مربوط به تشکیلات آتش‌نشانی کشور، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در چند سال بعد نیز دو ایستگاه آتش‌نشانی در جنوب کشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهرها تأسیس شد، تا نوبت به تهران رسید.

نصرالله حدادی، یکی از پژوهشگران تهران قدیم در گفت‌وگو با ایسنا، به آتش سوزی‌ها، آسیب‌ها و خسارت‌هایی که در طول دست کم ۹۷ سال گذشته به واسطۀ آتش‌سوزی‌ها به بخش‌های قدیمی تهران وارد شده، اشاره می‌کند.

او می‌گوید: «نخستین ایستگاه آتش‌نشانی در تهران در فاصلۀ سال‌های ۱۳۰۴ تا ۱۳۰۶ در مکانی اجاره‌ای در گاراژ حسینی در خیابان ری و امیرکبیر شرقی ایجاد می‌شود؛ هر چند آن گاراژ امروز کاربری گذشته خود را ندارد، اما خوشبختانه هنوز آن فضا سالم است».

وی با بیان این که تا انتهای دورۀ پهلوی اول فقط ۱۸ ایستگاه آتش‌نشانی در تهران فعالیت می‌کرد، اما امروز ۱۳۰ ایستگاه در پایتخت فعال است، می‌گوید: «آتش‌نشانی جزو مواردی است که «کنت مونت دوفو» رئیس پلیس ایتالیایی – اتریشی آن دوره، یک اساسنامۀ  ۵۰ ماده‌ای برای پلیس تهرانِ آن زمان می‌نویسد، هر چند چیزی در مورد چگونگی خاموش‌کردن نمی‌نویسد اما جالب است ک تأکید داشته پلیس تهران چه وظایفی در این زمینه دارد و باید در این موارد دخالت کند».

او با اشاره به ایجاد اداره اطفائیه بعد از ۱۳۰۹ توسط رضاشاه و با حضور نظامی‌ها در تهران ادامه می‌دهد: «در مسأله اطفای حریق سفارت روسیه در تهران و حتی آتش‌سوزی انبار بانک ملی در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، عوامل نظامی زیادی دخالت داشتند، چون معتقد بودند شالودۀ انجام چنین کارهایی باید روی نظم باشد».

قاجارها کمتر از پهلوی با آتش سوزی مهیب روبه‌رو شدند

وی با بیان این‌که تا پایان دورۀ قاجار در تهران آتش‌سوزی مهیبی رخ نمی‌دهد، اظهار می‌کند: «چند آتش‌سوزی در مکان‌هایی مانند ساختمان مجلس، سفارت روسیه در سال ۱۳۱۰ که سفارت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی یا پارک اتابک امروزی بود که گویا ساختمان اصلی اتابک در آن آتش‌سوزی ازبین می‌رود، آتش‌سوزی قصر یاقوت در سرخه‌حصار در دورۀ ناصرالدین شاه که کاملاً ازبین می‌رود، در کارنامۀ آتش‌های حجیم دورۀ قاجار ثبت می‌شود».

او با اشاره به وجود سقف شیروانی در بناهای دورۀ قاجار، بیان می‌کند: «بناهای دارای این خصوصیت کاملاً از بین می‌رفتند، چون سقف شیروانی باعث مهار آب می‌شد و با رسیدن آتش به این سقف‌ها و استفاده از مصالحی مانند چوب در شیروانی‌ها، به دلیل سریع‌الاشتعال بودن، آن‌ها به‌سرعت در آتش می‌سوختند و خاکستر می‌شدند».

حدادی با اشاره به نبود ساختمان‌های بلند‌مرتبه در شهرها در آن زمان که خاموش‌کردن آتش را بسیار کم مشکل‌تر ازامروز می‌کرده است، می‌گوید:  «چه در دورۀ پهلوی اول و چه در دورۀ قاجار در بناهایی مانند مدرسۀ سپهسالار سه عنصر سنگ، کاشی و آجر به عنوان مصالح غیر قابل اشتعال استفاده می‌شدند، تا پهلوی اول نیز اصول معماری کاملاً درست است و سنگ و آجر و کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هر چند در نمای ساختمان‌ها در دورۀ قاجار سنگ به کار نمی‌رود، اما کاخ‌هایی مانند «مرمر» و «سبز» به واسطۀ داشتن این نوع نماها، غیر‌قابل‌اشتعال بودند».

او ساختمان‌هایی از دورۀ پهلوی اول مانند میدان مشق و ساختمان‌های متعدد دیگر آن را جزو بناهایی دانست که هیچ‌کدام دچار آتش‌سوزی نشده‌اند.

وقتی مشکلات در تهران آغاز می‌شود

این تهران‌پژوه، آغاز بروز مشکلات در زمان وقوع آتش‌سوزی‌ها را از بعد از شهریور ۱۳۲۰ می‌داند و بیان می‌کند: «اکثر ساختمان‌های ما تا آن زمان با چوب ساخته شده بودند که اگر آتش می گرفتند سریع سوخته و خاکستر می‌شدند، اما دو مسأله در دورۀ پهلوی دوم رخ داد که بعد از هجوم متفقین به ایران و گرایش به نحوۀ معماری غربی و الگوبرداری که از دورۀ ناصرالدین‌شاه شروع شده بود، اصول و پایه، همچنان معماری ایرانی بود، به خصوص در دورۀ پهلوی دوم که بسیار به معماری اصیل ایرانی وفادار بود».

وی با بیان این‌که برخلاف پدر، پسر بسیار خیانت کرد و رویکردها برای ساختمان‌سازی متفاوت شد، ادامه می‌دهد: «رویکرد ما برای ساختمان‌سازی‌های بلندمرتبه و به‌کارگیری مصالح مقاومی است که این بلند‌مرتبه‌سازی را بتواند شکل دهد. بنابراین به مرور این مطلب آغاز می‌شود و با ساختمان‌هایی که از فلز، شیشه و سیمان ساخته شده‌اند، مواجه می‌شویم، ساختمان‌هایی که با رسیدن به حرارت ۸۰۰ درجه و تولید حرارت بسیار بالا، باعث آسیب‌رسیدن به ساختمان‌ها می‌شوند».

او استفاده از مصالح امروزی برای بلندمرتبه‌سازی‌ها و مصالحی که در حرارت بالا به‌شدت غیر‌قابل‌کنترل می‌شوند و مشکلات را دوصدچندان می‌کنند را نمونۀ بارز این مشکلات می‌داند  و ادامه می‌دهد: «عمده آتش‌سوزی‌ها در تاریخ معاصر ایران در محدودۀ بازار تهران رخ می‌دهد، استفاده از مواردی مانند چوب و پیزور که قابل‌اشتعال و قابل‌کنترل بودند از یک‌طرف و آتش‌سوزی‌هایی ک به خصوص بعد از انقلاب در بازار تهران به صورت عمدی و با هدف تغییر کاربری رخ می‌دهد از سوی دیگر آسیب‌های زیادی به این فضای تاریخی وارد می‌کند».

حدادی با اشاره به وقوع آتش‌سوزی مهیبی که ۱۶ سال بعد از شکل‌گیری اداره اطفای حریق در۱۳۲۰ در ساختمان مجلس یا سفارت روسیه، رخ داد، می‌گوید: «از شهریور ۱۳۲۰ به بعد، احداث ساختمان‌های بلند‌مرتبه را می‌توان یکی از خیانت‌ها به تهران و در خیابان‌ها دانست، مانند ساختمان آلومینیوم در خیابان جمهوری که شاید در گذشته ظرفیت و پذیرش بیشتری داشت، اما در دراز مدت تغییر کاربری داد».

پلاسکو قرار بود ۲۰۰ سال عمر کند

او ساختمان پلاسکو را نمونۀ دیگری از این اتفاق می‌داند که قرار بوده ۲۰۰ سال دوام داشته باشد، اما به مرور با تبدیل آن از کاربری اداری به تجاری و به دلیل دارابودن مصالحی که در آتش قابلیت اشتعال داشتند دو سال گذشته به عنوان فاجعه‌آمیزترین اتفاقات محسوب شد.

این تهران‌شناس آتش‌سوزی در سینماها، را نیز نمونۀ دیگری از اتفاقات رخ داده در سال‌های دور تهران می‌داند و می‌گوید: «سینما مایاک در خیابان جمهوری نرسیده به لاله‌زار، وقتی در آتش می‌سوزد تعدادی از مردم را نیز با خود می‌سوزاند. در گزارش‌های «کنت مونت دوفو» رئیس پلیس وقت تهران در دورۀ پهلوی اول، او به خرید و فروش مواد محترقه در روزهای چهارشنبه‌سوری بین مردم در این مکان اشاره می‌کند که هر چند سعی دارد گزارشی خنثی منتشر کند، اما باز هم نشان می دهد مواد منفجره باعث تلفات زیادی در آن منطقه بین مردم شده است».

او یکی از آتش‌سوزی‌های مهیب تهران را مربوط به آتش‌سوزی انبار باروت تهران در ۱۳۱۳ و بعد از آن آتش‌سوزی کارخانه کبریت‌سازی خیابان قزوین در سال ۱۳۲۷ می‌داند.

وی همچنین با اشاره به وقوع آتش‌سوزی‌هایی در بازار تهران در دورۀ پهلوی دوم و در سال ۱۳۵۴ که در یک آتش‌سوزی پنج آتش‌نشان به شهادت می‌رسند، ادامه می‌دهد: «انبارهای مختلفی که در بیرون شهر تهران مانند شوش وجود داشتند نیز در این آمار سهیم‌اند. مهم‌ترین آتش‌سوزی تهران در انبار فرش بانک ملی رخ می‌دهد. در سال ۱۳۴۱ که با وقوع آتش، فرش‌های نفیس می‌سوزند و آتش‌نشانان مجبور می‌شوند برای خاموش کردن آن همۀ منافذ مربوط به انبار را ببندند و ۱۰۰ هزار متر آب وارد انبار کنند تا آتش خاموش شود».

حدادی ادامه می‌دهد: «به‌مرور هرچه در دورۀ پهلوی به سمت جلو می‌رویم ساختمان‌ها بلندتر می‌شوند و کنترل آتش‌سوزی‌ها سخت‌تر، چون ساختمان‌ها پیچیدگی‌های بیشتری پیدا می‌کنند».

او چهار آتش‌سوزی ساختمان مجلس در طول ۱۰۰ سال گذشته را که نخستین آن در دورۀ ناصرالدین شاه و مهیب‌ترین آن آذرماه ۱۳۷۳ رخ داده، نمونۀ این اتفاقات می‌داند و به آتش‌سوزی کاخ گلستان در سال‌های قبل نیز اشاره‌ای دارد.

این تهران‌شناس با اشاره به داشتن تجهیزات خوبی که امروز ایستگاه‌های آتش‌نشانی دارند و سرعت عمل آن‌ها را همیشه به چشم دیده‌ایم، بیان می‌کند: «بعد از فاجعۀ پلاسکو پیشنهاد دادیم روز آتش‌نشان را به سی‌ام دی‌ماه، روز رخداد این اتفاق تلخ تغییر دهند، اما مورد استقبال قرار نگرفت».

منبع: ایسنا

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.