برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 2785
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۸:۵۱ | 456 بازدید | ارسال توسط :
24 خرداماه امسال بود که به یکباره محمد پورزرندی مدیرعامل سابق بانک شهر استعفای خود را به شهردار اسبق تهران داد.

پشت پرده تداوم حضور غیر قانونی سرپرست بانک شهر چیست؟

24 خرداد ماه امسال بود که به یکباره محمد پورزرندی مدیرعامل سابق بانک شهر استعفای خود را به محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران داد.

سال ۸۷ بود که موسسه مالی و اعتباری شهری با مجوز بانک مرکزی و با سهام‌داری شهرداری‌های تهران و سایر کلانشهرهای کشور، با سرمایه ای معادل یک هزار و پانصد میلیارد ریال تاسیس و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد .


در واقع تصمیم بر این بود تا با راه اندازی این موسسه مالی که قرار بودن در آینده به بانک تبدیل شود، شهرداری ها در بعد اقتصادی نیز هویت مستقلی پیدا کنند. هدف از راه اندازی این موسسه آنطور که در اساسنامه آمده است: تأمین نیاز شهرداری ها به اعتبارات کلان، تأمین نقدینگی و سرمایه و پوشش هزینه‎ها و مخارج شهر در راستای تحقق توسعه شهری و تجربه خودکفایی انگیزه‌ای اصلی برای برداشتن این گام بزرگ بود.

با افزایش فعالیت اقتصادی موسسه مالی و اعتباری شهر، در نهایت با توافقی که بین شهرداری تهران و سایر کلانشهرها انجام شد، سرمایه این موسسه توسط سهام داران تا سقف دو هزار میلیارد ریال افزایش یافت تا موسسه مالی و اعتباری شهر در سال ۸۸ به بانک شهر تبدیل شود.

روند افزایش سرمایه این بانک نشان می دهد که در بین سال های ۸۹تا ۹۲ سرمایه آن به چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافت، در سال ۹۳ به عدد هفت هزار و نهصد میلیارد ریال و در ۹۴ نیز این میزان سرمایه به رقم پانزده هزار و پانصدو هفتاد و سه میلیارد ریال رسید.

در حال حاضر سهام داران اصلی بانک شهر را شهرداری تهران، شهرداری شیراز، شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی کارکنان شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران، شهرداری قزوین، شهرداری مشهد، شهرداری قم، شهرداری کرج، شهرداری اهواز و شهرداری تبریز تشکیل می دهد.

زمانی که مدیر عامل سابق بانک شهر تصمیم گرفت تا استعفا بدهد، مدتی این بانک بدون سرپرست اداره می شد تا اینکه در تاریخ ۲۴ خردادماه سال جاری احمد درخشنده به عنوان سرپرست موقت این مجموعه انتخاب شد تا شورای شهر بتواند فرد مناسبی را برای مدیرعاملی این بانک به بانک مرکزی معرفی کند.

بررسی ها نشان می دهد که ۲۴ شهریور ماه نخستین دوره ۳ ماهه سرپرستی احمد درخشنده به پایان رسیده است و به فرض اینکه سرپرستی وی ۳ ماه دیگر تمدید شده باشد ۲۴ آذر ماه نیز مدت سه ماه دوم از سرپرستی وی به پایان رسیده است.

بر اساس این برآورد می توان اینگونه نتیجه گرفت که احمد درخشنده که وی نیز جزو مدیران بازنشسته بانکی و شهری محسوب می شود از اواخر آذرماه تا کنون غیر قانونی اداره بانک شهر را برعهده دارد.

در بررسی سوابق کاری احمد درخشنده آمده است که وی در سال ۱۳۸۷ مدیرعامل بانک سپه بود و در سال ۱۳۹۲ نیز مدیرعامل بانک سرمایه شد اما چند ماه بعد به بانک شهر پیوست. این در حالی است که در زمانی که وی مدیرعامل بانک سپه بود به عنوان یک مدیر دو شغله در سال ۸۹ مدتی مدیرعامل بانک شهر بود و در زمان پورزرندی نیز وی معاون اعتبارات بانک شهر شد.

در طول ۷ ماهی که احمد درخشنده به عنوان نسرپرست بانک شهر فعالیت می کند، رویکرد مدیریتی وی در بدنه این بانک با انتقادهایی روبه رو بوده است. یکی از این انتقادات به کارگیری ۳۵ مدیر بازنشسته در مجموعه بانک شهر آن هم بعد از اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان در شهرداری تهران و دولت بود.

انتقاد دیگری که در رابطه با عملکرد مدیریتی وی وجود دارد، عدم انتخاب معاون مالی و اقتصادی بانک شهر است. همچنین بررسی ها نشان می دهد که همچنان پست معاونت شعب بدون مدیر نیز خالی نگه داشته شده و حتی پست معاونت پشتیبانی این بانک نیز همچنان بدون مدیر است.

این در حالی است که تمامی پست های که در بخش اجرائیات بانک شهر، شعب و صاحبان سهام و حساب های شهروندان تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

اینکه چرا تا کنون شورای شهر ضرورتی بر تعیین تکلیف مدیریت بانک شهر نکرده است به رغم تاثیر زیادی که این مجموعه بر شهرداری تهران و تامین منابع مالی بخشی از پروژه های شهرداری تهران دارد، خود جای سوال است. به نظر می رسد که شهردار تهران و شورای پنجم باید با توجه به اتمام مدت قانونی احمد درخشنده به عنوان سرپرست بانک شهر تصمیم نهایی خود را فارغ از سهم خواهی های حزبی در خصوص انتخاب مدیرعامل بانک شهر اعلام کنند.

| منبع خبر : تیتر شهر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.