برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Wednesday, 30 September , 2020
امروز : چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹ - 13 صفر 1442
شناسه خبر : 1366
  پرینتخانه » برنامه ریزی و مدیریت شهر, شهر, مبانی شهر, منظر شهری تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۸ | 634 بازدید | ارسال توسط :

چالش‌های رودرروی شهرسازی در ایران در آستانۀ قرن ۲۱ (قسمت اول)

امروزه می‌توان تفاوت‌های بسیار زیادی را بین شهرها، در جوامع توسعه‌یافته، در‌حال توسعه و عقب‌مانده مشاهده کرد. این اختلافی است که در حال حاضر بین شهرسازی در ایران، در مقایسه با گذشته شکوهمند و افتخارآفرین خودش و همین‌طور تمدن و شهرنشینی در جهان توسعه‌یافته معاصر به‌چشم می‌خورد. این سلسله‌مطالب، درپی پرداختن به این موضوع و […]

امروزه می‌توان تفاوت‌های بسیار زیادی را بین شهرها، در جوامع توسعه‌یافته، در‌حال توسعه و عقب‌مانده مشاهده کرد. این اختلافی است که در حال حاضر بین شهرسازی در ایران، در مقایسه با گذشته شکوهمند و افتخارآفرین خودش و همین‌طور تمدن و شهرنشینی در جهان توسعه‌یافته معاصر به‌چشم می‌خورد. این سلسله‌مطالب، درپی پرداختن به این موضوع و بررسی برخی از جوانب مختلف و کلیدی آن، چالش‌ها و موانع رودررو و راهبردهای احتمالی برای برون‌رفت از شرایط موجود است.

اولین چالش: معنا
متأسفانه در ایران، از دوران باستان تا دوران معاصر، پژوهش‌های کافی و لازم در حوزه شهر و شهرنشینی انجام نشده است و کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی بسیاری لازم است تا بتوان در این موارد با اطمینان صحبت کرد. در حال حاضر، آنچه مسلم و غیرقابل انکار است، وجوب شفاف شدن مفهوم «شهر» است.اهمیت این امر بدان سبب است که مشخص شدن مفهوم فلسفی شهر، بر بسیاری دیگر از ابهامات و نابسامانی‌ها خط بطلان خواهد کشید.زیرا زمانی که مشخص شود منظور ما از «شهر» چیست، و در واقع، چیستی آن روشن گردد، آنگاه مشخص خواهد شد که مدیریت شهری، شهرسازی، نظام اجرایی در عرصه شهرسازی، نظام شهروندی و… چه می توانند باشند.

مفهوم بنیادین و نظری شهر، ماهیت، چارچوب ها، قلمروها، ارزش‌ها و… را در شهر مشخص خواهد کرد.به عنوان مثال، اگر مشخص شود که شهر، همچون دوران باستان، ابزاری برای اعمال حاکمیت است، ساختار فضایی، نظام مدیریتی و نظام شهرنشینی خاصی باید استقرار پیدا کند تا این مفهوم به طور کامل به منصه ظهور برسد. از سوی دیگر اگر مفهوم شهر را جایگاه تعامل معقول حقوق و وظایف بخش عمومی و خصوصی تلقی کنیم و یا شهر را جایگاه توسعه و کمال یافتن انسان بدانیم،ساختارها و نظام‌های خاصی لازم خواهد آمد و جهت گیری‌های بخش‌های مختلف را روشن خواهند نمود. تعاریفی از این دست برای شهر، در صورت پذیرش گروه‌های ذی‌نفع، ذی‌نفوذ، ذی‌صلاح، ذی‌ربط و ذی‌مدخل، در عمل، ساختارها، سازو‌کارها و الزامات خاص خود را می‌طلبند.

آنچه مسلم است مفهوم شهر در ایران، در دوران معاصر هرگز روشن نبوده است.  آنچه قبل از انقلاب بیشتر به چشم می‌خورد، تفسیری مستبدانه و فرمایشی از مدرنیزم در شهرسازی، شهرداری و شهرنشینی بود و نظر این بود که این مفاهیم، به عنوان مفاهیم جهان‌شمول و غیر‌قابل‌اجتناب، می‌باید وارد شده و به هر ترتیبی استقرار یابند. خطای آشکار در این شیوه، تفکر آن بود که فکر می‌کردند می‌توان به صورت انتخابی، برخی از جوانب مدرنیزم را در شهرسازی وارد کرد و از بقیه چشم پوشید. مثلاً نخواستند بپذیرند که برنامه‌ها و طرح‌های شهرسازی مدرن، برای تحقق، نیاز به نظام سیاسی_مدیریتی مدرن، دانش مدرن شهرسازی و شهرداری، قوانین و مقررات جدید و نظام مدرن ارتباط بین شهرنشینان و مدیران شهری دارند. تهیۀ طرح جامع تهران، در سال ۱۳۴۷ را می‌توان نتیجۀ این رویکرد دانست.

این شرایط، پس از انقلاب، دچار پیچیدگی مضاعف شد. زیرا در حالی‌که هیجان انقلابی و ارادۀ نظام جدید بر مقابله با غرب و غرب‌گرایی استوار بود، به‌واسطۀ عدم توجه به ماهیت و نقش شهر در تقویت یا تضعیف نظام سیاسی؛ شهرسازی به روش غربی (شبه‌غربی) همچنان تداوم یافت. در حالی که شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تغییر کرده بود و انتظارات کاملاً تازه و بی‌سابقه‌ای مطرح گردیدند. با کمال تأسف، در آن مقطع حساس تاریخی، کسی به این نکتۀ کلیدی توجه ننمود که عدم ارائۀ یک تعریف جامع و مانع از مفهوم جدید شهر و نیز عدم توجه به این موضوع زیربنایی که فرهنگ و تمدن در طول یکدیگر قرار دارند و نه در عرض هم، بعدها مشکلات پیچیده‌ای را پیش‌روی جامعه قرار داد.

شروع جنگ با دولت متجاوز عراق باعث شد اصولاً توجه به این مهم، یعنی شهر و مفهوم جدید آن، به فراموشی سپرده شود و فضای کالبدی شهرها در تضاد با فضای ذهنی-فرهنگی حاکم بر جامعه، توسعه یافتند. عدم انطباق شرایط سیاسی، اجتماعی و مدیریتی موجود با نظام شهرسازی غربی، و به‌ویژه استیلای کامل نگاه مدیریتی بخشی‌نگر، تنها در جهت تخریب بیشتر شهرها پیش رفت.

با شروع ساخت شهرهای به اصطلاح جدید، جامعۀ ما وارد پایه و سطح دیگری از معضلات شهر و شهرنشینی خود شد. شهرهای قدیمی به ارث رسیده از گذشتۀ دور و نزدیک، و روستاهای کهنی که شبانه به شهر تبدیل می‌شدند. برخی مفاهیم استوار و ریشه‌دار را با خود داشتند؛ ولی شهرهای جدید، از این موهبت نیز برخوردار نبودند. این شرایط تا آنجا پیش رفته‌اند که امروزه می‌توان ادعا کرد که عادت کردیم به نان و واژه بسنده کنیم. به نام شهر عادت کرده‌ایم و از آنچه شهر باید باشد درگذشته‌ایم. شهر جایگاه انسان متمدنی بود که خواهان آگاهی، آزادی و رستگاری هم بود. شهر مکان و تجلی‌گاه حضور شعور ماست. شهر مکان گشایش فکر است و شعف خاطر. شاید بتوان گفت «شهر» چیزی نیست جز «فضا»ی زیست انسان، و فضا چیزی نیست جز «حضور»، حضور انسان به شکل کامل، آزادانه و آگاهانه، زیرا شهر مایه و پایۀ «شدن» انسان اجتماعی است. ولی اینک چنین پدیده‌ای را کجا می‌توان یافت.

در پایان این مبحث باید به این نکتۀ بسیار مهم نیز توجه نمود که اختلال در قلمروی معنایی، به عدم تمایل به همکاری عمومی در بازتولید فرهنگ خودی می‌انجامد. امری که بعید نیست باعث تقویت احساس ضعف و زبونی و حقارت در مقابل فرهنگ‌های دیگر شده و موجب از دست رفتن هویت و عزت نفس فردی و اجتماعی گردیده و باب تقلید کورکورانه را، حتی بیش از پیش، باز کند.

 

دکتر ناصر براتی/ استادیار گروه شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)
مجلۀ باغ نظر/ شمارۀ ۶/ پائیز و زمستان ۸۵

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.