برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
شناسه خبر : 143
  پرینتخانه » مبانی نظری منظر تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۴ | 787 بازدید | ارسال توسط :

کمپینگ ضرورت امروز اقامت در سفر

ساخت اقامتگاه‌های ارزان (کمپینگ‌) از سوی نهادهایی مانند شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و یا بخش خصوصی، بخشی از مشکل کمبود ظرفیت اقامتی کشور و معضل چادرخوابی در سفر بدون بهرمندی از هرگونه امکانات اولیه بهداشتی را حل می‌کند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور برای جمعیت اسکان داده شده تعطیلات نوروزی از ۲۷ اسفند ماه تا سیزدهم فرودین، ۱۲۰ میلیون و ۴۸۰ هزار نفر سفر و ۴۰ میلیون و ۳۶۷ هزار نفر شب ‌اقامت، آمار داده است که بر طبق آن در هفت روز نخست، ۴/۱۸درصد در هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و هتل‌آپارتمان‌ها، ۱۲/۵ درصد در کمپینگ‌ها، ۵/۲۰درصد در مدارس، ۳۳درصد در چادرها و ۶/۱۵ درصد در زائرسراها، حسینیه‌ها و خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند. حال با وجود تنها حدود ۲۵۰ هزار تخت و هفت هزار خانه استیجاری دارای مجوز، باور این آمار اندکی مشکل است، ‌مگر آنکه به این نتیجه برسیم، نوروز امسال هم بسیاری از مردم، اقامت در خانه‌های اقوام و دوستان در شهرهای دیگر و یا استفاده از چادرهای سفری را ترجیح دادند.
البته «سید رضا موسوی» ـ معاون گردشگری کشور و رئیس ستاد دائمی تسهیلات سفر ـ‌ پس از ارائه این آمارها، گفت : “شاید این پرسش مطرح شود که چرا جمعیت اقامت‌کننده در هتل‌ها کمتر است، اما باید توجه کرد که در کل کشور ۲۵۰هزار تخت وجود دارد و وقتی از ۴۰میلیون نفرشب اقامت صحبت می‌شود، قطعاً این ظرفیت جواب‌گو نیست. بنابراین باید ظرفیت اضافی ایجاد کرد”. اگرچه، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری معتقدند بسیاری از این جمعیت اعلام شده در منزل اقوام و دوستان و خانه‌های اجاره‌ای که ثبت نشده‌اند، اقامت داشته‌اند.
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری زمانی تمایل داشت، چادرخوابی مسافران را با سامان‌دهی مجتمع‌های اقامتی بین‌راهی کمتر کند؛ اما در سه سال اخیر، آمارهایی که این سازمان از تعداد مسافران نوروزی می‌دهد، آن‌قدر زیاد است که دیگر چادرهای مسافرتی را هم جزء ظرفیت اقامتی به‌شمار می‌آورد و حتی گاهی از اینکه مسافران، همراه خود چادر دارند و کمبود ظرفیت اقامتی دامن‌گیر آنها نشده است، ابراز خوشحالی می‌کنند.
از آنجایی‌که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هدف اعلام آمارهایی عجیب از تعداد مسافران نوروزی را، پیش‌بینی و ایجاد امکانات در سفرهای تابستانی و نوروزی آینده بیان می‌کند، این مسئله مطرح می‌شود که چرا اقدام جدی برای ساخت اقامتگاه‌هایی متناسب با شرایط اقتصادی و جمعیتی خانوار ایرانی صورت نگرفته است؟
علی‌رغم فعالیت‌ این سازمان برای دعوت از سرمایه‌گذاران در ساخت اقامتگاه‌ها، در بیشتر نقاط مسافرپذیر کشور نه‌ تنها شاهد ساخت اقامتگاه‌های مناسب خانوار ایرانی نبوده‌ایم، بلکه بیشتر گرایش سرمایه‌گذاران به ساخت هتل‌های چهار یا پنج ستاره بوده، که بسیاری از این پروژه‌ها نیز یا نیمه رها شده‌اند و یا همچنان منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند و این درحالی است که خود هتل‌داران معتقدند؛ خانوار ایرانی به هتل‌های پنج‌ و یا چهار ستاره نیازی ندارد، بلکه برای ترویج فرهنگ اقامت در هتل در میان ایرانی‌ها باید هتل‌هایی با خدمات مناسب اما ارزان ایجاد شود.
در هرصورت نمی‌توان نیاز به هتل‌هایی با کیفیت مطلوب و ستاره‌های بالا را برای کشوری که می‌خواهد تا سال ۱۴۰۴شمسی، ۲۰ میلیون گردشگر خارجی جذب کند، انکار کرد، اما در شرایطی که اسکان جمعیت داخل کشور در مناسبت‌ها و تعطیلات خاص همچنان بلاتکلیف است، نمی‌توان برنامه‌ها را در بخش زیرساخت‌های اقامتی فقط به ایجاد هتل‌های پنج ستاره محدود کرد.
سازمان مذکور از سال گذشته برای ایجاد اقامتی ارزان، شبکه منازل استیجاری را ایجاد کرد که در زمان‌های خاص مانند نوروز و تابستان به مسافران اجاره داده می‌شود که اگرچه قیمت و خدمات این منازل استیجاری که تاکنون از میان ۱۹هزار واحد شناسایی شده، هفت هزار واحد مجوز دریافت کرده‌اند، نسبت به هتل‌ها و خانه‌هایی که آزاد اجاره داده می‌شوند، ارزان‌تر است؛ اما گاهی هزینه یک شب اقامت در فصل سفر با قیمت هتل‌ها برابری می‌کند و پرداخت آن از توان بسیاری از خانواده‌های ایرانی که بیشتر آنها در طبقه متوسط جامعه هستند، خارج است.
ساخت اقامتگاه‌های ارزان (کمپینگ‌) از سوی نهادهایی مانند شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و یا بخش خصوصی، بخشی از مشکل کمبود ظرفیت اقامتی کشور و معضل چادرخوابی در سفر بدون بهرمندی از هرگونه امکانات اولیه بهداشتی را حل می‌کند.
اگرچه در چند سال گذشته مناطقی که بیشتر مسافران عبوری دارند به ساخت کمپینگ فکر کرده‌ و اقدامات مختصری انجام داده‌اند، اما تعداد محدود و شرایط ضعیف این کمپینگ‌ها نتوانسته مشکل را حل کند.
علاوه ‌بر‌این امروزه نیاز بیشتر گردشگران بین‌المللی، کمپینگ است و بسیاری از کشورها به‌ ویژه آنها که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته‌اند و مسافران جاده‌ای بیشماری دارند به ساخت کمپینگ‌های مجهز اقامتی روی آورده‌اند و همواره برای گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند مطرح است که با وجود مسیرهای زمینی بکر و زیبا در ایران، چطور به ‌فکر ساخت اقامتگاه‌های بین‌راهی و کمپینگ‌های مجهز و مناسب نیستند؟!
با توجه به رواج کمپینگ در کشورهای توسعه‌یافته به عنوان الگوی مسافرت ارزان و طبیعت‌گرا و همچنین با عنایت به شرایط فرهنگی و اقتصادی اغلب خانوارهای ایرانی به نظر می‌رسد دستگاه‌های مسئول علی‌الخصوص سازمان میراث فرهنگی و وزارت کشور موظف باشند نسبت به ساخت الگوی پیشرفته و مناسب کمپینگ در چند نقطه ازکشور اقدام کنند تا شهرداری‌های همه مناطق کشور بتوانند با اقتباس از نمونه‌های ساخته شده به احداث کمپینگ در شهر خود اقدام کنند. هزینه کم ساخت، زمین ارزان و مدیریت آسان کمپینگ،‌ الگوی خوبی برای توسعه این شیوه اقامت در مسافرت‌های داخلی ایرانیان است.
کمپینگ ضرورت امروز اقامت در سفرنویسنده : سمیه حسنلو/کارشناس علوم ارتباطات
مأخذ : ص ۱۳ ماهنامه تخصصی منظر ، شماره ششم ، اردیبهشت ۱۳۸۹٫

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.