برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Thursday, 29 October , 2020
امروز : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ - 13 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 1447
  پرینتخانه » نگارگری, هنر, هنر معاصر تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 394 بازدید | ارسال توسط :

حراج‌های خیریه: هنر در جستجوی مشروعیت

در هر لحظۀ اجتماعی بحرانی یا حادی، فشار خبری رسانه‌های همگانی و افکار عمومی تحت‌تأثیر آن، هنرمندان را نیز به واکنش دربرابر وضعیت وامی‌دارد: هنرمند درمی‌یابد که باید سهم خود را در ساختمان اجتماع و دربرابر همنوعان خود ادا کند و چیزی را در اطراف خود بهبود ببخشد، در حد توان و امکانات.

«افسوس که هنر به‌مانند توپ جنگی نیروی کاربردی ندارد‌!» (داوید بورلیوک)

تلاش جمعی و هم‌سوی هنرمندان تجسمی برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزلۀ سال گذشتۀ کرمانشاه، به‌رغم ناگهانی و موقتی‌بودنش چیز تازه‌ای نبود، و درواقع به‌همان‌اندازه که نوعی عملیات اضطراری محسوب می‌شد، امتداد عادت مألوف نیز به شمار می‌آمد: تقریباً در همۀ رویدادهای رسانه‌ای‌شدۀ چند سال اخیر (به‌ویژه سال گذشته) هنرمندان پابه‌پای ورزشکاران، بازیگران، خوانندگان، و دیگر سلبریتی‌های ریز و درشت شبکه‌های اجتماعی، وظایف اجتماعی ازپیش تعیین‌شدۀ خود را به‌جای آورده‌اند. نتیجه آنکه جامعۀ هنری نیز توانست در حد بظاعت خود در نهضت همگانی کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ایفای نقش کند. در این میان دو نکته قابل‌تأمل است: یکی پیوند تنگاتنگ بین این فعالیت‌ها و اولویت‌های خبری رسانه‌ها، و دیگر اجرای این «فعالیت‌های خیّرانه» نه صرفاً از موضع شهروند، بلکه بیشتر از موضع هنرمند.

حدود دو سالی از رسانه‌ای‌شدن ماجرای گورخواب‌ها در زمستان سال گذشته می‌گذرد، ماجرایی که سیل کاریکاتورها و پسترها و طرح‌های اعتراضی را لابه‌لای تصویرها و فیلم‌هایی از واکنش‌های بازیگران و ورزشکاران به این ضایعۀ اجتماعی، راهیِ شبکه‌های اجتماعی کرد. اولویت‌های خبریِ بعدی، به‌سرعت این خبر را از صدر خارج کرد و پیرو آن هنرمندان نیز به فعالیت‌های عادی خود بازگشتند، درحالی‌که معضل زاغه‌نشینی همچنان به قوت خود باقی ماند. همین ماجرا دربارۀ اخبار دیگری همچون انتخابات، کودکان کار، فروریختن پلاسکو، کودک‌آزاری، و زلزله تکرار شد. در موارد پیشین هنرمندان به ساختن کاریکاتورها، پسترها، و طرح‌های اعتراضی دربارۀ معضلات رسانه‌ای‌شدۀ اجتماعی همت گماشتند. در ماجرای زلزله، این فاز نخست (تولید تصویر) به‌سرعت جای خود را به کمک عملی به قربانیان داد. بدین معنی که هنرمند در مقام تولیدگر، محصول کار خود را به حراج گذاشت و پول یا کالای عایده از آن را برای آسیب‌دیدگان فرستاد. به بیان دیگر، نیروی کار هنرمند به‌میانجی فروش یا معاوضۀ محصول کارش در خدمت کمک به حل مشکلی اجتماعی قرار گرفت. یا باز به بیان دیگر، هنرمند مسیر «متعارف» دلالی کارهایش را به‌سمت خیر عمومی تغییر داد.

حراج‌های خیریه: هنر در حستجوی مشروعیت

در هر لحظۀ اجتماعی بحرانی یا حادی، فشار خبری رسانه‌های همگانی و افکار عمومی تحت‌تأثیر آن، هنرمندان را نیز به واکنش دربرابر وضعیت وامی‌دارد: هنرمند درمی‌یابد که باید سهم خود را در ساختمان اجتماع و دربرابر همنوعان خود ادا کند و چیزی را در اطراف خود بهبود ببخشد، در حد توان و امکانات. اما هنگامی که از پزشک یا بنّا صحبت می‌کنیم، می‌توانیم جایگاه شغل در کمک به آسیب‌دیدگان را درک کنیم؛ بنابراین تأکید بر وحدت صنفی برای حل یک مشکل اجتماعی معنادار است. اما چرا هنرمند مانند هر شهروند دیگری صرفاً از موقعیت شهروندی به کمک قربانیان نمی‌شتابد و می‌کوشد برمبنای نوعی وحدت صنفی یا هویت شغلی عمل کند؟ ریشۀ این امر در نابسندگی این پیش‌فرض اشتباه است که «هنر نمی‌تواند و نباید رسالتی اجتماعی را بر دوش بکشد»، آموزه‌ای که امروز در مناسبات دنیای نوین هنر، با جایگزینی تامّ‌وتمام خریدار با مخاطب تقویت نیز شده است. اغلب هنرمندان پذیرفته‌اند که هنر اصولاً نمی‌تواند تأثیری در بهبود وضعیت بگذارد، مگر در لحظاتی خاص و در قالب اجماع‌های موقتی و سازماندهی «فعالیت‌های خیریه». بااین‌حال چنانکه می‌بینیم جدایی و بیگانگی از مخاطب که عملاً هرگونه معنا و تأثیری را از هنر سلب می‌کند، در لحظات بحرانی جای خود را به تلاشی انفجاری برای به‌کارانداختن هنر در جامعه می‌دهد. به بیان دیگر، در چنین موقعیت‌هایی، هنرمند به‌طور موقت به بی‌فایدگی کار خود آگاهی می‌یابد و در صدد جبران آن برمی‌آید، بی‌فایدگی‌ای که در مواقع دیگر به آن مباهات می‌کند یا در ضدیّت با ایدۀ «هنر اجتماعی» پشت آن پناه می‌گیرد. پس شرکت هنرمندان در فعالیت‌های خیریه و خدمت به اجتماع از مسیر فروش آثار هنری‌شان در وهلۀ نخست ناشی از تلاش برای پوشاندن نوعی نقص در موقعیت اجتماعی هنر است. اما آیا این فعالیت‌های خیریه می‌تواند ضعف بزرگ هنر در اثرگذاری اجتماعی را بپوشاند؟ گرچه این فعالیت‌ها از موضع هنر صورت می‌پذیرند، آیا حقیقتاً با امکانات بالقوۀ هنر برای تأثیرگذاری بر وضعیت رابطه‌ای دارند و از آن بهره می‌برند؟ پاسخ قطعاً منفی است. چند هفتۀ پیش در یکی از حراج‌های خیریه، تابلویی کوچک‌اندازه از خوانندۀ پاپ امریکایی، بریتنی اسپیرز، به قیمت ده هزار دلار به فروش رسید. احتمالاً این تصویر بسیار ابتدایی و از لحاظ هنری بسیار دون‌پایه توانسته به‌اندازۀ چندین و چند اثر از هنرمندان برجستۀ ما (که برای خلق هرکدام زمان و نیروی فراوانی هم صرف کرده‌اند) برای نیازمندان کمک مالی جمع کند. اگر تصویری که از لحاظ هنری بی‌ارزش قلمداد می‌شود می‌تواند در فعالیتی خیریه چنین بُردی داشته باشد، پس واقعاً جایگاه «هنر» واقعی در یاری‌رساندن به نیازمندان و حل معضلات اجتماعی کجاست؟ راستش را بخواهید جایی غیر از فعالیت‌های خیریۀ صرف ـ جایی ورای خیریه‌های موقتی.

اگر در برابر فجایع اجتماعی واقعاً مسئولیتی متوجه هنرمند باشد، این مسئولیت باید عملاً در درازمدت به برنامۀ عملی هنرمند در حیطه‌های تولید و توزیع تبدیل شود. به‌راحتی می‌توان دید که امروز حساسیت‌های اجتماعی هنرمندان مانند هر شهروند دیگری به‌شدت با افت‌وخیزهای شبکه‌های اجتماعی پیوند خورده و آنچه کنشگری هنری می‌نامیم در چارچوب اولویت‌های خبریِ این رسانه‌ها صرفاً به نوعی واکنش موقتی تقلیل یافته است. واکنش به وضعیت از طریق هنر نوعی مقاومت است، اما تنها و تنها اگر به زبان درونی و استراتژی محوریِ تولید و توزیع (نمایش) هنر تبدیل شود.

 

نویسنده: علی گلستانه

منبع متن: پرونده‌های راما

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.