برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Monday, 3 August , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹ - 14 ذو الحجة 1441
شناسه خبر : 1619
  پرینتخانه » اخبار, برنامه ریزی و مدیریت شهر تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 299 بازدید | ارسال توسط :

برنامۀ پنج‌سالۀ سوم پایتخت روی میز شورا

برنامۀ پنج‌‌سالۀ سوم تهران در قالب حدود ۱۰۰ حکم تدوین شده و فردا به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود. تمام احکام آن مشارکتی وبا حضور کارشناسان مختلف تهیه شده است.

تهران – ایرنا: برنامۀ پنج‌سالۀ سوم شهر تهران در حالی در قالب حدود ۱۰۰ حکم تدوین شده و فردا به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود که به گفتۀ مدیران شهرداری تهران تک‌‌تک احکام آن به صورت مشارکتی با حضور کارشناسان مختلف تهیه و نهایی شده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس مادۀ ۱۵ قانون نوسازی و عمران شهری مصوب ۱۳۴۷ شهرداری‌ها باید با راهنمایی وزارت کشور برنامۀ عملیات نوسازی، عمران و اصلاحات شهر را برای مدت پنج‌‌سال تنظیم و به تصویب انجمن شهر (شورای اسلامی شهر) برسانند .
بر همین اساس و با توجه به اتمام برنامۀ پنج سالۀ دوم کار تدوین برنامۀ سوم از تابستان گذشته آغاز شد.
براساس اعلام مدیران شهری، برای تدوین برنامۀ سوم ۱۷ کارگروه تخصصی با حضور ۳۰ تا ۴۰ نفر از استادان دانشگاه، نخبگان، خبرگان، کارشناسان و مدیران حوزۀ شهری تشکیل شد که نتیجۀ این فعالیت‌ها اکنون پس از یک‌سال در مرحلۀ آخر قرار دارد.

برنامۀ پنج سالۀ سوم پایتخت روی میز شورا
در همین‌زمینه «امیر آریا‌زند» قائم‌مقام معاونت برنامه‌ریزی، توسعۀ شهری و امور شورای شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا به تشریح فرآیند طی‌شده برای تدوین برنامۀ سوم پرداخت و تأکید کرد: «این برنامه، مشارکتی‌ترین برنامۀ تاریخ شهرداری است که با حضور جمع زیادی از نخبگان و فعالان حوزۀ شهری تدوین شده است».
وی دربارۀ فرآیند تدوین برنامه گفت: «اولین موضوع در تدوین برنامه شناسایی مسائل و ظرفیت‌های کلیدی شهر بود که این فرآیند در کارگروه‌های تخصصی انجام شد؛ تحلیل وضع موجود بسیار اهمیت داشت که توسط کارشناسان و خبرگان به‌خوبی انجام شد و از دل آن توانستیم عوامل اصلی را شناسایی و اولویت‌بندی کنیم».
آریازند افزود: «همچنین نقاط ممتاز هر منطقه نیز در این بخش شناسایی و به عنوان ظرفیت‌های کلیدی شهر مورد توجه قرار گرفت».
وی ادامه داد: «در ادامۀ مسیر، شناسایی و اولویت‌بندی عوامل، تعیین و سپس اولویت‌بندی راه‌حل‌ها در فاز دوم، سوم و چهارم تدوین برنامه پیگیری شد».
این مسئول با بیان اینکه آینده‌پژوهی و توجه به اسناد بالادستی نظیر طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران در تدوین برنامه مورد توجه جدی قرار داشت خاطرنشان کرد: «در این برنامه با نگاه جدی به چالش‌های شهری سعی شد احکام منسجمی تدوین شود».
قائم‌مقام معاونت برنامه‌ریزی، توسعۀ شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به آغاز تدوین عملی برنامه از نیمۀ اول اردیبهشت‌ماه امسال اضافه کرد: «در این بخش کمیته‌های تخصصی ۱۰ گانه تشکیل و در هر کمیته احکام متناسب با برنامه تدوین و ارائه شد».

وی با اشاره به اینکه تعداد احکام تدوین‌شده در هر کمیته بسیار بالا بود گفت: «یکی از نکات جالب توجه که به واسطۀ مشارکتی‌بودن فضای کمیته‌ها اتفاق افتاد، این بود که تعداد احکام خروجی از هر کمیته بسیار زیاد بود؛ برای نمونه کمیتۀ مالی به‌تنهایی حدود ۷۵ حکم تدوین کرده بود یا کمیتۀ مدیریت بحران حدود ۴۵ حکم را تدارک دیده بود که سرجمع این احکام در مجموع ۱۰ کمیته عدد بالایی را به خود اختصاص می‌داد».

آریازند اضافه کرد: «بر همین اساس از کمیته‌ها درخواست شد در تعداد احکام تدوین شده تجدید‌نظر کنند که بر همین اساس تعداد احکام کمیتۀ مالی به حدود ۳۰ حکم و تعداد احکام کمیتۀ مدیریت بحران هم به ۳۸ حکم تقلیل یافت».
وی ادامه داد: «تقلیل احکام به معنای حذف نبود بلکه بخشی از احکام ادغام، بخشی مربوط به پروژه‌های اجرایی بودند که در بخش پیوست‌های برنامه گنجانده شدند و بخشی از احکام هم تکالیف روزانه بخش‌های تخصصی به شمار می رفتند که جای آن‌ها در احکام برنامه نبود».
به گفتۀ رئیس شورای راهبری و تلفیق برنامۀ سوم شهر تهران، این برنامه در مقایسه با برنامۀ دوم که ۱۶۸ حکم داشت عملیاتی‌تر تدوین شده است».
وی با اشاره به اینکه برنامۀ تدوین‌شده به لحاظ انسجام عملکردی و ایجاد هماهنگی بین بخشی بسیار خوب تدوین شده خاطرنشان کرد: «در این برنامه تک‌تک احکام در کمیته‌ها، کمیته تلفیق و ستاد عالی با نظرات مختلف اعضا چکش‌کاری و نهایی شده و به این علت انسجام خوبی در برنامه وجود دارد».
آریازند به حضور کمیتۀ ذی‌نفعان در میان کمیته‌های تخصصی نیز اشاره و بیان کرد: «با هدف مشارکتی‌شدن اجرای برنامه، کمیتۀ ذی‌نفعان با حضور صاحبان اصناف، اقشار و اصحاب رسانه تشکیل شد تا مشارکت گسترده‌تری در تدوین برنامه صورت گیرد».

قائم‌مقام معاونت برنامه‌ریزی، توسعۀ شهری و امور شورای شهرداری تهران همچنین در خصوص پروژه‌های پیوست در برنامۀ تدوین‌شده این‌گونه توضیح داد: «بیش از ۱۰۰ پروژه در بخش پیوست‌های برنامه ذکر شده که البته اجرای آن‌ها منوط به تصویب جزئیات برنامه در شورای شهر و تعیین چگونگی نحوه تأمین مالی این پروژ‌ه‌ها است».
وی اظهار امیدواری کرد که با تصویب کامل این برنامه در شورای شهر یک گام عملی در توسعۀ شهری پایتخت برداشته شود.
به گزارش ایرنا، برنامۀ پنج‌سالۀ سوم شهر تهران فردا (سه‌شنبه، سوم مهر ۹۷) تقدیم شورای اسلامی شهر تهران می‌شود تا پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی شورا در بازۀ زمانی مشخص در صحن این نهاد نیز بررسی به تصویب برسد.
بر اساس مادۀ ۲۵ آیین‌نامۀ مالی شهرداری‌ها مصوب ۱۳۴۶ تنظیم برنامه و بودجه و تفریغ بودجه براساس برنامۀ پنج‌ساله خواهد بود و بودجۀ سال ۹۸شهرداری تهران نیز مطابق با برنامه سوم تدوین شده و به تصویب شورای شهر می‌رسد.

۰/۵ ( ۰ نظر )
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.