برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Tuesday, 26 January , 2021
امروز : سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ - 13 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 1763
  پرینتخانه » اخبار, باستان شناسی, گردشگری تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰ | 685 بازدید | ارسال توسط :

آن‌ها به شما نزدیکتر شده‌اند: آتش‌سوزی و حفاظت از میراث فرهنگی

از آتش‌سوزی تا بروز زلزله و حتی نشت لوله‌های آبی که در خفا می‌تواند بناهای تاریخی را به کوهی از خاکستر یا خاک تبدیل کنند، هر کدام به‌نوعی یک فاجعۀ ملی و تاریخی رقم بزنن

از آتش‌سوزی تا بروز زلزله و حتی نشت لوله‌های آبی که در خفا می‌تواند بناهای تاریخی را به کوهی از خاکستر یا خاک تبدیل کنند، هر کدام به‌نوعی یک فاجعۀ ملی و تاریخی رقم بزنند، مگر این که مدیریت‌مان در زمان بحران، آن‌قدر قوی باشد که بتوانیم اتفاقات هر لحظه را پیش‌بینی کنیم.

آن‌ها به شما نزدیکتر شده‌اند

به گزارش ایسنا، برای برشمردن آتش‌سوزی‌ها و اتفاقات مهیب رخ‌داده در بناهای تاریخی و موزه‌ها نیاز به تمرکز زیادی نداریم، آن‌قدر که این اتفاقات به ما نزدیک شده‌اند. آخرین آن‌ها در سطح بین‌المللی آتش‌سوزی و بروز فاجعۀ آتش‌سوزی موزۀ برزیل با ازبین‌رفتن حدود ۲۰میلیون قطعه و اثر تاریخی در آن موزه و در سطح ملی، آتش‌ گرفتن مسجد تاریخی ساری در استان مازندران بود تا امروز فقط بیشترین بخش باقی‌مانده‌اش را یک اسکلت ساختمانی بنامند.

اما از این دست اتفاقات در دست‌کم یک سدۀ گذشته در کشور کم رخ نداده‌اند، چه هشدارها و چه وقوع نصفه‌و‌نیمۀ اتفاقاتی که شانس یاری کرده تا بتوانیم از آن‌ها حفاظت کنیم، شاید به دلیل همین اتفاقات کم‌و‌بیش فاجعه‌آمیز و احتمال رسیدن‌شان به فاجعه‌های ملی بوده که برای برگزاری همایش‌های مدیریت بحران در موزه‌ها و بناهای تاریخی هم به راه چاره رسیده‌ایم.

اما یکی از مهمترین بحران‌ها، آتش‌سوزی است، اتفاقی که نه انسان می‌شناسد، نه اثر تاریخی و نه هویت یک کشور و یک ملت، اگر روشن شود تا آخرین قطعه را با خود خاکستر می‌کند، اما رسیدن به راهکارهای مشخص برای جلوگیری از هرگونه اتفاقات مشابه در این زمینه خود مسالۀ مهمی است که قطعاً سازمان‌های متولی باید به آن فکر کنند.

بازارهای تاریخی را به وسایل استاندارد آتش‌سوزی مجهز کرده‌ایم

اما حالا محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: « استفاده از ماشین‌ها و ابزارآلات کوچک مانند آتش‌نشانی در زمان بروز حوادث در بافت‌های تاریخی چون بازار تهران را تجربه کرده‌ایم».

وی با بیان این‌که در بازار تهران علاوه بر موتور در زمان بروز حادثه از ماشین‌های سایز کوچک استفاده می‌شود، اظهار می‌کند: «ماشین‌های آتش‌نشانی‌های سایزکوچک که در همۀ کوچه‌ها و بن‌بست‌های بازار تهران بتوانند رفت‌وآمد کنند، امروز در ایستگاه‌های آتش‌نشانی در بازارهای تاریخی تهران فعال هستند. در هر نقطه از بازار تهران وقتی یک اتفاق می‌افتد بلافاصله آن‌ها حاضرند».

او بازار تهران را از نظر وضعیت کابل‌های برق زیای که در سقف‌ها کشیده شده‌اند و انواع‌و‌اقسام شغل‌هایی که در آن فضا کار می‌کنند نمونه‌ای از فضاهای شلوغ بازار می‌داند و ادامه می‌دهد: «بازار تبریز نیز از این امر مستثنی نیست، در آن بازار تجربۀ منظم و سیستماتیک‌تر لوله‌های آتش‌نشانی به جاهای مختلف رسیده است».

وی با بیان این‌که بهترین ابزارها در این زمینه در بازار تهران استفاده می‌شود، ادامه می‌دهد: «وقتی پروندۀ کاخ گلستان را برای ثبت جهانی می‌نوشتیم، مجبور بودیم در این مورد زیاد فکر کنیم».

طالبیان همچنین با بیان این‌که وقتی برای پروندۀ ثبت جهانی تبریز کار می‌کردیم بخشی از پرونده مربوط به تهدیدات اثر بود، تأکید می‌کند: «آتش یکی از موارد مهم در تدوین پروندۀ جهانی بازار تبریز بود».

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تهیۀ یک برنامۀ ‌جامع برای مهار در بازارهای تاریخی با کمک مجموعۀ آتش‌نشانی و مدیریت شهری، ادامه می‌دهد: «از سوی دیگر یک طراحی ویژه برای بازار تبریز انجام و بخش زیادی از آن نیز اجرا شد».

کاخ گلستان و موزۀ ملی ایران بیمۀ آتش‌سوزی شدند

او با تأکید بر لزوم درنظر‌گرفتن بیمه برای بناهای تاریخی، اظهار می‌کند: «تا کنون کاخ گلستان و موزۀ ملی ایران بیمۀ آتش‌نشانی و تهدیدات مختلف شده‌اند. این بیمه به مرور برای دیگر بناهای تاریخی نیز انجام می‌شود».

وی با بیان این‌که برای انجامِ اقدامات کامل‌تر در این موارد درخواست بودجه کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: «با بهترین پیشنهادها نیز موافقت می‌کنیم تا این پروژه انجام شود. برای بیمۀ آثار تاریخی نخست باید تجهیزات در فضاهای تاریخی و موزه‌ای درست باشد. یکی از تجهیزات آتش‌نشانی است که  زیرساخت‌های آن درست انجام شود».

طالبیان با بیان این‌که استانداردهای مشخصی برای بیمۀ بناهای تاریخی وجود دارد، که تا زمانی‌که انجام نشوند، بناها و موزه‌ها بیمه نمی‌شوند، تأکید می‌کند: «دست‌کم به همین دلیل، بالاجبار همۀ بناها و موزه‌هایی که قصد بیمه‌کردنشان را داریم، استاندارد می‌کنیم. در ادامۀ این کار نیز آموزش کارکنان بناها و موزه‌ها، در دستور کار قرار می‌گیرد که در وهلۀ اول وقوع رخداد، باید چه کاری انجام شود».

برگزاری کارگاه‌های مدیریت بحران در کشور

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزاری کارگاه‌های بحران را از دیگر نکات قابل توجه برای برطرف‌کردن هر نوع آسیب در زمان بحران می‌داند و می‌گوید: «با مراکز بحران در نقاط مختلف کشور هماهنگ می‌کنیم تا کارگاه‌های مختلف بحران، در استان‌ها برگزار شود، چون آموزش مهم‌ترین نکته است».

او بخش دیگر این بحران را متوجه وضعیت کابل‌ها و مواردِ آتش‌زا در بناها، بافت‌ها و به خصوص بازارهای تاریخی می‌داند و ادامه می‌دهد:‌ «ساماندهی کابل‌ها و موارد آتش‌زا در بازار کرمان انجام شده، این اقدام باید در بازار تهران نیز رخ دهد. تا کنون نیز با شهردار و شهرداری منطقه در بازار تهران در این زمینه صحبت‌کرده‌ایم، با گرفتن نظر مثبت مسئولان، اکنون باید به دنبال بررسی گام‌های بعدی باشیم».

طالبیان با بیان این درخواست که همه می‌توانند برای مشخص‌شدن نقاط ضعفِ بناها، بافت‌ها و موزه‌های تاریخی به میراث فرهنگی کمک کنند، اظهار می‌کند: «مجموعۀ آتش‌نشان‌ها می‌توانند در همه‌ی نقاط کشور برای رسیدن به این ساماندهی به ما کمک کنند».

منبع: ایسنا

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.