پایگاه تحلیلی - خبری نظرآنلاین

رسانه راهبردی - انتقادی پژوهشکده نظر

مونوگرافی: ناحیۀ باند شانگهای

چکیده: ناحیۀ باند شانگهای در سال ۱۹۳۰، محل ساختمان‌ها، مراکز تجاری و مالی شهر بوده است. امروزه هم بلندترین بناها و بزرگترین بانک‌های جهانی در آن قرار گرفته‌اند
ناحیۀ باند شانگهای در سال ۱۹۳۰، محل ساختمان‌ها، مراکز تجاری و مالی شهر بوده است. امروزه هم بلندترین بناها و بزرگترین بانک‌های جهانی و ساختمان‌های تجاری شهر در ناحیه باند قرار گرفته‌اند. در این مکان حس مستعمراتی فضایی به فرد القا می‌شود حسی که در دیگر مکان‌های شهر به این شدت قابل درک نیست. در انتهای شمال باند سفارت بریتانیا و روسیه قرار گرفته است. به طور کلی ساختمان‌های که در کنار باند قرار گرفته‌اند سبک‌های مختلف از قبیل گوتیک، باروک و رومانتیک را در بر دارند و ترکیب آن‌ها بلوار منحصر به‌فردی را به وجود می‌آورد که شبیه به نیوریورک در سال ۱۹۲۰ و داک لیدریول است.
امروزه، باند هنوز مکانی مختص به تعداد زیادی از هتل‌ها، بارها و بانک‌ها است و طبیعت آن در طی این سال‌ها تغییر نکرده است ولی محیط اطراف آن (منطقۀ پودونگ در آن‌سوی رودخانه) تغییرات زیادی به همراه داشته است. بانک‌ها و ساختمان‌های اداری خط افق باند را تحت سلطۀ خود قرار داده‌اند.

مونوگرافی: ناحیۀ باند شانگهای
  تصویر یک: تغییر اندک چهرۀ منظر شهری ناحیۀ باند (چهرۀ امروز و چهرۀ دیروز باند در اویل قرن بیستم)
امروز، این فضا به یک فضای جمعی شهری تبدیل شده است که علاوه بر توریست‌ها که به خاطر جاذبه‌های توریست در کنارۀ غربی باند قرار گرفته‌اند و دید و منظری که نسبت به منطقۀ پودونگ دارد، اهمیت پیدا کرده است. حضور شهروندان شانگهای در اینجا کاملاً چشمگیر است. این بلوار از مردمی با همۀ سنین مختلف پر می‌شود که برنامه‌های مختلف از قبیل ورزش‌های تای‌چی و رقص در آن اجرا می‌شود. این بخش در واقع رویکرد اقتصادی‌-اجتماعی‌- فرهنگی را تواماً داراست.
مونوگرافی: ناحیۀ باند شانگهای

تصویر دو : منظرۀ ناحیۀ پودونگ از کنارۀ باند.
جنبۀ اقتصادی از این جنبه مطرح است که فعالیت‌های اقتصادی در ساختمان‌های آن جاری است، اجتماعی از این جهت، که حضور جمعیت فراوان در فضای جمعی میزان برخورد‌های اجتماعی را افزایش داده است. از دیگر جاذبه‌های این بخش مرکزی دیواره‌های شهری است که به سرزندگی این بخش می‌افزاید که حتی در مبلمان شهری نیز به شیوه‌های مختلف کاربرد فضای سبز را نشان می‌دهد، این خود نشان‌گر برنامه‌ریزی شهری زنده‌ای است که برای شانگهای در نظر گرفته شده است. ترکیب مردم، فضای سبز، دیدهای گسترده به عناصر طبیعی، نماهای کلاسیک و آسمان خراش‌ها دورنمای زیبایی به بخش از شهر بخشیده است. اینجا از فضای خاص و جالب‌توجهی در مرکز شهری شانگ‌های حکایت می‌کند که به صورت هدفمند برنامه‌ریزی شده است.

مونوگرافی: ناحیۀ باند شانگهای

  تصویر سه: حضور گستردۀ توریست‌ها در کنار ساکنین شهر .

سردبیر: گوران عرفانی
نویسنده: جنت رحمت‌پناه
*برگرفته از سفر علمی پژوهشکدۀ نظر به چین در تابستان ۱۳۸۹ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میزان مطالعه مطلب