برنامه آتی نظرگاه
نشست "گردشگری مذهبی در ایران؛ ظرفیت ناشناخته | چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ | از ساعت ۱۶
Monday, 6 July , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹ - 16 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 248
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ | 397 بازدید | ارسال توسط :

ظرفیت بهشت زهرا تا ۵ سال آینده تکمیل می‌شود

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(ع) با اعلام “از همین امروز باید برای تعیین زمین و یا زمین‌های آرامستان تهران چاره‌ای اندیشیده شود” گفت: تا ۵ سال آینده ظرفیت دفن اموات به پایان می‌رسد.

سعید خال در نشست خبری خود با یادآوری اینکه بهشت زهرا(ع) در سال ۱۳۴۵ احداث و از تیر ماه ۱۳۴۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت اظهار داشت: «بهشت زهرا یک شهر بزرگ و قطب فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود. یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از اموات و ۲۵۰۰ نفر از مشاهیر و بزرگان سرزمین و همچنین ۳۰ هزار شهید گلگون‌کفن و ۴ هزار شهید گمنام در بهشت زهرا دفن شده‌اند».

خال با بیان اینکه رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی هستند اضافه کرد: «ما ملزم به پاسخگویی به رسانه‌ها هستیم و بر این موضوع تأکید داریم اما انتظاری که از رسانه‌ها داریم که حداقل انصاف را رعایت کنند. از ۱۵ مهرماه سال ۹۶ که بنده به‌عنوان مدیر جدید این سازمان منصوب شدم اقداماتی در بخش‌های مختلف از جمله عمرانی، فرهنگی و … صورت گرفته است. بهشت زهرا به‌عنوان سازمانی محسوب می‌شود که زیرمجموعۀ معاونت خدمات شهری شهرداری تهران است به‌طوری که یک لحظه این سازمان تعطیلی ندارد و در روزهای تاسوعا،‌ عاشورا و ایام نوروز به مراجعین سرویس می‌دهد».

خال ادامه داد: «همچنین سازمان بهشت زهرا در روزهای سخت و دشوار کنار مردم بوده است به‌طوری که در زلزلۀ سال گذشتۀ کرمانشاه نیروهای این سازمان به کرمانشاه اعزام شدند و اقداماتی را برای دفن هموطنان انجام دادند».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با اشاره به شعار افشانی شهردار تهران با عنوان «شهر زیست‌پذیر، شهروند مشارکت‌پذیر»، گفت: «تلاش می‌شود که مراجعین در بهشت زهرا خدمات قابل قبولی را دریافت کنند و به‌همین‌منظور به انجام تمام برنامه‌ها نظارت کافی وجود دارد. در حال حاضر ظرفیت پذیرش روزانۀ بهشت زهرا در شرایط عادی به ۲۴۰ نفر رسیده است و این در حالی است که روزانه ۸۵ مراسم در بهشت زهرا برگزار می‌شود که برای هر یک از مراسم‌ها ۲۰ هماهنگی با بخش‌های مختلف در سازمان صورت می‌پذیرد».

خال همچنین گفت: «یکی دیگر از اقدامات بهشت زهرا اجرای پروژه‌های عمرانی در سازمان به‌صورت وسیع است که در طول سال ۲۵ هزار قبر برای دفن اموات استفاده می‌شود و این در حالیست که طبق برنامه‌ریزی سالانه بیش از ۴۰ هزار قبر در سازمان بهشت زهرا احداث می‌شود».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا دربارۀ حجم عملیات عمرانی در سازمان بهشت زهرا گفت: «بهشت زهرا ۷۵۰ هکتار وسعت دارد که کارهای عمرانی بسیاری در آن انجام می‌شود که از جمله می‌توان به بازسازی سرویس‌های بهداشتی در حد مطلوب و اجرای زیرساخت‌های موردنظر از جمله روشنایی‌ها اشاره کرد».

وی همچنین راجع به اقدامات صورت‌گرفته از سوی سازمان بهشت زهرا در حوزۀ ترافیکی شهری گفت: «راه‌اندازی مرکز کنترل ترافیک شهر تهران در بهشت زهرا یکی از اقدامات مؤثری بود که مورد توجه شهروندان نیز قرار گرفته و رضایت کامل را نسبت به آن دارند، ضمن اینکه اقدامات دیگری نیز در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی صورت پذیرفته است».

خال ادامه داد: «هم‌اندیشی در جهت نظم و انضباط و امنیت روانی در سازمان بهشت زهرا و برگزاری جلسات متعدد با بخش‌های مختلف از جمله نیروی انتظامی، پلیس راهور و سازمان‌های مختلف بخش دیگری از برنامه‌های سازمان بهشت زهرا در ۱۰ماهۀ گذشته عنوان می‌شود».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با بیان اینکه سازمان بهشت زهرا در مراسم اربعین نیز بحث اسکان زائرین را در کربلا به‌عهده داشته است گفت: «این سازمان ظرفیت‌های بالقوه‌ای را در بخش‌های مختلف دارد و تلاش می‌شود این ظرفیت‌ها در اختیار بخش‌های مختلف قرار بگیرد، ضمن اینکه تفاهم‌نامه‌هایی با مراکز دانشگاهی جهت ارائۀ پایان‌نامۀ دانشجویان در این بخش به امضا رسیده است».

وی برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای آتش‌نشان، تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافع حرم،‌ توزیع پکیج‌های چندجانبه برای شهروندان و همچنین تمهیدات ویژه برای ورود و خروج شهروندان در هفتۀ پایانی سال گذشته را از دیگر برنامه‌های سازمان بهشت زهرا دانست و اضافه کرد: «طبق آمار ۳ الی ۵ میلیون نفر در هفتۀ پایانی سال ۹۶ به بهشت زهرا مراجعه کردند و در این زمینه با هماهنگی پلیس راهور توانستیم یکی از بهترین سال‌های بهشت زهرا را رقم بزنیم». برگزاری مراسم‌های دهۀ فجر، برگزاری آیین پنجشنبه و جمعۀ آخر سال،‌ توزیع محصولات فرهنگی از دیگر برنامه‌های این سازمان است.

وی با توجه به برنامه‌ریزی سازمان بهشت زهرا در خصوص مرگ‌آگاهی و مرگ‌اندیشی گفت: «ما اعتقاد داریم مرگ پایان نیست و آغازی است و اگر اعتقاد داشته باشیم زندگی زیباتر می‌شود».

خال همچنین به حضور پرسنل سازمان بهشت زهرا در برنامه‌های صدا و سیما و توضیحات آنها در خصوص نحوۀ فعالیتشان در این سازمان اشاره کرد و گفت: «ما تلاش کردیم طی ۱۰ماهۀ گذشته منزلت اجتماعی را افزایش دهیم ضمن اینکه برنامه‌های ویژه‌ای را نیز در گلزار شهدا برگزار کردیم که از آن جمله می‌توان به اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی در قطعات شهدا و همچنین راه‌اندازی ۱۰ ایستگاه صلواتی با همکاری شهروندان اشاره کرد».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با ابراز این جمله که بهشت زهرا نماد مشارکت مردمی است گفت: «در این دوره از بازنشستگان بهشت زهرا که طی سال‌های گذشته تلاش بسیاری را کرده‌اند تجلیل به‌عمل آمد ضمن اینکه انتقال تجربیات بهشت زهرا به سایر آرامستان‌های کشور یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان محسوب می‌شود».

وی همچنین برگزاری همایش ۲۰ هزار نفری ۳سالگان حسینی با همکاری سپاه پاسداران تهران را یادآور شد و گفت: «برگزاری نوروزگاه گردشگری تحت عنوان عطر یاس، هوشمندسازی فعالیت‌ها، اسکان دانشجویان در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، نامگذاری خیابان‌ها و میادین بهشت زهرا، نظارت تصویری در ساختمان، راه‌اندازی سامانۀ جامع منابع انسانی، توسعۀ فضای سبز از دیگر اقدامات سازمان بهشت زهرا در ۱۰ماهۀ گذشته محسوب می‌شود».

خال با اعلام اینکه سازمان بهشت زهرا در سال گذشته و در زمان بارش برف شدید نیز یک لحظه تعطیل نشد، ادامه داد: «در ۸ بهمن ماه سال ۹۶، ۳۰ نفر، در ۹ بهمن ۱۸۴ نفر و در ۱۰ بهمن ماه سال ۹۶، ۲۴۶ نفر در بهشت زهرا دفن شدند و در واقع در ۱۰ بهمن سال گذشته رکورد ثبت متوفی در بهشت زهرا شکسته شد».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده به‌محض مشخص‌شدن قطعۀ متوفی پیامکی برای خانواده ارسال می‌شود گفت: «این ارسال پیامک می‌تواند به مراجعه‌کنندگان به بهشت زهرا کمک کند تا بدون معطلی به قطعۀ مورد نظر مراجعه کنند».

وی افزود: «متأسفانه طی این مدت نیز برخی از افراد با تکنیک‌های ناجوانمردانه و خبرهای منفی ۳۰ سال پیش بنا داشتند اقدامات سازمان بهشت زهرا را زیر سؤال ببرند اما در این زمینه نیز ناموفق بودند و خوشبختانه مردم نسبت به همۀ موضوعات آگاهی لازم را پیدا کرده‌اند».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا ابراز کرد: «در حال حاضر هر روز در این سازمان کار جدیدی انجام می‌شود و رسانه‌ها می‌توانند در این خصوص برای آگاه‌سازی شهروندان، سازمان بهشت زهرا را همراهی کنند».

خال با تأکید بر اینکه ظرفیت سازمان بهشت زهرا تا ۵ سال آینده به پایان می‌رسد گفت: «از همین امروز باید به‌فکر زمین برای بهشت زهرا باشیم و در حال حاضر الگوی دفن آرامستان یا آرامستان‌های تهران را مورد توجه قرار دهیم. ممکن است از لحاظ کارشناسی در چند نقطه تهران آرامستان داشته باشیم».

وی با تصریح اینکه سازمان بهشت زهرا و مجموعۀ شهرداری، توان ساخت و احداث و بهره‌برداری بهشت زهرا را دارند اما تأمین زمین آرامستان نیازمند به کمک دولت است گفت: «ان‌شاءالله این زمین از سوی دولت در اختیار سازمان بهشت زهرا قرار بگیرد».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(ع) همچنین در خصوص آبیاری فضای سبز این سازمان گفت: «در این زمینه نیز از مدیریت آب قطره‌ای استفاده می‌شود ضمن اینکه طرح‌های جدید برداشت آب مدنظر این سازمان قرار دارد».

وی اعلام کرد: «قیمت‌های سازمان بهشت زهرا تصویب‌شده و حداکثر ۱۶ میلیون و حداقل رایگان است ضمن اینکه تمام خدمات از سوی شورای شهر تهران مشخص شده است».

خال در پایان راجع به برخی پروژه‌های شهری که در ۱۰ ماه گذشته از سوی سازمان بهشت زهرا به بهره‌برداری خواهد رسید گفت: «راه‌اندازی ۵ دستگاه آمبولانس‌ جدید مجهز به برانکاردهای کشویی و طبقاتی برای حمل ۴ متوفی و افزایش ظرفیت حمل، تکمیل عملیات احداث دو دستگاه سولۀ مدیریت بحران، نورپردازی دیواره‌ها و درب‌های ورودی سازمان، ارائۀ ویلچر به افراد ناتوان و کم‌توان در مجتمع عروجیان، ارسال پیام تسلیت جهت اطلاع‌رسانی محل دفن به بستگان متوفی در مرحلۀ پایان امور اداری پذیرش، از اقدامات و پروژه‌هایی است که در این مدت انجام شده است».

منبع: خبرگزاری تسنیم 

۰/۵ ( ۰ نظر )
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.